Jan Novák - Příběh pěti fotografií

08.06.2020

Série pěti fotografií s příběhem od kreativního mladého fotografa, sportovce a milovníka adrenalinu. Prohlédněte si jak Jan Novák vidí svět skrze hledáček a nechte se inspirovat jeho příběhy.

Úvodem jak všichni víme, fotografie jako taková se dělí mnoha odvětví a je mnoho způsobů jak na ni nahlížet. Fotografie by Vás v každém případě měla nějak konfrontovat, vyvolat ve Vás emoce, a to i bez jakékoliv slohové práce :). Nicméně nyní se nacházíme v článku Příběh pěti fotografií, kde nějaký ten text je na místě. Inu, pro mě to byl nelehký to úkol, protože kdo mě zná, ví, že jsem spíše dobrým vypravěčem, který Vám rád povypráví ony tajuplné příběhy osobně, a že je co vyprávět. Nicméně pojďme tedy k těm pěti fotografiím. Fotky jsem vybral přesně naopak, než by tomu mělo být např. v reklamě. Tedy ty, ke kterým mám největší osobní vztah i příběh, avšak bez onoho příběhu pro Vás nemusejí znamenat tolik, co pro mě... i tak doufám, že se Vám budou líbit.

The LOVELY QUEEN 

Image 1

(full-fotmat 47,3MPx / Canon 5DS R / Sigma 35mm 1,4 ART / Fomei blesky s 2x stripbox, 1x reflektor s voštinou, 1x beautydish s voštinou)

Portrétní focení se Skye Edwards, zpěvačkou ze světoznámé kapely MORCHEEBA. Pro ty, kteří stále neví o jakou kapelu se jedná, poslechněte si písničku Rome wasn't built in a day a budete mít jasno. Dovolím si říct, že Morcheeba je kapela, u které si na 100% můžete být jisti, že i kdyby tento žánr hudby nebyl Váš oblíbený, tak na živo Vás jejich podání koncertu jako takového pohltí a užijete si ho naplno. A to ani nemluvím o tom jak fajn a sympatická žena je Skye. Co mě ale těší nejvíce, je to, že Skye jako taková se straní médiím, natož kontaktu s fotografií a už vůbec ateliérovým focením. Co jsem dohledal, Všeho všudy v ateliéru fotila třikrát… a proto, je mi ctí, že jsem jedním z těch co ji mohl zvěčnit. K focení, a jak to vše, bylo mám vyprávění min. na čtyři A4 stránky a proto tuto fotku ponechám v zákoutí vašich představ. Velice jednoduše řečeno jsem pro ně jel poprvé fotit 600km daleko, kde je oslovilo to jak “jinak” fotím koncerty a tím že se jim líbil výstup, jsme začali navazovat další spolupráci. Další a další až z toho vzniklo tohle mile a fajn focení. Bylo mi ctí a doufám, že zase bude ;)


VISION 

Image 2 

(full-fotmat 50,2MPx / Canon 5DS R / Canon 70-200mm 2,8 II / Fomei bateriové blesky s 1x softbox, 1x beautydish)


Z počátku obvyklé portrétní focení s kamarádkou Janou Bouchalů. Nicméně, já ani Jani nemáme rádi tuctové věci, a proto jsme od klasické portrétní, sklouzli k malinko jinému vyjádření její osoby. Vizi jak to bude vypadat jsem měl, už než jsme šli fotit. Proto focení jako takové nebylo nic složitého. Stačilo přenastavit blesky, vhodně využít bílou tužku a Jani jsem vlastně už nic říkat nemusel. Je prostě úžasná, no ne? Díky tomu, že se známe a ona má boží obličej, fotili jsme fotili... postupně ladili náš koncept, až z toho vznikla tato. Jedna. Za nás perfektní fototografie, kterou jsme pojmenovali VISION.


