František Ortmann - Příběh pěti fotografií

06.04.2020

Příběh pěti fotografií od několikanásobného držitele ocenění Czech Press Photo? Ano, přesně to vás v tomto článku čeká. František Ortmann byl svědkem velmi významných událostí a před jeho objektivy stala třeba i česká pub-rocková kapela Kabát, Karel Gott, nebo velikán celosvětového rocku Bruce Springsteen.

Losers Cirque Company

fotografie k představení Heroes ( http://loserscirque.cz/inscenace/heroes/ )

Image 1

Před připravovanou premiérou představení Heroes novocirkusového souboru Losers Cirque Company jsem byl souborem požádán o vytvoření 12 ti fotografií, které by byly vystaveny v rámci premiéry tohoto představení na festivalu Letní Letná 2019.

Rozhodl jsem se pro velkou komponovanou fotografii celého souboru, na které budou všichni umělci zachyceni v situacích „hrdinů“ bez „umělé“ postprodukce, tedy bez užívání zeleného pozadí a úprav ve Photoshopu.

Oslovil jsem Michala Škapu ( http://www.michalskapa.cz ), aby pro mě vytvořil pozadí pro připravované fotografování.

Michal vytvořil ve svém ateliéru v Meet faktory, imaginární město, do kterého jsem jednotlivé „hrdiny“ následně zasadil.

Současně jsem oslovil FOMEI o support ve formě několika velmi výkonných zábleskových hlav včetně těch největších octagonů.

V den D jsme se brzy ráno setkali u multifunkčního kulturního zařízení v Trutnově Uffo, ve kterém jsem se rozhodl fotografie vytvořit.

Nejdříve jsem portrétoval jednotlivce, a nakonec vytvořil hromadnou fotografii celého souboru.

Pokud jde o fotoaparát, použil jsem Nikon D850 a objektiv AF-S Zoom-Nikkor 24-70mm f/2.8G ED.


Ceny Anděl   

Image 2

Myšlenku vytvořit sérii fotografií z předávání těchto prestižních cen jsem nosil v hlavě dlouho.

Nebylo zcela jednoduché vše domluvit s pořadateli a produkcí. Každopádně díky Lucii Hájkové, která se pro můj návrh nadchla, jsem mohl přímo v místě konání Fóru Karlín své studio zbudovat.

Za použití několika záblesákových hlav jsem vytvořil za večer více než 20!!! portrétů, jak nominovaných, tak oceněných zpěváků, textařů a hudebníků.

Fotografie se hned druhý den objevily na webu https://www.redbull.com/cz-cs/hudba-ceny-andel-2018-cesti-hudebnici-fotogalerie-anketa-portrety a z informací, které mám, zaznamenaly velký úspěch.

Fotoaparát : Nikon D5 + AF-S Zoom-Nikkor 24-70mm f/2.8G ED


Pipes and Pints  

Image 3

Pražskou hudební skupinou jsem byl osloven, abych po změně zpěváka v kapele, vytvořil novou sérii fotografií, která by kapelu v novém složení představila.

Fotografie jsem vytvořil v industriálním prostoru jedné pražské zaniklé továrny, konkrétně holešovické galvanovny. V rámci vytvoření fotografií jsem vymyslel i strategii představování nových fotografií na sociálních sítích a tato nová série fotografií Pipes and Pints se stala tímto zcela signaturní na jeden rok pro komunikaci všech akcí této hudební skupiny.

Fotoaparát Nikon D5


Pavel Turek pro OMV

Image 4

Již několik let vytvářím fotografie, které máte možnost vidět na všech čerpacích stanicích OMV. Pavel Turek je expertem na automobilismus a je tedy ambasadorem této sítě.

Fotografii, kterou máte stále na očích, pokud jezdíte autem, jsem mimo čerpacích stanice viděl nedávno i na megaboardu 10x6 metrů u Barrandovského mostu v Praze.

Fotografie vznikla za použití 4 x FOMEI Digitalis PRO 600ws


Tři sestry

Image 5Zcela aktuální fotografie hudební skupiny, která působí stejně dlouho na scéně jako já fotografuji, tedy přes třicet let a že z toho máme všichni radost, je z fotografie, která vznikla nedávno, jasně vidět.

Důležité je se fotografováním bavit, jinak by to nedávalo smysl.

Fomei Digitalis 1x 1200 Ws + 3x Digitalis 600Ws 

Nikon D4


GALERIE