5 tipů na portrétní focení ve studiu

19.03.2020

Přišel čas zase přispět něčím novým do našeho blogu a tak jsme se s Káťou (IG: kacaduch) zavřeli do ateliéru a pak jsem sepsal pár tipů na fotku v ateliéru ze své zkušenosti. Fotografie jsem téměř vůbec neretušoval, kromě pár kosmetických vad, ale to mi jistě odpustíte. Rád bych, aby článek sloužil pro inspiraci, nebo rozšíření obzorů. Rozhodně budu rád za zpětnou vazbu v komentářích.

Čím začít?

To je častá otázka a můj první tip. Začínat s jedním světlem a vůbec není špatné mít do začátku už i odraznou desku, protože tu využijete téměř vždy. Po využití jednoho světla se dostanete k myšlence: "něco mi tam chybí". Pak už ale víte, co chcete na fotografii doplnit a také si už uvědomíte čím. Teď ale jen jedno světlo. Vyzkoušet si můžete práci s reflektorem, deštníkem nebo softboxem a zjistit, jak se světlo chová a jaké světlo vám vlastně vyhovuje. To je moje první a základní message, která by Vás měla provázet celým článkem, protože když si řeknete "Tyjo, dobrej nápad, ale vyfotil bych to rozhodně jinak.", tak budu vědět, že článek splnil účel. Každý fotograf má jiný vkus, a tak by to mělo být.


Image 2

Pro první fotografii jsem zvolil softbox 30x180, který je pro mě naprosto univerzální na portrét, glamour, akt, protisvětlo a je vlastně hrozně šikovný, aniž by si to mnoho lidí uvědomovalo. Pokud ho máme natočený horizontálně, tak směrem nahoru a dolů, tedy například pod bradou a pod nosem získáváme tvrdší světlo než do stran, tedy na tvářích a spáncích, kde softbox svítí na modelku širokou stranou a vytváří měkké světlo. To je obrovská výhoda v manipulaci se světlem. Další velká výhoda je, že nám softbox "obsvítí" modelku, takže na pozadí eliminuje stíny. Dále se tento softbox dá použít pro rovnoměrné vysvícení pozadí, to však já nemám moc rád, protože to úplně nezapadá do mého portrétního stylu. Na focení jsem zvolil bílé pozadí, aby na něm bylo dostatečně vidět šíření světla a stíny.

Image 1

Takto může vypadat výsledek ze svícení jedním softboxem 30x180. Fotografie je svícená studiovým bleskem, ale stejný výsledek získáte i z LED světel s jiným nastavením fotoaparátu. Intenzita světla a možná i barevná teplota bude jiná, ale charakteristika zůstane stejná. Mimochodem je zajímavé hrát si s odlesky v očích / brýlích, proto jsem softbox naklopil. Kdyby byl rovně, nevytvořil by odlesk v brýlích, který jsem chtěl.


Image 4

Na tuto fotografii jsem použil softbox 90x120 pro vytvoření měkkého světla. Díky své velké ploše vytváří velmi měkké světlo a opět hezky nasvítí nejen modelku, ale i pozadí. Tentokrát jsem světlo použil z boku. Neřídím se zásadami 45°a podobnými, protože řeším kresbu na modelce. Tam jsem zacílil na kresbu břicha, žeber, stín na prsu a tvář nechal natočenou tak, aby šlo trochu světla i na druhou polovinu a opět získala lepší kresbu. Světlo a stín je to, co určuje tvar. Pokud bych použil větší softbox, stíny by byly měkčí. Pokud bych použil menší softbox, stíny by ztmavly, zúžil by se přechod mezi světlou a tmavou plochou a dostal bych více kontrastní fotku. To je právě ta vlastnost softboxu, kterou posuzuju při jeho výběru.

Image 3


Nasvícení pozadí

Image 5

Popravdě mi nikdy nesedlo rovnoměrně nasvícené pozadí na portrétu, a když už mi přijde moc nezajímavé, snažím se mu dodat tvar, nějaký význam v prostoru, potmavit ho po stranách, aby nebylo tak nudné. Často používám dvě varianty. První je světlo za zády modelky. Tuto metodu využívám v případě svícení malých LED světel, ale v tomto případě používám studiový blesk, a ten by se mi za modelku nevešel. A kdyby ano, při různých pohybech by vykukoval zpoza ní. Proto jsem vděčný za vynález background reflektoru, díky kterému můžu světlo dát vedle modelky a svítit na stěnu za jejími zády. Toto svícení teď představuji i protože ho budu používat ve zbytku článku.

Image 6

Celá scéna na focení tedy bude vypadat takto. My se teď však budeme soustředit na světlo na pozadí, které modelku vytáhne ze tmy a zařídí efekt jakéhosi prostoru. Způsobů, jak nasvítit, nebo vylepšit pozadí na vašem snímku, existuje mnoho. Pro inspiraci uvádím svůj oblíbený.

