Kompaktní LED MINI světla na fotografování, díl I. Focení v interiéru

11.10.2019

Ať už vyrážíte na cesty, nebo fotíte v ateliéru, velmi často je velikost světla rozhodující. Co takhle malé světlo, které se vejde do batohu, je z kovové slitiny, funguje na síťové napájení i baterii a má k dispozici širokou škálu příslušenství včetně softboxu? Velmi příjemná je i cena, která také hraje velkou roli. Přesně takové světla si ukážeme v tomto článku včetně několika příkladů využití. 

Image 1

Na velikosti záleží

Ať si kdo chce tvrdí co chce, doba směřuje ke kompaktnějším přístrojům ať už se jedná o fotoaparáty, blesky, nebo bateriové LED světla. Svět svícení je čím dál více náročnější, a tak zde máme FOMEI LED MINI 15W a FOMEI LED MINI 30W. Jedná se o kompaktní světla z kovové slitiny s vysokým výkonem a variabilním příslušenstvím, které obsahuje například i softbox a můžete ho pohodlně použít z ruky i na stojanu. Velmi příjemné je, že se obě světla vejdou do běžného fotobatohu s fotoaparátem, objektivy a stativy. Není tedy problém vzít světla a vyrazit do přírody fotit.


LED MINI na eshopu
 

Image 2

Na co jsou světla vhodná

Můžeme se bavit o portrétu, glamour, aktu, ale i celé postavě. Dnešní fotoaparáty jsou velmi tolerantní k vyšší hodnotě ISO, a tak se můžeme více soustředit na kompozici a nebát se hodnot ISO +- 600. Pokud se však budeme bavit o svícení celé postavy se softboxem, mohu z vlastní zkušenosti doporučit spíše silnější verzi LED MINI 30 W. Vyšší výkon Vám značně pomůže v práci s detaily a zároveň je zde možnost zoomovat světlo od 20° do 60°. LED MINI je vhodné spíše do tmavších prostor, ale ani venku nám neudělá ostudu. Pokud se již stmívá, nebo se nacházíme ve stínu, můžeme krásně zvýraznit portrét, nebo imagovou fotku nějakého produktu. Tak jsme učinili při focení LED MINI 15 W na fotoaparátu o kousek výše.

Modelka Simona Vejtasová. Fotografie byla pořízena na 1/200 s. / f/2,8 / ISO 1600


Všestranné příslušenství

Image 3

Ke světlům si můžete dokoupit sadu příslušenství, které se skládá ze softboxu, klapek, voštinového filtru, komínkového reflektoru, kulové difúzní hlavy, bílého difuzéru a tří barevných filtrů. Sada pasuje na LED MINI 15 W i 30 W. Příslušenství si teď rozebereme trochu více do hlubky. Následující fotky nemají umělecký záměr, ale spíše informativní pro demonstraci efektů jednotlivých možností svícení.

Příslušesntví na eshopu 

Následující fotografie byly pořízeny na 1/200 s. / f/2,8 / ISO 100 pro demonstraci efektů.

Image 4 Fotografie bez příslušenství s LED MINI 30 W. Vlevo zazoomované na úzký kužel světla a vpravo je rozšířený na maximum. Bez nástavců dostáváme tvrdé světlo a stíny díky malé světelné ploše.


Image 5 Jednoduché plastové difuzory lehce zjemňují nasvícení a stíny, plocha světelného zdroje se však nezvětšila a tak máme stále velmi výrazné stíny. Vlevo bílý difuzor, vpravo žlutý.


Image 6 Vlevo oranžový oteplovací a vpravo modrý ochlazovací filtr.


Image 7 Kulová difuzní hlava vlevo nejen zvětšuje plochu světla, takže můžeme vidět měkký stín a jemnější světlo, slouží však hlavně ke sférickému svícení celé scény. Kromě modelky jsme nasvítili i její okolí. Přesný opak je komínkový reflektor s voštinovým filtrem vpravo, který usměrní světlo jen do malého bodu a je tak vhodný na disciplíny, jako je produktová fotografie, svícení do vlasů, nasvícení detailů a další.


Image 8 Softbox vlevo je nejspíš nejžádanější a nejvíce využívané příslušenství pro LED MINI. Malý, rozkládací, lehký. Skrze difúzní látku zvětšuje plochu svícení a tím vytváří měkké světlo. Můžeme si všimnout že i v okolí modelky se světlo rozplývá do ztracena. Napravo můžeme vidět samotné světlo s voštinovým filtrem, který nemění jeho tvrdou charakteristiku, ale nepouští ho do stran, směruje ho rovně.


 

Málo prostoru nevadí

Image 9 Na takovou fotografii nám stačí opravdu málo místa a je možné fotit v malém bytě, na chodbě, v malém studiu, nebo kde Vás napadne. Samozřejmě se zde nabízí mnoho jiných kombinací svícení a jsem si jistý, že je dokážete využít i lépe než já, tak s chutí do toho. Shora nám svítí LED MINI 30 W se softboxem a zespoda LED MINI 15W na dosvícení spodních stínů. Jednoduché, efektivní, prostorově nenáročné.

Fotografie byla vyfocena na 1/200 s. / f/3,5 / ISO 900.


 

Image 10

Nebojte se barevných filtrů 

Využití barevných filtrů ve fotografii je stále velmi podceňované a dokáže fotografii opravdu oživit. Krom toho, že se dají použít pro korekci světla, nepříklad aby se Vám nemíchalo studené a teplé světlo, může to být i záměr, jako na fotografii vlevo. Kromě základních barevných filtrů, které jsou součástí příslušenství k LED MINI je k mání široká škála dalších a vybrat si z nich můžete na e-shopu. Tyto filtry pak můžete používat například i se softboxem, klapkami, nebo jakýmkoli modifikátorem.

Barevné filtry na eshopu 

Fotografie byla pořízena na 1/200 s. / f/3,5 / ISO 2500. 

Image 11
Image 12

Další dvě ukázky portrétu. Jeden nahodilý s kulovou difúzní hlavou a druhý za použití jednoho softboxu a odrazné desky. Tím bych rád ukázal, že ačkoli se malým světlům fotograf musí trochu přizpůsobit, může mít skvělé výsledky a zároveň za to nemusí utratit mraky peněz. Jen je třeba více pracovat se světlem, více rozumět úpravám v programech, jako je například Camera RAW, nebo Lightroom, a vyzkoušet si všechny možné úhly svícení a nástavce.

Fotografie vlevo byla pořízena na 1/200 s. / f/3 / ISO 560. Fotografie vpravo byla pořázena na 1/200 s. / f/3,5 / ISO 800.

Budu hrozně rád za Vaše připomínky a dotazy na adresu novak@fomei.com a sledovat mě můžete na instagramu: novak.photo.hk

Samozřejmě se pro Vás chystají další články. Témata, které by Vás zajímaly mi můžete posílat na email, nebo instagram.