Jak být úspěšným fotografem? - Rozhovor s Erikem Tomašákem

26.07.2018

Erik Tomašák je podepsán pod velkým množstvím reklamních kampaní, které můžete znát z časopisů a billboardů. Dále se Erik zaměřuje na korporátní portréty a samostatným příběhem na kterém Erik vyrostl je sportovní fotografie. Je součástí party, která si říká Visual gang a jejich kreativní doupě najdete v Bratislavě. Rozhovor je veden v českém a slovenském jazyce :-)

Image 1

„Absolútne nerozumiem turistike, nemám psa ani frajerku, takže v tom, že ma baví to čo robím je môj život dolcevita.”

Kdy a jak jsi se dostal k fotografování?

Prvý krát som držal kompakt v ruke na strednej škole a vďačím za to skateboardingu, snowboardingu a ľud'om v mojom okolí. Vtedy som o tom však nevedel nič a nikdy by ma nenapadlo že mi fotky budú platiť účty a otvoria mi možnosť žiť tak ako teraz. Prvú zrkadlovku som mal asi 8 rokov dozadu a rok na to som začal fotiť pre Monster Energy, to bol jeden zo zlomov v tom čo teraz robím.

Jak to s Monster Energy začalo a co jsi s nimi zajímavého při focení zažil?

Nikdy nezabudnem na prvé fotenie v Prahe. Išlo o dvojdňové fotenie všetkých športovcov, osobností a kapiel v absolútne nezaujímavom priemyselnom parku. S odstupom času nechápem, ako sa to mohlo podariť. No vyšlo to a ja som dostal kontrakt. Zaujímavé fotenia bývajú každý rok s EGOm, ktoré idú smerom, ktorý nik nečaká. Jedno z najzaujímavejších bolo jednoznačne vo Švajčiarsku s legendou stavania custom motoriek a jednou z najsilnejších osobností pred objektívom Danny Schniederom. Šlo o štvordňové fotenie, kedy som na liekoch so seknutým chrbtom fotil z kufra auta človeka, ktorý v lese či v meste skákal a driftoval v mikine s motorkou Harley Davidson všetko čo sa dalo. Medzi najzábavnejšie jednoznačne patrí posledné fotenie vo Viedni s chalanmi z rapovej kapely Nerieš.

Image 2

Představil bys nám jak funguje Visual gang, kdo má co na starosti a jak to funguje?

Visual Gang je pre mňa niečo čo sa ťažko opisuje. Prakticky ide o produkciu, ktorá vznikala spoločne s kreatívnou reklamkou Kreativ Gang, čo je niečo ako naša sesterská firma. Vo VG však ide o ľudí, ktorí mi dávajú možnosť robiť to čo chcem, za šialeného tempa a okolností. Firmu vlastním s Ondrejom Hajníkom, ktorý sa venuje videu. Minulý rok prišiel do VG Peter Mercell, čo je naša pravá ruka a človek, akého sme naozaj dlho hľadali. Spolu sním máme ešte dvoch ľudí, ktorí s nami pracujú externe. ⅔ firmy sú v Žiline a ja sa snažím už nejaký čas obhájiť si svoje miesto v Bratislave. A ako to funguje? Je to neustály progres, cvakanie uzávierky, budovanie vzťahov a tisícky hodín tvrdej práce s pocitom že to má zmysel.

Jak vzniká reklamní kampaň, když dostanete zakázku na fotografování? Popiš nám prosím jednotlivé kroky od vize/myšlenky až k finálnímu výsledku.

Prvé je vždy oboznámenie sa s klientom či agentúrou a následná cenová ponuka, kde to zvyčajne začína alebo končí. Sú klienti, ktorí vyslovene chcú niečo kreatívne a stavajú na vizuále, ale aj agentúry, ktorých vizuál nie je nosným prvkom kampane a berú to ako “povinnú jazdu”. Vtedy je to viac menej o peniazoch. Do kampaní sa snažím dať niečo, čo nie je tak úplne štandardné. Či už kreatívne alebo technicky, ako svietenie, persperktívu, pohyb a ideu. Ak sa naše predstavy o kampani stretnú, ide sa do produkčných vecí a následne to najlepšie, fotenie. Často-krát je budget stopka, avšak ak ide o zaujímavý projekt, nie sú pre mňa peniaze až tak dôležité, pretože výsledok prinesie takmer vždy omnoho viac ako jednorázovo pár eur na účet..

Image 3

Jaký je podle tebe rozdíl na Slovensku a v Čechách v reklamní fotografii? Jaké jsou trendy?

Často si hovorím že “toto je možné len v Čr”. Veľakrát sa zasmejem na kampaniach a vidím že komunikácia v ČR je iná ako na SVK a zas naopak. Rovnako si poviem že toto by na SVK nikdy neprešlo a že české vizuály dostávajú viac priestoru na technické ako aj kreatívne riešenie. Mám pocit že v česku funguje veľa totálne prestrelených nezmyslov a že na Slovensku je obrovské množstvo nezaujímavých a technicky zlých výstupov, akých je zas v Čr menej.

