Inkjet fotografie: není se čeho obávat

Technika tisku fotografií dospěla. Každý amatér i nejnáročnější profesionální fotograf má na dosah reprodukční řetězec, který nabízí vysoký archivační potenciál a špičkovou technickou kvalitu zvětšenin.

Vybavení pro inkjet:

  • fotografické inkjet tiskárny s výbornými tiskovými hlavami a archivačními inkousty
  • papíry speciálně vyvíjené pro inkjet fotografii

Po letech „nejistoty a diskuzí“ je závěr pevný: Z temných komor se stává poctivá historická reprodukční technika, jejíž obliba v posledních letech neklesá, a technika inkjet zvětšenin se hluboce zakořenila jak mezi hobby fotografy, tak v profesionálních foto a výtvarných ateliérech.

Zhmotnit obrazová data (digitálnímu snímku můžeme jen stěží říkat fotografie) znamená vyrábět fotografie. Ryze digitální řetězec (jen s obrazovými kódy) je otevřený, bez konce, postrádá vyvrcholení. Fotografický řetězec, na jehož konci jsou hmotné statky – fotografie – je úplný, bez děr.

Image 0
Typická tiskárna hobby fotografa: EPSON L800

Tisk kvalitních fotografií doma

Díky velmi snadné adopci inkjet technologie výroby fotografií (počítač a tiskárnu může dnes vlastnit v podstatě každý) narůstá obliba domácího tisku. Fotograf pak při „zkoumání“ papírových fotografií nalézá do té doby neodhalené nedostatky a díky tomu se vyvíjí: zdokonaluje vlastní fotografování (stavbu a skladbu snímku) i postprodukci (vyvolávání, retuše…).

Hobby tiskař vlastní typicky fototiskárnu pro výrobu zvětšenin formátu A4 či A3+. Profesionální studio pak nejčastěji zaměstnává A1 či B0+ fototiskárny (pro výrobu zvětšenin s kratší stranou až 1,1 m).

Synergie: s jídlem (formátem) roste chuť a tak valná většina domácích tiskařů využívá také služeb profi studií. Tím pádem nemalé procento velkoformátových zvětšenin vznikne díky tomu, že autor snímku si sám alespoň částečně osvojil inkjet techniku tisku v malém, na A4 či A3+ modelu fototiskárny, a důvěřuje jí.

Image 1
Velkoformátová fotografická tiskárna oblíbená profi studii: EPSON Stylus PRO 9890

Potřebujete poradit s výběrem amatárské či profi tiskárny? Víte, na jaké papíry a plátna tisknout? Otazníky rádi proměníme v tečky :-).

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.