Jan Novák - Příběh pěti fotografií

12.02.2020

Tak došlo i na mě, a tak přináším svou tvorbu s komentářem o jejím vzniku. Snažil jsem se vybrat z celé mé tvorby za posledních pár let takové snímky, které mě charakterizují a zároveň se k nim váže příběh, který stojí za zmínku.

Martina

Image 1 @martinakeslovamakeupartist

Tento snímek jsem vlastně dělal kvůli článku. Chtěl jsem ukázat využití filmového světla, tedy fresnelu ve fotografii. Toto světlo vytváří kužel tvrdého světla, má tedy malou plochu zdroje světla a na fotografii vytváří tvrdé odlesky a stíny, pokud svítíme přímo na modelku. Martina je moje vizážistka, kterou občas ukecám na pózování před objektivem. Tak se stalo i teď. Šlo mi o to ukázat úplně jednoduché svícení. Postavil jsem jí tedy do dlouhé chodby s bílými stěnami a fresnel namířil do stěny, aby se světlo odráželo na ní. Nakonec jsem trochu využil i perspektivu, kdy je díky širokému ohnisku hrudník širší a výraznější a trup se směrem dolu zužuje. Boční světlo bylo nastavené tak, aby úhel odrazu zvýraznil co nejvíce rysů na modelce, tedy prsa, žebra a tvář. Právě rozdíl mezi světlými plochami a stíny charakterizuje tvar modelky a utváří její rysy. Vznikla fotografie, která Martině visí na stěně a dělá jí radost každý den, když přijde domů. To je vlastně to, co mě na fotografii baví. Tisk, který vynikne na stěně, i když původní záměr byla fotografie pro článek.


Týna

Image 2 @vermilion_k

Na Instagramu jsem narazil na slečnu, která se mi zamlouvala, a tak jsem ji oslovil kvůli focení. S Týnou byla super domluva i spolupráce, protože jsem si chtěl už dlouho vyzkoušet fotit s barevnými filtry ve stylu neonů a na to jsem potřeboval "uvolněnou" slečnu, se kterou bude trochu sranda a nebude to brát tak vážně, a bude tam prostor k experimentu. Na začátek se přiznám, že prvních několik fotografií bylo naprosté fiasko. Pak jsem se ale rozhodl jít na to jednoduchou metodou a použil jsem obyčejné reflektory 16,5cm na zábleskových světlech Digital Pro X 500. Přes reflektor jsem nalepil barevné filtry a začal si hrát s úhly. Nakonec to dává smysl, protože barevné světlo se na fotografii chová úplně jinak než to klasické. Při použití barevných filtrů v softboxu světlo měkce osvítí modelku a nejsou tam znát téměř žádné odlesky, stíny, rysy a ztrácí tvar. Při použití menšího zdroje světla můžete v červené i modré najít mnoho detailů, které určují tvar modelky. Po tomto zjištění již stačilo najít jen správný úhel a pokud mohu zhodnotit práci modelky, při tomto experimentování mi hrozně pomohla její trošku šílená povaha a samostatnost. Zatímco jsem se staral o světla, nemusel jsem vůbec řešit pózování a pouze zachycoval momenty.


Veronika 

Image 3 @zzrzecka

Verča je nádherná zrzka s dlouhými vlasy a krásnou postavou. Pro začátek k fotografii samotné. Mám rád jednoduchost. Na fotografii zvýrazňuji hlavně slečnu samotnou s jednoduchým pozadím, které pomocí vinětace směřuje pozornost k modelce a případně k určitým partiím. Fotografie byla svícena dvěma světly, kdy jedno světlo míří na modelku a druhé má schované slečna za sebou a míří na pozadí. Jako sukně, i šátek přes prsa posloužila podšívková látka, kterou jsem zakoupil v galanterii. Zakoupit se dá za cca 60 Kč / metr a použít na hrozně moc způsobů. Na zádech je spíchnutá kolíčky. K modelce samotné mohu říct, že s Veronikou se známe hrozně dlouho. Vlastně vůbec nebyla modelka, ale potkal jsem ji v autoservisu. Hned jsem věděl, že je na focení ideální, a tak jsem ji šel prostě oslovit. Trvalo ale asi rok, než jsme se k focení dostali. Nemůžu v žádném případě říct, že by se čekání nevyplatilo.


