David Buček - Příběh pěti fotografií

16.03.2020

Mít možnost napsat pár slov o své práci, nebo o ní mluvit, je vždy výzva a moc si toho vážím. Chci poděkovat klukům z FOMEI za jejich podporu a pozitivní přístup. Věnuji se převážně portrétní, lifestylové a sportovní fotografii, a pro tuto příležitost jsem vybral ty, které mě baví nejvíc. V dalších řádcích se Vám pokusím přiblížit jejich příběh a nastavení techniky.

1.

Image 1Pro nápady a realizaci některých fotek nemusím chodit daleko. Mám totiž skvělou manželku, která má spousty nápadů. No a když nám zrovna počasí nepřeje, zkoušíme nové nápady realizovat doma. Tak vznikla i tato fotografie, která mi dala celkem zabrat. Portrét jsem fotil přes čiré plexisklo, které jsme nastříkali vodou pro efekt. Ateliérové blesky nemám, používám blesky Power Flash od Terronicu. Seshora zepředu jsem použil beauty dish. Za postavu jsem umístil jeden LED panel, abych nasvítil látku, která tvořila pozadí. Druhý LED panel mi přisvěcoval obličej, abych mohl správně manuálně zaostřit. Z levé i pravé strany modelky jsem postavil stripboxy.

Příprava na focení zabrala asi 2 hodiny, nejtěžší bylo přijít na to, jak správně nastavit plexisklo, aby se nedělaly odlesky od světla a také, aby byl obličej správně nasvícen.
Nastavení fotoaparátu při použití objektivu 45mm bylo ISO 250, clona 10 a čas 1/200. Další 2 hodiny mi zabrala postprodukce v programu Affinity Photo. Byla to další skvělá zkušenost a fotografii mám rád hlavně proto, že je jiná oproti ostatním v mém portfoliu. Děkuju své manželce za její obrovskou trpělivost u tohoto focení.


2.

Image 2 Focení s Honzou Kaňůrkem mě neskutečně bavilo. Honza je profík a ke všemu přistupuje se 100% nasazením. Když jsem viděl, že v Olomouci je expozice různých skulptur, okamžitě mě napadlo je patřičně-nepatřičně využít.
Vybrali jsme si k focení dvě místa, obrovskou ploutev žraloka v parku a obří kolo z kovových plátů umístěné na náměstí, vytvořené kamarádem, umělcem Honzou Dostálem.
Chtěli jsme to vše zvládnout za co nejkratší čas kvůli počasí, které se měnilo každou chvíli a taky proto, aby nás nechytila policie :D

Ke vzniku této fotografie mi posloužily dva Blesky Power Flash, Olympus OM-D EM1 MK2 a teleobjektiv. První jsem musel najít nejlepší úhel a vzdálenost na focení a tomu pak přizpůsobit rozestavění blesků, aby nebyly vidět v záběru, ale zároveň Honzu dostatečně nasvítily.

Poté přišel na řadu timing, aneb cvaknout sportovce v nejlepší pozici vůči překážce. Pokud používám blesk u sportovní fotografie, hraje roli každá desetina vteřiny, kterou nesmím promeškat nebo naopak zbrkle neurychlit, protože mám jen jeden pokus. S každým dalším je totiž sportovec unavenější. Nám k oboustranné spokojenosti stačilo 10 pokusů.

Nastavení u této fotografie bylo následující: ISO 200, clona 4, čas 1/250 a ohnisko 57mm/teleobjektiv.
PS: Policie nás neobtěžovala a při focení na náměstí Honza sklidil od kolemjdoucích i potlesk za skvělý výkon.


3.

Image 3 Tahle fotka byla asi největší výzvou za poslední dobu, protože i když fotím sportovní fotky, tak tuhle metodu jsem ještě nikdy nepoužil. Panning byl pro mě malou neznámou, ale o to větší výzvou. Teoreticky jsem věděl jak na to, ale prakticky jsem si nebyl vůbec jistý. S Kateřinou jsme si našli skvělé místo na focení, které vybrala sama, protože tuhle trasu jezdí pravidelně. Byla legrace, když mi oznámila, že místo, na které jedeme je skvělé na focení, protože tam nikdo nejezdí. Při našem focením nám tam pořád někdo jezdil. Nejdříve proběhlo několik pokusů jen s jedním bleskem a když to nebylo pořád ono, tak jsem si nastavil i druhý blesk.

