6měsíční test: LEADER PRO ED 8x56 v praxi

22.11.2016

V květnu roku 2013 jsem dostal možnost otestovat v praxi některé dalekohledy a puškohledy, které na český trh dodává firma FOMEI. Z množství dalekohledů, které jsme dostali k výběru na akci v Soběšicích, jsem si vybral dalekohled FOMEI LEADER PRO ED 8x56. Dalekohled jsem „nosil“ takřka denně do honitby jak na lov srnců, tak na noční čekanou na černou zvěř.


Nejprve zhodnocení „technické“

Ergonomie ovládání – očnice okuláru vysouvací, zaostřování středovým točítkem, dioptrická korekce trochu neobvykle na středovém točítku, za zaostřovacím prstencem, kroužkem s malou páčkou.

Plynulost chodu ovládacích točítek po šesti měsících takřka každodenního používání v terénu bez jakéhokoliv problému, taktéž tuhost chodu po celou dobu užívání přiměřená beze změny a vůle na točítkách.

Obraz při pozorování je ostrý v celém zorném poli, nejsou vidět žádné barevné vady pozorovaných předmětů. I za soumraku lze ještě na mysliveckou vzdálenost rozeznat potřebné detaily – parůžky, větvičky stromů, stvoly trávy.
Popruh příjemný k nošení – širší a pružná „krční“ část.
Krytky očnic okuláru spojené „sundavací“, přední dělené, připevněné k tělu dalekohledu.


Porovnání s jinými druhy dalekohledů

Porovnával jsem se třemi dalekohledy 7x50 a jedním 8x42, jeden starší od špičkového výrobce, ostatní nové ve střední cenové relaci.
FOMEI LEADER 8x56 je plně porovnatelný za všech světelných podmínek se starším typem značkového výrobce a určitě lepší, než další testované v porovnatelné cenové relaci (do 10 000Kč).


Celkový dojem

Robustní dalekohled, na první dojem poněkud těžší (1200g), ale vzhledem k typu popruhu překvapivě příjemný na nošení. Překvapilo mě trochu nezvyklé umístění dioptrické korekce – našel jsem ho až po týdnu užívání, protože není popsané v přiloženém záručním listu. Po krátké době jsem si ale zvykl, nemusím přesouvat ruku na pravý okulár.

Pozorování za denního světla je velmi dobré, za zhoršených podmínek plně dostačující k obeznání zvěře, v noci za měsíčního svitu, i když je pod mrakem, tak lze na rozumnou vzdálenost asi do 100 m rozeznat druh zvěře. Za měsíčního světla beze sněhu jsem pozoroval na krmelišti ve vzdálenosti 4m myši, jak sbíraly hrách. Na sněhové pokrývce i za bezměsíční noci je vidět velmi dobře.

Při použití na otevřeném posedu v mrazu, zatím bohužel jen -5°C, nedošlo k orosení skla očnic po přiložení k očím. Při „mrazákovém“ testu – vložení dalekohledu na dvě hodiny do mrazáku – po vynětí dalekohledu došlo k orosení skel a těla dalekohledu zvenčí, nedošlo ke srážení páry na sklech optiky zevnitř.

Trochu mi vadí, že při pozorování na různé vzdálenosti, a to i za denního světla, musím nejen zaostřit centrálním zaostřováním, ale vždy také provést třeba minimální dioptrickou korekci. Ale to může být i mýma očima, nevím, věk nejde zastavit. A ještě jedna připomínka: krytka očnic není připevněna k tělu dalekohledu, takže je jen otázka času, kde ji někde zapomenu a nenajdu…

Rád bych upozornil, že nejsem odborníkem na optiku, jsem pouze snad lehce nadprůměrný střelec v lovecké kulové střelbě a aktivní myslivec a lovec. Proto si nedovolím odborné posouzení technických parametrů, ale pouze uvádím svůj subjektivní názor s takřka každodenního používání uvedeného dalekohledu v praxi.

Jinak celkově pro běžného uživatele myslivce v našich podmínkách velmi slušný pracovní dalekohled za velmi příjemnou cenu.

Související produkty
FOMEI 8x56 LEADER PRO ED FMC dalekohled

Dalekohled DCF konstrukce pro náročné uživatele, patřící do kategorie High Resolution. Polykarbonátové tělo zabezpečuje vysokou pevnost, plnění suchým dusíkem voděodolnost a prachuvzdornost. Optika využívá ED skel, BaK4 hranolů.

Záruka 5 let
Kód: OY1861
10 990 Kč
9 083 Kč bez DPH
Skladem