Igor Slovák - Příběh pěti fotografií

22.06.2020

Pět opravdu zajímavých mystických fotografií s příběhem v podání Igora Slováka, jehož tvorbu můžete vídat pod pseudonymem Aratron's Art. U některých fotografií naleznete i backstage video z focení a postprodukce.

Ascending 

Image 1

Tento snímok vznikol pri mojom prvom fotení na rakúskom hrade Hohenwerfen. Plánoval som tam uskutočniť fantasy fotenie a nakoľko je v areáli hradu kaplnka nedalo mi aby som nevyužil jej krásne priestory. Koncept tejto snímky mi prišiel na um počas fotenia a tak som modelku prezliekol prilíčil a upravil kaplnku na fotenie. Najväčší problém som mal so zábradlím ktoré bolo za modelkou tak ma napadlo cele ho prekryť červenou látkou ktorú som mal so sebou zbalenú. Modelka mi sama pózovala a jedna z póz bola aj táto ktorá mi do celého konceptu najviac zapadal. Toto je moja najobľúbenejšia snímka nie len pre atmosféru ktorú má ale aj kvôli tomu že inšpirovala iných umelcov od ktorých sa učím a ktorý inšpirujú mňa.

video z fotenia a z postprodukcie:


Jarná kráľovná 

Image 2 

Po tuhej zime prišli prvé jarné hrejivé slnečné lúče a všetko na okolo začalo rozkvitať. Vždy pri ceste z domova do Bratislavy som cestoval po diaľnici kde som si v diaľke všimol pás bielych rozkvitaných stromov. Nedalo mi to a išiel som sa pozrieť ako vyzerajú z blízka. Po chvíľke blúdenia miestnou krajinou sa o proti mne vynorilo biele auto ktoré mi zahradilo cestu a nasrdený vodič mi dosť dôrazne vysvetlil že v danom priestore nemám čo robiť lebo som sa ocitol na stavenisku bratislavského diaľničného obchvatu. Tak som sa musel vrátiť a hľadať úplne niekde inde. Našiel som podobnú lokalitu za Vajnormi pri hrádzi. Nelenil som a okamžite som zavolal modelke a vizážistke a poprosil kamarátov o pomoc pri fotení. Nakoľko bolo dosť silné slnko poprosil som o clonenie odrazovou doskou a neskôr sme začali fotiť v protisvetle. Využil som aj dymové guličky ktoré som si so sebou prichystal. Z tejto série mám viacero krásnych snímkov no táto je pre mňa naj. Zachytáva v sebe prechod zimy do jari a to je to čo som pri fotení hľadal.


Nimue – Paní jazera  

Image 3

Veľmi rád si pripravujem kompletne celé fotenie do najmenších detailov. Od priestoru ktoré si starostlivo vyberiem, cez modelku, rekvizity až po príbeh. Tak tomu bolo aj pri tomto fotení ktoré bolo pre mňa veľmi zábavné a poučné zároveň. Azda najväčší problém pre toto fotenie bol samotný meč Excalibur ktorý nie a nie zohnať. Napokon som si meč požičal v jednej špecializovanej predajni. Na fotenie som si prichystal viacero snímkov a nedokážem určiť ktorý je najkrajší. Azda tento. Samotné fotenie a príbeh fotenia mi zachitil na video môj kamarát kameraman Michal Barok. Ako sa vraví lepšie raz vidieť ako stokrát počuť tak tu je vide z tohoto fotenia.

video z fotenia a z postprodukcie:


Fotenie v makoch

Image 4

Fotenie v makoch som už mal v pláne dlhšie. Nechcel som sa pridať ku fotografom ktorý fotili len modelku v maku ale chcel som tam dať aj iný element. Dramatický element. Tentoraz som oslovil mladú dizajnérku Mayra Urban či by mi mohla zapožičať jedny zo svojich šiat na toto fotenie. Mayra prišla s krásnymi červenými šatmi a tak už nebolo ťažké z mojej zbierky doplnkov vybrať a doladiť detaily celého kostýmu. Žiaľ aj po dlhšom hľadaní okolo BA som nenašiel makové polia ale predsa len sa na mňa usmialo šťastie a to že som našiel malý kopček posiaty makmi kúsok za Bratislavou. Z tohto kúska som mal ešte väčšiu radosť nakoľko mi to umožnilo zachytiť viac plasticitu a štruktúru priestoru. Na pomoc som si zavolal kolegu fotografa na pridržiavanie a obsluhovaní batériového svetla. Chcel som zachytiť dramatický snímok tak som sa snažil aj o samotné svietenie a príroda mi k tomu veľmi pomohla. Asi po cca 40 minútach fotenie sa prihnala búrka a moja umelecká duša začala šalieť radosťou. To je presne to čo som chcel nafotiť. Dramatický snímok v makoch tak ako som ho zatiaľ nikde nevidel. Len v mojej mysli. A tu je výsledok.  


Pagan 

Image 5

Toto fotenie vzniklo na podnet od skvelej svetovej dizajnérskej firmy Hysteria Machine ktoru tak zaujala moja tvorba že mi napísali či by som bol ochotný im nafotiť ich najnovšie dielo a to platový korzet. Neváhal som ani chvíľku a moja fantázia začala pracovať na plné obrátky. Kde čo a ako. Chvíľu som čakal kým mi korzet príde poštou a tak som mal dostatok času na prípravu. Celý koncept som postavil na našej pohanskej histórii pretože ešte pred kresťanstvom sme tu mali iné náboženstvá. A práve táto myšlienka ma nasmerovala že by bolo úžasné takéto niečo nafotiť v kostole. Celý plán bol postavený na prírodných božstvách ktoré príchodom iných náboženstiev zanikli. Pre modelku som nechal vyrobiť špeciálne topánky v tvare kopýt. Oslovil som veľké množstvo kamarátov o pomoc pri fotení lebo tento veľký projekt by som sám nezvládol. Jedným z nich bol aj Peter Brichta – Fomei ambasádor. Video z tohto fotenia pripravil opäť Michal Barok.

video z fotenia a z postprodukcie:GALERIE