Image 7


Použití odrazné desky

Tak tohle je asi nejdůležitější součást fotografické výbavy, ať fotíte ve studiu, nebo venku. O využití odrazné desky venku nám poreferoval David Šanda ve svém článku. Proč jsou tak důležité? Rozhodně jsou skladnější, lehčí manipuluje se s nimi rychleji než například se studiovým bleskem. Umí nám odrážet světlo, stínit a jsou nedocenitelnými společníky každé mé fotografie v mnoha různých podobách. Někdy pro odraz světla využívám bílou stěnu, někdy kruhové a oválné odrazné desky a nejčastěji právě Lite panel WB 100x220cm WHITE/BLACK, FOMEI.

Image 8

Takto vypadá fotografie nasvícená softboxem 90x120cm bez odrazné desky. Na druhé straně modelky je černá stěna a světlo se nemá odkud odrazit nazpět, do tmavé strany obličeje.

Image 9

Mohu však použít odraznou desku a odrazit světlo, které proudí kolem modelky zpět na tvář.

Image 10

Získám tak nazpátek tolik světla, až se mi to nelíbí, protože zaniká stín, který by charakterizoval tvar tváře.

Image 11

Proto jsem posunul odraznou desku dál. To, že na ní dopadne méně světla a také méně světla pošle nazpět, vysvětlovat nemusím.

Image 12

Na poslední fotografii jsem získal stín, který je velmi podobný tomu prvnímu bez odrazné desky, ale jsou v něm rozeznat detaily a není tak rušivý.


Modulace světla odrazem

Image 14

Velmi častý problém, který od zákazníků často slyším. Mají například DSLR blesk, takový ten do sáněk fotoaparátu, který má velmi malou světelnou plochu, tvoří tedy napřímo velmi tvrdé světlo, a tak řeší, jak to světlo z toho malého blesku změkčit. Jedno z nejjednodušších řešení je mířit blesk do bílé plochy a odrážet ho směrem na modelku. Čím větší plochu osvítíme bleskem, tím větší plocha světla se bude odrážet na modelku a tím měkčí světlo bude.

Image 13

Jako odraznou plochu opět používám výše zmíněný Lite Panel WB, který má dostatečně velkou plochu pro takové fotografování. Abych zdůraznil efekt změkčení, svítím do bílé plochy komínkovým reflektorem, který by mi napřímo vytvořil jedny z nejostřejších stínů, kterých můžeme v ateliéru dosáhnout. Pokud tedy máte bílou stěnu, ideální je odrazit světlo od ní a na druhou stranu modelky dát odraznou desku, aby nevznikl tak tmavý stín, jako mám na fotografii já. Nyní je na vás, abyste trénovali.


Barevné filtry

Pokud jste článek dočetli až sem, čeká na vás odměna. S Kačí jsme si řekli, že si jí za výdrž zasloužíte. 

Image 15

Barevné filtry jsou téma na celý jeden článek, který pro vás mám v plánu napsat, ale nyní alespoň krátce. Na e-shopu naleznete mnoho druhů, jsou levné, jsou tepelně odolné, a hlavně je s nimi obrovská zábava. Dají se koupit v rolích, nebo v balení 30x30cm. Dlouho jsem se barevným filtrům bránil, ale nakonec mi to nedalo. Uchytit na světlo je lze sponkami, nebo izolepou. Izolepu používám velmi často, ale doporučuji ji hned po focení z filtru sloupnout, protože později už to tak snadné není.

Image 16

Pro svícení fotky jsem zvolil základní reflektory 16,5cm pro tvorbu tvrdého světla na modelce zezadu s modrým a červeným filtrem. Ta kombinace barev se mi celkem líbí.

U světel je zapotřebí zajistit několik věcí.

První z nich je výkon. Pokud má světlo moc vysoký výkon, barva na modelce ztrácí kresbu a rozsah odstínů, tudíž se jedná o trochu preciznější práci, aby v barvách vynikl i detail modelky.

Druhá rada je namazat kůži. Kůže je sama o sobě hrozně matná, a tak pro lepší barevné odlesky není špatný olej. S Katkou jsme pro focení použili olej se třpytkami pro lepší efekt.

Třetí rada je dát si pozor na nechtěné odlesky světla. Pokud se vám odráží kousek modré jen na špičce nosu, nebo máte červený flek na vrcholku zápěstí, je třeba ho eliminovat, nebo na to myslet a jednoduše vyretušovat.

Image 17

Tak jsme se dostali k výsledné odměně. Jak jsem říkal, fotografie jsou hrubé a téměř neretušované (těch pár pupínků jsem dát pryč musel), pro maximální demonstraci svícení. Doufám, že se vám článek líbil a budu rád za případné dotazy, nebo komentáře. Sdílejte článek, pokud si myslíte, že by mohl fotografům kolem vás pomoci a já si pro vás mezitím připravím něco dalšího.

GALERIE

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Také nás můžete sledovat na Facebooku