Jan Pelikán - Příběh pěti fotografíí

12.05.2020

Se svými pěti oblíbenými snímky a jejich příběhem tentokrát přichází mladý a úspěšný fotograf Jan Pelikán, který má za sebou spolupráce s velkými značkami jako jsou Pepsi, L’Oréal, Reebok, Red Bull, Becherovka Original a mnoho dalších.

Bojovník Jirka Procházka 

Image 1 Vždy mě na focení baví spolupracovat s lidmi, kteří jsou v něčem nejlepší. A přesně slovem NEJLEPŠÍ se dá definovat i MMA zápasník Jirka Procházka. I přesto, že okolo Jirky není tak velké mediální “halo” jako okolo jiných tuzemských zápasníků, již několik let ho většina komunity okolo bojových sportů označuje jako toho nejlepšího v naší republice. Na svůj poměrně nízký věk, má za sebou spoustu výher v dalekém Japonsku a letos by se měl představit i na západě pod světovou organizací UFC.

Mám to štěstí být součástí týmu, který vytváří vizuální materiály pro Jirkovu veškerou komunikaci. Tato fotka vznikla hned na našem prvním focení v Brně, kde Jirka trénuje 2x denně, a je jednou z mých nejoblíbenějších! Přitom k tomu stačilo jen jedno světlo bez reflektoru schované za Jirkou, trocha mlhy z kouřostroje a o zbytek se už pak zasloužilo fotogenické prostředí. A super fotka byla na světě!


Trial v hračkářství s Petrem Krausem

Image 2 V druhé polovině minulého roku jsem byl osloven firmou Red Bull, abych nafotil několik fotek s trial jezdcem Petrem Krausem v hračkářství Hamleys’s což byla super příležitost jak pro mě, tak pro Petra, protože se nám naskytla možnost velkého “dětského hřiště” plného nevšedních překážek. Focení muselo být rychlé, protože jsme měli jen přibližně hodinu a půl, ráno před otevřením obchodu pro veřejnost a snažili se najít ty nejzajímavější místa na fotku. V posledních 15 minutách, které jsme měli k dispozici, jsme si všimli této železné motorky v rohu prodejny a museli jsme ji zkrátka využít na poslední fotku. Zvolil jsem na tuto fotku rybí oko, které umocnilo linie a velikost motorky a přidalo celkovou dynamiku. Dva blesky mi pak už jen pomohly vypíchnout Petra z členitého pozadí hračkářství.


Západ slunce v Malaze 

Image 3 Podle mého je často jedna z nejtěžších věcí sladit ambientní světlo se světlem umělým. Na této fotce se mi, ale tato kombinace poměrně podařila. Fotka vznikla během posledního západu Slunce našeho výletu do Španělska s kamarády okolo 35mm skateboards. Opět se mi osvědčila kombinace dvou záblesků proti sobě, protože miluju, když sportovec ve fotce vynikne díky správnému umístění “kontra” světla. Super bylo i to, že okolního světla při západu nebylo tak moc, takže mi stačilo nastavit blesky na nižší výkon a tím pádem z nich dostat velmi krátkou dobu hoření, která mi krásně zmrazila sportovce při jeho triku.


Fotka, která málem nevznikla

Image 4 Tato fotka má pro mě asi ten nejzajímavější příběh, protože mě napadla už v roce 2017, ale další dva a půl roku mi trvalo ji zrealizovat a málem k tomu ani nedošlo. Už Dan Vojtěch zmiňoval ve svém příběhu o fotografiích soutěž Red Bull Illume. Jedná se o prestižní soutěž, která se koná každé tři roky. Měl jsem v hlavě nápad na tuto fotku po celou dobu mezi posledními 2 ročníky soutěže, ale vždy se našlo něco, co mi její realizaci překazilo.

Dopadlo to tak, že v den uzávěrky soutěžních fotek pro rok 2019 jsem fotku neměl a nadával si PROČ?! Nedokázal jsem za skoro tři roky zrealizovat jednu jedinou fotografii! A pak se to stalo. Prodloužili uzávěrku o 24 hodin a já si řekl: “Teď nebo nikdy!”. O půl 3 ráno jsem napsal zprávu BMX jezdci Martinu Dražilovi, s kterým jsme se předtím nikdy neviděli, jestli by neměl odpoledne 2-3 hodiny volného času na jedno super focení. Když jsem se probudil, měl jsem na telefonu odpověď: “Čas mám, pojďme to hecnout!”. Sešli jsme se v Praze na Vítkově okolo 17:00.

Samotné focení nám nezabralo ani dvě hodiny, protože Martin je profík a všechno zvládal napoprvé. Musel jsem po focení ještě na jednu delší schůzku, takže než jsem se dostal domů se surovými daty, bylo 21:00, 3 hodiny do uzávěrky. Rychle jsem začal retušovat, fotky čistit a vytvářet finální kompozici z finálních tří fotografií. Povedlo se! Ve 23.30, jsem měl finální fotku a nahrál jsem ji do soutěže. O 14 dní později jsem se dozvěděl, že porota fotku vybrala do semifinále mezi přibližně 250 nejlepších fotek z celkového počtu 60.000 přihlášených fotografií!!! Už i to pro mě byl super úspěch s fotkou, která vlastně málem ani nevznikla!


Cirkus v podání Losers Cirque Company

Image 5  Již nějakou dobu vytváříme s kamarádkou sérii fotografií, ve které se zaměřujeme na zachycení obyčejného dne zajímavých lidí, neobyčejným způsobem. Jedněmi z posledních lidí, které jsme pro projekt fotili, byla dvojice akrobatů, bratrů, Matyáše a Vítka Rambovi, kteří působí v Losers Cirque Company. Jako první lokace naší produkce byl Cirqueon, kde kluci často trénují. Trénují zde hlavně, protože se toto místo považuje za takové centrum “nového cirkusu” a mají zde spoustu prostoru a náčiní k nácviku svých nových představení a dovedností.

Když jsem na toto místo dorazil já s fotoaparátem, okamžitě mě uchvátilo. Připadal jsem si opět jako malý kluk v cirkusu! Dohromady jsme vymysleli tento společných akrobatický prvek obou bratrů a já opět sáhnul po svém rybím oku o ohniskové vzdálenosti 8-15 mm. Scénu jsem si svítil zepředu a ze strany velkým bateriovým bleskem Fomei T600 s nasazeným beauty dishem a dále jsem do jedné z červených šál ukryl ještě malý blesk na tužkové baterie s červeným filtrem, který umocnil celkovou “cirkusovou” atmosféru výsledné fotky a vytvořil super efekt! Z celého dne je tato první fotka asi mou nejoblíbenější!


GALERIE