David Šanda - Příběh pěti fotografií

16.01.2020

Představuji Vám pět mých fotek s kratičkým povídáním o nich. Nemusí být nutně mé nejlepší fotky, ale vybíral jsem ty, které jsou pro mě zajímavé. Popravdě si nejsem jistý, jestli bych dokázal vybrat pět svých nejlepších fotek, protože se stále snažím zdokonalovat a pak nahlížím na starší snímky jiným měřítkem.

Válečnice

Image 1 Chtěl jsem zkusit nafotit něco jiného než jen samé víly a krasotinky, které většinou fotím. Když se objevila modelka s dredy, navíc ještě se zajímavými rysy, nedalo už moc práce vymyslet zbytek. Cíl byl vytvořit scénu s fantasy bojovnicí. Půjčil jsem si luk a toulec, z látky udělal sukni, vršek jsem uvázal z pruhu látky, přes hruď sepnul kožešinu, na ruku dal náramek (v realitě by byl nepraktický) a modelka si namalovala na obličej barvou na tělo válečný vzor. Protože bylo brzy na jaře a vše bylo pochmurné, zvolil jsem si jako lokaci rybník s uschlým rákosím, aby to vypadalo, že je to je válečnice na lovu u nějakých jezer. Ten den dost foukalo, chvilku svítilo slunce a v další chvíli mraky vrhaly stín. Fotka byla focená zrovna ve chvíli, kdy skrze mraky prosvitlo slunce a tím to přidalo fotce jiskru. Zároveň vyšší kontrast mezi světlem a stínem přidal tvrdší vzhled modelce, což se k této fotce hodilo více, než kdyby byla nasvícena jemným měkkým světlem.


Nebeská balerína

Image 2 Rád si na fotkách hraji s látkami a nechávám je vlát. Přidává to snímku dynamiku, i když v tomto případě by balerína dokázala dodat fotce dynamiku sama o sobě. Všeobecně je radost spolupracovat s lidmi, kteří jsou pohybově nadaní. Je s nimi jednodušší tvořit zajímavé fotografie. Snímek jsem chtěl co nejvíce zjednodušit, aby vynikla ladnost pohybu baleríny, proto jsem zvolil travnaté letiště, které je do mírného kopce a za ním se otevírá horizont. Ležel jsem na zemi a fotil z podhledu tak, aby horizont vycházel co nejníže a balerína se pěkně rýsovala proti nebi. Fotili jsme k večeru a slunce bylo celkem nízko. To vytvářelo víceméně přední tvrdé nasvícení, což bylo příhodnější kvůli zamezení rušivých stínů na sukni a látce. Při úpravě jsem měl i přirozenější variantu se zelenou trávou, ale nakonec se mě i baleríně více zamlouvala tato modrá varianta.


Sasanková víla 

Image 3 O této modelce říkám, že je vílový typ. Proto jsem šel takříkajíc na jistotu a vzal jí do listnatého lesa, kde na jaře krásně kvetou sasanky. Našli jsme místo, kde skrz koruny stromů prosvítalo slunce a krásně nasvěcovalo modelku i sasanky. Tím, že je modelka osvětlená sluncem a vše ostatní je ve stínu a tedy tmavší, přitahuje pozornost modelka, jako nejsvětlejší část fotky. Toto světlo současně vytváří snovou a tajemnou atmosféru tajemného lesa, kde se na paloučku sluní sasanková víla.


Komtesa

Image 4 Tento pokojový portrét vznikl ve spolupráci s vizážistkou E. M. Visage - Eva Mihulková. Vizážistka udělala přirozený make-up, zvýraznila pihy a také vytvořila účes. Cílem bylo vytvořit romantický až obrazový vzhled a zachytit půvab modelky. K nasvícení jsem použil zábleskové světlo s nasazeným reflektorem beauty dish s difuzní látkou, který byl umístěný na levé straně od fotografa. Beauty dish vytváří nejvýraznější nasvícení v ohnisku tváře, kam byl namířen a do krajů snímku intenzita nasvícení slábne. Toto světlo bylo ideální k nasvícení výrazných rysů modelky, které by byla škoda nezvýraznit.


Linie

Image 5 Tato fotka vznikla při jednom workshopu na lokaci Sloviňský národní park v Polsku na pobřeží Baltu. Jedná se o písečnou dunu vedle písečných pláží. Rozhodně můžu toto místo pro fotografy doporučit, nevýhodou ale je, že moře není úplně na koupání. Jinak k samotné fotce, z písku tam trčelo prohnuté torzo stromu a někoho napadlo, že by se modelka mohla podobně prohnout. Mě ještě zaujaly i zajímavé stíny a našel jsem místo ze kterého se stíny obou objektů propojily.

Myslím si, že fotka by měla mít něco zajímavého, aby se nad ní divák pozastavil, utkvěla mu v paměti a sám fotograf se k ní vracel. Čím ale zajímavost na fotce podpořit? Například zajímavým dějem, příběhem, dynamikou či lokací. U focení lidí to může být i stylingem (líčení, účes, oblečení), zachycením emocí, nebo charisma modelu na snímku. Samozřejmě vše lze umocnit vhodně zvolenými kompozičními prvky. Někdy člověk může vytvořit zajímavou fotku dokonalou přípravou (koncepcí) a někdy jen stačí být na správném místě ve správný čas. Tak jako vše v lidské činnosti, je i fotografie neustálé učení, objevování a experimentování. které člověka posunuje vpřed i přes nějaké to klopýtnutí.


GALERIE