A co tě nejvíc v poslední době bavilo fotit?

 Každé fotenie ma aj dnes dokáže prekvapiť niečím iným. Fotím napríklad pre jednu veľkú stavebnú spoločnosť ich stavby. Znie to nudne, avšak tento klient necháva všetko na mňa a tak môžem experimentovať a používať na foteniach veľa zaujímavých techník. Tak môže vzniknúť čo najviac high end záber. Jedno z posledných naozaj vydarených, bolo fotenie s influencerkou Luciou LucidStyle Sládečkovou. S Luckou mám skvelý vzťah a ked' máme obaja voľno zavrieme sa k nej do štúdia, kde vždy vznikne niečo zaujímavé. Naposledy sme spravili naozaj virálnu fotku a ja som odišiel s tetovaním obočia na nohe!

Image 4

Jakou techniku pro fotografování používáš a proč?

Fotím Canon a prevažne na pevné sklá. Mám rád perspektívu 12-24mm f4 Sigma Art, ostrosť a kresbu 35mm f1,4 Sigma Art, žiadne limity a ostrosť Canon 100mm macro f2,8 L IS a samozrejme perspektívu a možnosti Canon 70-200 f2,8 IS. Na svietenie používam batériové Fomei Digitalis Pro T600. Veľkosť, výkon, HSS a spoľahlivosť spolu s absolútnou slobodou vd'aka batérii je niečo čo pri športovej, portrétnej alebo kampaňovej fotke neoklamete. Najčastejšie používam 90cm grandbox, beauty dish a samozrejme reflektor.

Jak odpočíváš, co tě baví mimo fotografování?

Mám okolo seba skvelých ľudí, “s ktorými mám kľúče od mesta“, takže mimo fotenia nie som nikdy sám. Pre mňa je dôležitý aktívny oddych a socializácia. Absolútne nerozumiem turistike, nemám psa ani frajerku, takže v tom že ma baví to čo robím je môj život dolcevita. Relax je pre mňa napr. skateboarding a kultúra okolo. Cestujem naozaj veľa, takže vo voľnom čase ma nenapadne kúpiť letenku a niekde ísť, to vždy príde z inej strany. Každý chce to čo nemôže mať, ja chcem momentálne čo najmenej voľného času.

Image 5

Pracuješ jen v práci nebo pokračuješ s prací i doma?

Domov si prácu takmer nikdy neberiem. Pre mňa je pracovné a kreatívne prostredie v kancelárii alebo štúdiu. Doma som len ked' potrebujem maximálny kľud ak niečo píšem, ako napr. teraz. Office mám v priestoroch board sport academy Hangair, kde sa neustále niečo deje, kumuluje tam obrovské množstvo zaujímavých ľudí a priamo nad mojím pracovným stolom mám bar so skateboardovou rampou. Takže byť doma je pre mňa wasting.

Co ty a sociální sítě? Máš nějaký recept na zachování duševního zdraví od digitálního smogu?

Priznávam, sem tam si ulietavam na sociálnych sieťach, avšak pre mňa ako fotografa je to myslím trošku poľahčujúca okolnosť. Veľa klientov si ma našlo cez Instagram či Facebook a rovnako vidím feedback od ľudí čo sa im páči a čo nie. Neustále nasávam inšpiráciu zo všetkých strán a spájam si jednotlivé prvky fotiek k svojmu fungovaniu. Ak ma niekto prestane baviť alebo mi už nemá čo ukázať jednoducho dostane unfollow. Jednoznačne neberiem množstvo followerov ako merítko kvality, avšak ak je fotograf dobrý, odzrkadlí sa to na číslach a tak ide kvalita a kvantita ruka v ruke. Čo jednoznačne nemôže uškodiť, iba v prípade ak si človek uletí, to je však už iná.

Image 6

Koho na Instagramu rád sleduješ, kdo z kolegů fotografů je pro tebe inspirativní a proč?

Môj instagram je plný zaujímavých fotografov, no aj pri obrovskom množstve fotiek, ktorými som zavalený ma stále baví kreativita Dana Vojtecha, asi najsilnejší rukopis Slovenky Márii Švarbovej alebo zaujímave svietenia Nicka Fanchera. A takto by som však mohol pokračovať.

Co by jsi na závěr poradil začínajícím fotografům, kteří se chtějí prosadit?

 Treba byť trpezlivý a socializovať sa. Ak niekto fotí v malom meste a nikam nechodí nemôže čakať zázraky. Menej je často viac a prezentovať sa iba tým čo si myslíte že je naozaj dobré. Nepodceniť vzdelávanie, myslieť si že už viem všetko je to najhoršie. A samozrejme komunikácia, tá je naozaj dôležitá. Vedieť komunikovať pred, po a nehovoriac počas fotenia je niečo čo ťažko doženiete vo Photoshope. Ak má klient zlý pocit z priebehu fotenia, je jedno ako dobré fotky mu odovzdáte.

Děkuji za rozhovor, ať se ti daří!

Erikovův Instagram

Image 7