Jak vybavit fotokomoru

03.04.2020

🖤 Pro získání správného výsledku při práci s černobílými materiály potřebujeme také správné pracoviště. Ukážeme vám, jak si vybavit fotokomoru.    

Image 1

FOTOKOMORA

Ti šťastnější, kteří si mohou dovolit vyčlenit pro svého koníčka jednu místnost, to mají jednoduší. Ideální je místnost s přívodem vody a odpadem. Dále je potřeba dostatek zásuvek s 220 V (pozor na bezpečnost). Ale ani v paneláku nemusíte smutnit. Bytová koupelna je ideální, jenom musíte přesvědčit rodinu, že zhotovení vašich fotografií je důležitější než jejich osobní hygiena.

Ve vámi vybrané místnosti nejdříve zkontrolujte zatemnění. Zhasněte a počkejte několik minut. Nepodceňujte žádný zdroj denního světla. Při komorovém osvětlení není toto světlo vidět, ale na vašich fotografiích způsobí nekonečné škody. Jako bezpečné světlo používejte doporučená světla od výrobců, např. PATERSON PTP760, nebo světlo s filtrem ILFORD 902. Vzdálenost světla od fotopapíru by měla být 1–1,5 m.

Vybavení fotokomory

Ideální rozmístění pracoviště je do tvaru „L“ tak, jak je vidíte na obrázku. Celá fotokomora se dá rozdělit na dvě oddělené části.

SUCHÁ

Zde umístíme zvětšovací přistroj, světlotěsnou krabici s používaným fotopapírem, nůžky na výrobu masek, vyvolané negativy. Do této části neumísťujeme komorové světlo!!! To patří právě na opačnou stranu fotokomory. Na tomto místě je zpravidla fotopapír nejdéle vystaven komorovému světlu, a tak jeho vzdálenost by měla být co největší. Zároveň v tmavém místě nejlépe vyhodnocujete svůj negativ.

ZvětšovákMOKRÁ

Sem patří vyvolávací lázně a praní. Fotolázně nenechávejte v miskách v době, kdy v komoře nepracujete. Znehodnocujete je vzdušnou oxidací. Tím trpí jejich životnost. Tyto lázně patři do zásobních lahví. Pracovní teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 20 °C.

Fotomisky


 Minulý díl o vyvolání ČB filmu

PS: Pokud nechcete přijít o další díl ILFORD černobíle, odebírejte náš newsletter pod fotografii.

Image 2
Šárka Nováková: Na vršku
Soutěž: Fotograf roku 2017