Jak jsem fotil wakeboarding se studiovými blesky

28.07.2017

Wakeboarding je na pohled nádherný sport, rozhodl jsem se ho proto zachytit trochu jinak a vytáhl jsem studiové blesky Digital Pro X 1200 na vodu. Jak se vyřešilo napájení a další zdánlivé komplikace?

Nadšení pro věc

Waku jsem tak trochu propadl, takže prkno na nohy, překonat první pokusy a pak už si jen užívat super zážitek. Hodně mi pomohla neuvěřitelně ochotná obsluha na Cable Wake Parku v Hradci Králové, protože mi se vším pomohli a všechno vysvětlili. To jsem jako začátečník hodně uvítal a chtěl jsem zase udělat něco pro ně. Nedalo mi to, a když jsem viděl, co s prknem na vodě borci umí, začal jsem fotit místní akce a akrobacii na vodě. Vždy, když jsem se zastavil třeba jen na pokec s lidmi od vleku, nebo si zajezdit, přemýšlel jsem nad něčím větším. Chtěl jsem vytvořit fotky, které nejsou tak běžné, a nakonec nápad přišel.

Je tu plán

Image 1

Vytáhnout na vodu studiové blesky bylo lákavé. Nápad dobrý, provedení ale těžší. Fotit, ani blýskat z vody jsem nemohl, protože průjezd před, za a kolem překážek musí být absolutně volný, a tak jsem potřeboval světlo s co největším výkonem, které osvítí jezdce na vzdálenost minimálně 9 metrů a zároveň umožní používat alespoň 1/1000s. Chtěl jsem v praxi otestovat, co vše umí náš nový přijímač a vysílač FOMEI TR-X32. První, co jsem udělal, byl test vysokorychlostní synchronizace s Digital Pro X 1200, napájeným z bateriového generátoru Panther Pro 2000. Fungovalo to! Stačilo přijímač zasunout do blesku, vysílač na foťák a mohl jsem si bez problému odpalovat časy až do 1/8000 s, a ještě ke všemu na dost velké vzdálenosti. Řešení záblesku jsem měl tedy z krku a zbývalo už jen vyřešit technickou stránku věci a umístění blesků.

Realizace

Image 2

S celou touhle problematikou mi dost pomohli kluci z Hradeckého Wake Parku, kteří mi ochotně nabídli vše, co jsem potřeboval. Vymezili místo a čas na focení při sobotním happeningu Wake & Relax, na kterém se celé focení odehrálo. Po perfektně strávené akci se super lidmi, dobrou náladou a sportem, mi borci z wakeparku dovezli ponton ke břehu, hned vedle překážky zvané "Funbox". Na plující konstrukci jsme pomocí speciální svorky na studiová světla (Uni-Clamp) umístili dvojici blesků Digital Pro X 1200 se základními reflektory 16,5 cm a vše jsme napojili na bateriový generátor Panther Pro 2000. Do blesků jsem zapojil TR-X32 pro Nikon a hurá na břeh naproti překážce. Vše muselo proběhnout rychle a na první dobrou. Nefotil jsem totiž jezdce, kteří by mi na překážce pózovali, ale probíhal závod o nejlepší trik a já z něj chtěl zachytit co nejvíce. Na to, jak se mi to povedlo, se můžete podívat do galerie pod článkem a doufám, že fotografie potěší vaše oko.

Poděkování

V celé akci mi neskutečně pomohl Nikon, na této akci zastoupený Filipem Bartákem, který mi zapůjčil digitální zrcadlovku Nikon D5 s objektivem Nikon 80-400 mm F 4,5-5,6G ED AF-S VR. Byl opravdu zážitek s touto technikou pracovat. Rychlost ostření byla zásadní pro dosažení výsledku. Kvalita zpracování a benevolence fotoaparátu k nedostatku světla a dalším vlivům jsou nedocenitelné.

Kompletní složení sestavy tedy sečteno a podtrženo:

-        Nikon D5 s objektivem Nikon 80-400 mm F 4,5-5,6G ED AF-S VR

-        2x Digital Pro X 1200

-        Bateriový generátor Panther Pro 2000

-        Odpalovače TR-X32 Pro Nikon

-        Parta skvělých lidí z Wake Parku

-        Borci na vodě, bez kterých by tohle nešlo

Galerie