FOCUSE TIME 

Image 3

(full-fotmat 32,7MPx / Canon 7D II / Sigma 35mm 1,4 ART / Fomei bateriové blesky s 1x softbox, 1x reflektor)


Reklamní focení pro českobudějovický FighClub team. Fotil jsem vybrané členy teamu, s jejich novým brandem, a to vše v industriálních prostorech vojenských kasáren. Fotky jsem se snažil tvořit nejen dle požadavku klienta, ale kdo z Vás fotí, ví, že na každé fotce kterou vyfotíte je i kus Vás samotných. U FighClubu ještě o to více. Spolupracuji s nimi už nějaký ten čas a povětšinou mi dávají volné pole působení, věří mi. Proto mohu do fotek vnést daleko víc svých vizí a výstup pak vypadá úplně jinak, než když vás někdo neustále směruje. A proto, když vznikala tato konkrétní fotka, vizi jsem měl jasnou. Vždy si v hlavě tak nějak vizualizuji koncept, světla, celý set-up a až pak se jde na to. Jeden ostrý blesk z venku, který simuluje sluníčko a druhý měkký softbox zevnitř, pro dokreslení prostoru a Martinky (mimochodem takhle vypadá maminka čtyř dětí). Výstupem je fotka, která zaujímá soustředěnou pózu Martinky na podložce s jejich brandem, jež jemně dokresluje celková atmosféra klidu a ticha místnosti. Toť vše koncept a focení 15min, postprodukce 50x déle.


AFTER...

Image 4

(full-fotmat 231,8MPx / Canon 5DS R / Sigma 35mm 1,4 ART)

Velkoformátové focení pro Bruselský hotel.

Silné pouto a mnoho vzpomínek na tento low cost Bruselský víkend, který mimochodem měl stát 5tisíc, ale stál 30tisíc. Ono stačí říct, už jen to, že né mou vinou, mi během dvou dní uletěla tři letadla. To samo o sobě je úsměvné, ale byli by jsme tu dlouho. Fotka jako taková nakonec vznikla spontálnně po řekněme zpříjemnění dne. Je v ní určitá atmosféra, už jen ten výhled a krásné tělo mé bývalé slečny, nějak působí. Byli jsme na pokoji v Bruselu, který měl 16 metrů čtverečních, tedy velice malá místnost. A ještě menší, když máte 35mm objektiv. No co, má slečna ležela znavená na posteli a já jen tak koukám z okna. Vedle mě leží fotoaparát se stativem. Neváhám a tak rychle nastavím fotoaparát do rohu místnosti jak to jen jde. Jako první vyfotím ležící ženu, protože jsem nechtěl přijít o tuto krásnou spontálnní pózu. Vešla se mi do záběru jen na půl a tak jsem usoudil, že ji musím složit z dvou fotek... nakonec jsem nafotil celý pokoj, po X hodinách postprodukce jsem složil tuto zajímavou a vlastně neplánovanou fotku o velikosti 231,8Mpx. This is Brusel AFTER.. . shoot.


ADRENALINE LOVER 

Image 5

(full-fotmat 19,4MPx / Canon 7D / Samyang 8mm 3,5)

Absolutně neobyčejná a silná záležitost. V zimě 2014, jsme vymysleli, že se koukneme na místní vysílač. Adam, Ondra a já, pár přátel, kteří tak nějak holdujeme sportu a adrenalinu. Vzal jsem foťák, rybí oko, ale nevzal jsem si rukavice. Ono když lezete na kovový vysílač v minus dvanácti stupních a nemáte rukavice, jde to těžko. Vlastně už jen čekáte, kdy vám vypnou ruce a spadnete dolů, hlavně tam nahoře, kde není žádné zábradlí, no prostě nic. O to větší vztah k této fotce mám, nebyl to žádný med. Slabší nátury, nebo lidé, kteří se bojí výšek by to nezvládli. Když jsme vylezli nahoru, byla to paráda, zasněžená příroda, západ slunce, naprostý klid. Chvíli jsme tam nahoře mrzli, vyfotili pár poutavých snímků a ve zdraví slezli dolů. Nezapomenutelný zážitek, a snad i pro vás fotka, která se vám aspoň jen trochu vryje do paměti.

Toť vše, mých pět fotek a pět krátkých příběhů. Pevně věřím a doufám, že se Vám fotky líbili.


GALERIE

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Také nás můžete sledovat na Facebooku