Dan Vojtěch - Příběh pěti fotografií

30.03.2020

Tentokrát pro Vás napsal příběh o pěti vybraných snímcích náš ambasador a velmi úspěšný fotograf Dan Vojtěch. Je proslulý fotografickými projekty, ze kterých jde hlava kolem a my ho v této činnosti velmi rádi podporujeme.

Future Trick (2013)

Image 1Jak vyfotit trik na kole, který nelze reálně předvést?
Chtěl jsem dosáhnout iluze, kdy MTB rider Tomáš Slavík předvádí trik, který ve skutečnosti nelze předvést. Tomáše jsme zavěsili pomocí horolezeckého sedáku a zároveň zavěsili kolo. Pro dostatečnou iluzi jsme nad Tomáše ještě házeli hlínu. Při fotografování jsem zjistil, že výsledná fotografie bude ještě originálnější, když přiznáme světla z ateliéru. Fotografie nakonec překvapivě vyhrála celosvětovou soutěž Red Bull Illumme 2013 v kategorii „Creativity“.


Black Water (2013)  

Image 2 Pokračování v sérii zavěšených sportovců pokračovala s kajakářem Vavřincem Hradílkem a cílem bylo opět dosáhnout iluze, noční jízdy na vodě. Pro vznik fotografie jsme se důkladně připravovali. Potřebovali jsme docílit různých druhů proudů vody. Takže jsme si pořídili různé sady nástavců na hadice s vodou. Avšak nejvíce se při focení ujalo používání čtyř proudů z belíků vody najednou.


Unlimited Passion (2015)  

Image 3Na letišti v Moravské Třebové se začalo stmívat a tým deseti lidí se sedmi metrovou teleskopickou plošinou byl připraven na adrenalinové focení. Vyfotit průlet akrobatickým letadlem mezi dvěma světelnými rampami byla velmi komplikovaná situace, hlavně z pohledu letce, který se musel trefit mezi světelné rampy neb dokonce lítal i vzhůru nohama. Hlavní bylo včas a přesně zaostřit. K tomu nám pomohl kolega, který mával praporkem, když kolem něj Martin proletěl. Celé focení bylo naplánováno při západu slunce, takže času jsme měli málo a po prvním focení jsem nebyl na sto procent spokojen s výsledkem. Aby to bylo na sto pro, tak jsme celé focení opakovali ještě dvakrát.


Skate the line (2014) 

Image 4Už dlouho jsem si hrál při focení s reflexními páskami a tak mě napadlo zkombinovat focení sportovce s použitím dronu, který unese zrcadlovku s kruhovým bleskem. Další bateriové blesky na dokreslení scény jsme měli umístěny kolo skateparku. Nejsložitější bylo ovládání dronu a fotoaparátu najednou, byla velká zima a baterie v dronu a blescích měly omezenou kapacitu, takže jsme to museli zvládnout na tři pokusy.


Stars (2015)

Image 5 S kanoistou Martinem Fuksou jsme se domluvili na focení a vybrali jsme si k tomu jedno z míst, kde je nejmenší světelný smog. Chtěli jsme zkombinovat focení s blesky, kde bude čistě vidět i celá světelná obloha. Dokonce jsme si připravovali na test i použití bateriových blesků ve vodě, které by nasvítili ze spodu kánoi. Ale to se nám moc neosvědčilo.


O autorovi

Image 6
Dan Vojtěch je celosvětově znám jako průkopník nevšedních fotografických projektů ve sportovní a reklamní fotografii, kde se snaží vymýšlet nové fotografické nápady a posouvat hranice akční fotografie. Vystudoval reklamní fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde se mohl plně věnovat jen fotografii.

Je vyhledáván pro reklamní kampaně značek T-Mobile, Birell, Radegast, Ragwear – samostatnou kapitolou je spolupráce s firmou Red Bull. S českou pobočkou začal spolupracovat v roce 2009 a poté se stal oficiálním fotografem Red Bull content pool. Postupně začal dostávat zakázky přímo od centrály Red Bull Media House z Rakouska a dalších poboček Red Bullu na Slovensku, v Německu, Nizozemsku, Ukrajině, Ázerbájdžánu, Bahrajnu, Kuvajtu, Egyptu, Tunisu a dalších.
Dlouhodobě spolupracuje s firmami Nikon a FOMEI na testování nových produktů a stal se jejich ambasadorem v České republice.    

PROFIL AUTORA
GALERIE

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Také nás můžete sledovat na Facebooku