Počasí nebylo vůbec příjemné a dost nám foukal studený vítr a musím smeknout před Katkou, která se toho nebála a jezdila s krátkým rukávem. Fotil jsem to nejširším objektivem 12mm abych docílil co nejlepšího efektu. A dostal do fotky vše, co jsem potřeboval. Katka kolem mě projížděla asi 1metr v rychlosti. Já stál mezi dvěma blesky, které jsem měl od sebe cca metr jeden zepředu a druhý lehce zezadu abych nasvítil celou postavu i s kolem. A s fotoaparátem jsem kopíroval její pohyb, tedy z leva doprava. Blesky jsem měl nastavené na plný výkon, protože bylo hodně světla musel jsem dost přiclonit a nastavit delší čas. Výsledné nastavení bylo ISO 100, clona f22 a čas 1/40 + dva blesky na plný výkon (400Ws).


4.

Image 4 Fotografie s Michalem Šmelkem vznikla při jednom bike soustředění pro mladé kluky v Olomouci. Byl jsem pozván, abych klukům přiblížil, jak se tento sport fotí a také poradil, jak komunikovat s fotografem, aby byl výsledek co nejlepší.
Focení probíhalo v pravé poledne pod přímým sluncem na rozpálených betonech, což rozhodně nejsou ideální podmínky na focení.

Na skateparku mě zaujalo malé zábradlí s čistým pozadím. V kombinaci se světlem seshora vznikly zajímavé stíny. Stejně jako u jiných sportovních fotografií bylo důležité načasování.

Chtěl jsem jezdce zachytit v letu s roztaženýma rukama tak, aby se kolo nedotýkalo zábradlí, což nebylo jednoduché ani pro jednoho z nás. Trik trval pár vteřin, proto byla nejdůležitější komunikace před i během triku a naše soustředěnost. Kupodivu se nám to podařilo hned na třetí pokus.

Při focení jsem použil pouze jeden externí blesk přímo od Olympusu, který nemá moc velký výkon, ale k našemu účelu stačil. Umístil jsem ho zepředu jezdce, zhruba ve 30 stupních a odpaloval jsem na plný výkon, tudíž jsem měl omezený čas.

Fotil jsem pevným objektivem 45mm, který mám nejraději,
na čas 1/250, clonu 11 a ISO 200.


5.

Image 5 Při portrétech si rád hraju s barvičkami a delší dobu jsem měl vymyšlenou fotografii s efektem ducha. Oslovil jsem modelku Terezu, se kterou jsme se pokaždé snažili o jiný než klasický portrét a natěšeně souhlasila. Zbývalo už jen navštívit papírnictví a koupit barevné obaly na sešity. Často přemýšlím, jak mé nápady realizovat v domácích podmínkách a obaly jsem využil na svícení jako barevné filtry, jen jsem je upravil, aby seděly na LED světla.

Samotné focení proběhlo taktéž u mě doma.

Pracovních variant bylo několik, vítěznou fotografií je však tato, jednoduchá.

Použil jsem dva blesky Terronic power flash. Jeden seshora s nasazeným beauty dishem, abych modelku při pohybu foťákem dostatečně zmrazil. Druhý bez krytí jsem umístil za modelku, abych nasvítil pozadí, v tomto případě bílou zeď.

Využil jsem také dvou LED panelů, které jsem rozestavěl po stranách modelky a nastavil na maximální svítivost.

Nastavení foťáku byla clona 14, čas 1/5 a ISO 100 a použil jsem můj oblíbený objektiv 45 mm.

Docílení efektu ducha bylo jednoduché, a to pohybem fotoaparátu doleva a zpět doprava při nastavení delšího času a použití zmíněného blesku umístěného nad modelkou.


GALERIE