Edita Bízová - Příběh pěti fotografií

02.03.2020

Oslovili jsme Editu Bízovou s příběhem pěti fotografií a ta vám zde přináší pět opravdu hravých, ale zároveň jemných fotografií, které nejenom že stojí za to vidět, ale můžete se dočíst něco o jejich vzniku a významu.

Naděje 

Image 1 Fotka, která pro mě znamená nový začátek. V době, kdy jsem jí vytvářela, jsem za sebou měla konec jedné velmi intenzivní životní etapy. Přestěhovala jsem se do nového ateliéru a chtěla jsem vytvořit fotku, která by symbolizovala naději. Konkrétně naději v nový začátek. Ve fotce jsem využila spoustu symbolů – kytky jako symbol svobody, motýli jako symbol zrození něčeho nového. Fialová barva tu hraje do nálady tajemnu a tomu, že něco starého umírá, aby se zrodilo něco nového. Mlha je vytvořena suchým ledem, který jsem si pro focení dost oblíbila. Fotka mi vyhrála spoustu mezinárodních ocenění, takže opravdu znamenala přesně tu naději v nový začátek, se kterou jsem ji tvořila. 


Útěk do mé tajné zahrady

Image 2 Barevná beauty fotka, která je součástí celé série Escape to my avant garden. Chtěla jsem vytvořit sérii fotek, které budou mít výrazné barvy, budou plné kytek a výrazného líčení. Hrála jsem si hodně s teorií barev a v případě této fotky jsem kombinovala doplňkové barvy žlutou a modrou. „Hlavokus“ který má modelka na hlavě jsem vyráběla sama. Barevný efekt byl dosažen už ve foťáku – použila jsem barevný filtr na doplňkové světlo, aby došlo k vybarvení stínů modře a další barevný filtr jsem umístila modelce jako kšiltovku před obličej, takže jí vrhá modrý stín do čela, který je lemovaný žlutým líčením na očích. Fotka mi vyhrála třetí místo v mezinárodní soutěži v beauty kategorii, což z ní udělalo nejlépe hodnocenou fotku v dané kategorii z celé EU v této soutěži (Eyewin photo awards). 


Dynamic duo 

Image 3 Portrét mých velmi dobrých přátel. Chtěla jsem ukázat jejich dynamiku a vytvořit jim neobyčejný portrét, který bude mít výtvarnou kvalitu světla a pohyb. Ona je profesionální tanečnice, on pracuje jako barman v jednom z největších barů na Mallorce, kde se spolu i potkali. Abych fotce dala výtvarnou kvalitu, použila jsem měkké světlo z velkého deštníku, stíny jsem prokreslila dalším světlem ze softboxu (140cm) a nakonec pro dotvoření atmosféry jsem namířila komínek s červeným filtrem na pozadí. Ve svých fotkách si často hraju s náladou a velký důraz kladu na volbu barev, která je klíčovým prvkem fotografie. Červenou jsem vybrala schválně díky její vášnivosti, divokosti a tomu, co v nás vzbuzuje.


Pearl girl 

Image 4 Dívka s perlami je výtvarný portrét, který jsme vytvořily během natáčení reportáže televize u mě v ateliéru. Terezku už jsem fotila několikrát a vždy jsem z výsledku unešená. Je to baletka, dřív dělala krasobruslení, takže dokáže dobře interpretovat pózy a má krásně jemné pohyby. Tentokrát jsem chtěla vytvořit portrét dívky, která pomalu dospívá a stává se z ní velká slečna. Perly ve vlasech i na krku symbolizují stále dětskou nevinnost. Póza rukou určitou rezervovanost, vůči okolnímu světu. Barvy jsme volily pastelové, právě díky té nevinnosti, kterou mají zobrazovat.


Spring beauty 

Image 5 Jarní beauty fotka, u které jsem se snažila navodit emoce spojené s jarem – vůni čerstvé trávy, procházku v ranní rose, vítr ve vlasech a konečně teplo po zimě. Volila jsem jemně růžové pastelové pozadí, které doplňuje zelenou a bílou barvu čerstvých živých kytek, které má modelka nalepené na obličeji. Vizážistka vytvořila unikátní líčení, které perfektně ladí s tím, co má fotka ukázat – bílé řasy doplňují kytky a růžové oční stíny krásně hrají s celou náladou fotky, která je tak trochu zasněná, hravá a malinko naivní. Speciálně jsem hledala modelku, která bude mít mezeru mezi zuby a Klárka je pro tuhle fotku jako stvořená. Do vlasů jsme jí foukaly vítr a to poslední, ale nejméně důležité bylo, jak celou tu fotku svítit. Rozhodla jsem se, že v ní nechci mít žádné výrazné stíny. Chtěla jsem, aby byla svěží a blížila se měkkému dennímu světlu. Proto jsem se rozhodla pro 180cm velký deštník, který jsem použila jako hlavní světlo. Abych se zbavila výraznějších stínů v obličeji, vyplnila jsem je dalším světlem, které jsem odrazila od bílé odrazné plochy (přes transparentní deštník) a bylo hotovo. Do výsledku i beauty focení jsem se absolutně zamilovala.


GALERIE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.