Zvolte jazyk
Volejte +420 495 056 500
07.08.2017

ILFORD photo 3. část - Multigradační papír

Více jak 25 let dominuje fotokomorám profesionálů i amatérů multigradační papír. Ten v současné době, v kombinaci s RC podložkou, tvoři 80 % spotřeby trhu s fotopapírem v Evropě (údaj ILFORD). Proč tomu tak je?

Image 1

Všechny tyto požadavky nám fotopapíry s proměnným kontrastem splní.

Rozdíly v mezi fotopapíry s pevným kontrastem a materiály s kontrastem proměnným.

Dejme tomu, že nakupujete pravidelně formát 13 x 18 cm 50 listů. Jestliže chcete ve své komoře mít materiál pro každou příležitost, budete potřebovat minimálně 6 balení tohoto materiálu. Lesk/mat povrch a tři gradace, tj. 300 listů.

Stejnou práci pro Vás zajistí 2 balení multigradačního materiálu se dvěma povrchy nehledě na to, že máte větší rozsah gradací než původně. To je 100 listů. Materiál spotřebujete vždy ze 100 %, nikdy se Vám nezkazí. Vaše náklady se snižují a skladujete doma 3 x méně materiálu, do kterého investujete své peníze.

Multigradační papíry koupíte ZDE

Image 3
Veronika Bahnová: Už stárnem
Soutěž: Fotograf roku 2017  

Exponace míst různým kontrastem

Pohodlí, jaké Vám dá možnost 6 (resp. 12) gradačních stupňů materiálu Multigrade při Vašem zvětšování, ocení každý˘. Neexistuje situace, kterou Váš materiál nezvládne. Můžeme tvořit tak, jak jsme dosud nemohli, u těchto materiálů můžete pomocí masek exponovat různá místa zvětšeniny různým kontrastem

Rychlost zpracování pozitivu

Až dosud jste mohli tzv. „nadržovat“ pozitiv pouze časem. Váš čas je velmi důležitý faktor. Zpracování Vašeho pozitivu na Multigrade papíru netrvá déle než 2 minuty. Další 2 minuty perete v tekoucí vodě a můžete sušit. Na vzduchu nebo třeba i vysoušečem vlasů. Vzhledem k tomu, že můžete používat takovýto materiál, jsou Vaše výsledky krok od kroku dokonalejší. Můžete si dovolit to co dříve jenom zkušený profesionál.

Image 2

Název Objemy
Ustalovače 0,5 l, 1 l, 5 l
Vývojky 1 l, 5 l
Přerušovač 0,5 l

Mnohem více o chemii se můžete dočíst v angličtině ZDE a pokud neumíte anglicky, stačí dát text do Google překladače ZDE a text je pochopitelný. Tento článek máme v plánu přeložit, tak se přihlaste do newsletteru níže ať o něj nepřijdete.

Další díl Předchozí díl

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Také nás můžete sledovat na Facebooku
Nechci, aby mi cokoliv uteklo
Zde se můžete přihlásit k odběru akcí a novinek v našem sortimentu
- odhlásit se můžete jednoduše.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.