Jak vzniká ICC profil

Co děláme pro to, aby byly fotografie vytištěné na fotopapíry FOMEI opravdu krásné?  

Každá fotografie, běžná či s uměleckými ambicemi, nasvícená, vyfocená a následně vypiplaná s upřímnou péčí a zaujetím, si zaslouží kvalitní tisk. Protože teprve radost z věrně barevně nebo černobíle vytištěné fotky či reprodukce je úplná. K takovému radostnému fototisku je kromě tiskárny a kvalitního fotomédia potřeba správné softwarové nastavení správy barev, jehož nezbytnou součástí je odpovídající tiskový ICC profil. A právě tvorba precizních tiskových profilů je hlavním posláním našeho ICC centra.

Jak tedy vzniká ICC profil? Pojďme si vše ukázat na příkladu letošní novinky ze stáje EPSON. Seznamte se - sada inkoustů UltraChrome PRO12, maximální šířka tisku 111,8 cm, Black Enhance Overcoating a další technologické novinky, to je EPSON SureColor P9500. (Více informací o tiskárně zde.)

Image 1

Kalibrace tiskárny, kalibrační terč

Níže se dozvíte, jak probíhá kalibrace nejen takové velkoformátové fototiskárny v našem ICC centru. Stejnou péči věnujeme postupně mnoha na trhu dostupným fototiskárnám všech velikostí a cíl je vždy stejný - barevně věrný tisk na každé z kalibrovaných médií.

Po oživení, tedy uvedení tiskárny do provozu, kontrole všech nastavení a bezchybnosti tisku probíhá tisk přesně definovaného kalibračního terče na každé profilované fotomédium – papír, plátno či fólii. Tiskárna „míchá barvy“ tak, jak je nastavená od výrobce.

Image 2

Po dostatečném zaschnutí (zavadnutí, dozrání tisku – doba se liší podle typu tiskárny a především inkoustů) přichází ke slovu špičková měřicí technika, profesionální certifikovaný spektrofotometr Barbieri Spectro LFP RT3. Každý vytištěný terč prochází měřením. Políčko po políčku, barevnost každého z nich je objektivně změřena a zaznamenána, vznikají datové soubory plné přesných hodnot.

Image 3

Výpočet ICC profilu

Na řadu přichází vytvoření ICC profilu specializovaným softwarem. Při výpočtu software na základě naměřených hodnot vyhodnotí a definuje rozsah a možnosti reprodukce barev tiskárnou při použití daného fotopapíru a vytvoří soubor dat, tzv. ICC profil, unikátní pro danou dvojici tiskárna-papír.

Po nainstalování profilu je ještě třeba na každé médium vytisknout ověřovací terč a při standardizovaném osvětlení vyhodnotit barevnou věrnost výtisku. Tento proces je završen případnými korekčními zásahy do jednotlivých profilů.

Image 4

Tak vznikají „generické“ ICC profily, připravené obvykle na tiskárně zakoupené přímo pro ICC centrum FOMEI s využitím celého aktuálního portfolia našich fotopapírů. Kromě toho běžně zajišťujeme měření a tvorbu tzv. „zákaznických“ profilů, vytvořených konkrétnímu fototiskaři, resp. jeho tiskárně a zvolenému papíru či plátnu „na míru“.

Výsledné ICC profily při správné aplikaci řídí barevnost příštích výtisků a zajistí nezkreslenou tiskovou reprodukci barev vůči předloze na kalibrovaném monitoru. Výsledkem jsou potom skutečně barevně věrné či neutrálně černobílé výtisky.

ICC download centrum

Image 6

Takto připravené a ověřené profily jsou ke stažení na www.fomei.com/profily. ICC download centrum funguje od poloviny roku 2017, ale tiskové profily vznikaly ve FOMEI už několik let před tím. V současnosti je na uvedené adrese k dispozici:

  • více než 850 profilů pro 32 typů tiskáren EPSON,
  • téměř 600 profilů pro 22 různých tiskáren Canon,
  • 31 sad (balíčků) profilů, resp. připravených médií do tiskového softwaru Mirage pro velkoformátové tiskárny EPSON i Canon.

Díky naší všestranné podpoře, kterou samotní výrobci tiskáren neposkytují, fotopapíry FOMEI bez problémů přesvědčí o své nekompromisní kvalitě a plně uspokojí každého fotografa či fototiskaře. Společným cílem a odměnou za naše snažení je pak radost z krásně vytištěných fotografií.

Image 5