Katka

Image 4  @kacaduch

Celkem bezúčelové focení prostě tak nějak pro radost. S přítelkyní Katkou a kamarádem Davidem Šandou jsme vyrazili na jeho místo v sadech nedaleko Hradce Králové. Bylo prostě krásně a chtěl jsem si trošku odpočinout od ateliéru a vyrazit s Katkou do přírody. David nás vytáhl do tohoto sadu, protože zrovna kvetl a já si vymyslel takový experiment. Nalevo od Katky je velká odrazná deska, která na Katku vrhá stín a díky tomu je tak měkce nasvícená, ale celé kouzlo je, že fotografie je skládaná z devíti snímků. Focena byla na Nikon Z7 s 50mm f/1,8. Fotografie byly pospojovány v jedno velké panorama a výsledná fotografie má 8139 x 12360px a jestli se teď ptáte, k čemu dělat takovou fotografii, tak kvůli výsledné hloubce ostrosti, a hlavně tiskové kvalitě. Fotografie rád hlavně tisknu, a právě až na papíře se zjistí pravá kvalita fotografie. Oblečení, tedy sukně a šátek, jsou z dílny fotografa a kamaráda Davida Šandy, který si za léta focení vyrobil opravdu široký repertoár takových sukní a látek, a vždycky mě bavilo občas to prolézt a nafotit něco netradičního.  


Veronika  

Image 5 @wer_rose

Jako poslední jsem si nechal černobílou analogovou fotku, které se velmi rád věnuji. Fotím na Pentacon Six TL s objektivy 80mm a 180mm. Tento fotoaparát jsem dostal od svého šéfa k narozeninám a můžu říct, že to je snad nejlepší dárek, který jsem kdy dostal. Focení na středoformát a jeho následné vyvolávání doma, na kolenou, v koupelně mě neuvěřitelně baví. Maličká a štíhlá Verča s ostrými rysy je pro focení na ostrém sluníčku úplně ideální, a také mě vždycky bavila pro její zápal, protože je vidět, že jí focení opravdu baví. Bylo horko, a tak jsme zase s kamarádem Davidem Šandou vyrazili k vodě a vzali Verču. Většinou trochu podvádím a namísto měření expozimetrem měřím expozici s digitální zrcadlovkou. Bohužel jsem tentokrát měl vybitou baterii, ale nechtěl jsem se vzdát. Jako film jsem použil Ilford Delta 100, takže jsem od oka odhadl expoziční čas pro clonu 2,8 a šlo se na věc. Myslím si, že jsem nakonec použil 1/1000. Fotografie vyšly skvěle a o to větší radost byla, když jsem na ně koukal na čerstvě vyvolaném negativu, od kterého jsem neměl příliš velké očekávání. Následně jsem fotografie naskenoval, protože na zvětšování jsem ještě moc velký srab, anebo taky lenoch, to už je druhý úhel pohledu. Mám pocit, že jediná retuš, kterou jsem použil byl jemný prach, který se na negativu uchytil při skenování.

Baví mě fotit slečny a většinou mám rád jednoduchost. Snažím se, aby mé fotografie měly hodnotu, aby nekončily pouze na Instagramu nebo Facebooku, ale opravdu visely na stěnách a dělaly radost. Krom jedné z těchto fotografií to zatím všechny splňují a já doufám, že tomu tak bude i do budoucna. Vždy je co zlepšovat, ať po technické nebo tvůrčí stránce a já doufám, že mě čeká ještě dlouhá cesta, protože ať si to kde, kdo neuvědomuje, tak právě to objevování a poznávání je ta největší zábava na fotografii. Tedy alespoň pro mě.

GALERIE