Martin Watch - "Jedineční" 1/2

09.10.2017

Projekt „Jedineční“ je na hranici dokumentární a inscenované fotografie. Zachycuje osobnosti, které jsou výjimečné nejenom svým životním stylem, osobní filozofií a pohledem na svět, ale především svým vzhledem. Více o projektu a fotografiích najdete v článku.

Image 6

Něco o autorovi

V roce 2016 vystudoval Aplikovanou a reklamní fotografii pod vedením Miroslava Vojtěchovského a Mariana Beneše na Fakultě umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Na základě svého dlouholetého projektu "Jedineční" se stal finalistou v celoevropské soutěži FETA AWARD 2016. Krátce se živil jako asistent reklamního fotografa v Praze - podílel se na zakázkách pro největší obchodní řetězce a komerční klienty. V únoru 2017 převzal ocenění osobnost české fotografie jako "Nejúspěšnější student soutěží FETA-FEP Emerging Talent Award". V dubnu stejného roku měl společnou výstavu s výtvarníkem světového formátu Lubošem Plným v pražské galerii Artinbox, pod kurátorským vedením Nadi Rovderové a Terezie Zemánkové. Výstava mu otevřela dveře do výtvarného světa. Od té doby je uměleckým fotografem na volné noze. V současnosti stále pracuje, rozšiřuje projekt "Jedineční" a věnuje se další výtvarné činnosti.

Projekt "Jedineční"

První část

Fotografie přímo vycházejí z života portrétovaných, nebo jsou jejich životem inspirovány. Jde o velmi pestrou paletu svébytných osobností, které vybočují v rámci subkultur napříč všemi společenskými vrstvami i v tom, co v současnosti považujeme za originální.

Boris

Image 1

„Idea této fotografie byla zcela jednoduchá - chtěl jsem spojit prostředí právě započaté rekonstrukce jednoho z pokojů ve vybydleném domě s tím, jak Boris musí občas vypadat a prezentovat se před bankami při oficiálních záležitostech. Toto spojení vytvořilo silný obsahový kontrast, který zároveň velmi jednoduchým způsobem ukazuje, s jakým odhodláním Boris přistupuje ke své práci a svému cíli, opět navrátit původní vzhled čtvrti Předlice v Ústí nad Labem."

Krychlič

Image 2

„Krychlič má jednu z největších sbírek vinylů ve střední Evropě vůbec - něco málo přes 12 000 kusů. Je vášnivým sběratelem a miluje specifický zvuk těchto hudebních nosičů. „Budete si v těch deskách hovět, jako kdybyste byl ve vodě na lehátku", řekl jsem Krychličovi instrukce před fotografováním. Z takto na první poslech pitomého a banálního nápadu vznikla tato vizuálně velmi silná fotografie."

Ludvík

Image 3

„Ludvík byl zahraničními médii titulován nejšpinavějším mužem Evropy - jeho fascinace ohněm a popelem ho dovedla ke specifickému životnímu stylu, kdy se dobrovolně rozhodl žít bez domova ve Skřivanech uprostřed polí, kde spálil, co našel. Nejednalo se o muže bez domova, ale o muže, který se rozhodl být sám sebou. Tato fotografie odkazuje na bipolaritu jeho osobnosti (měl se pohodlně kam vrátit, ale raději zvolil život na hraně) a na to, jakým byl hrdým a citlivým člověkem."

Karim

Image 4

„Tato fotografie vznikla ve slavné pražské kavárně Louvre. V 90. letech a v předlistopadových dobách to však bylo místo, kde bujela homosexuální prostituce a to především nezletilých. Karim býval jedním z kluků, kteří se takto živili. Tento portrét je vyfotografován v současné kavárně Louvre u malinkého stolečku s lampičkou, což je Karimovo "místečko". Karim je místním štamgastem, který sem vodí své skupiny z prohlídek po Praze, kde vypráví o životě na ulici a minulém i současném pražském podsvětí spojeném s centrem Prahy."

Robert

Image 5

„Robert alias "Český Ken" je jeden z nejlepších českých modelů. Patři mezi top 3 světové Keny. Na rozdíl od ostatních dvou, má pouze dva invazivní zákroky, jinak je jeho vzhled přirozený. Jako model se musí udržovat stále ve formě a dobré fyzické kondici. Pro fotografii jsem zvolil nejklasičtější a nejznámější posilovací cvik benchpress a zvolil jsem topshot. Při fotografii Robert opravdu několikrát zvedl přes 80 kg, jeho výraz ve tváři je při posledním opakování, těsně před tím, než odložil činku. Je to výraz plného soustředění."

Druhá část

Druhá „větev“ projektu je o lidech, kteří jsou výjimeční v tom, co dělají v rámci českého kontextu s mezinárodním přesahem, ale nejsou široké veřejnosti zase tak známí. Jsou to lidé, kteří jsou mistři v tom co dělají, ale jejich renomé je neporovnatelně větší ve světě než na domácí půdě.

Na fotografie z této části a na velký rozhovor s autorem se můžete těšit v dalším článku.


Zhmotnění fotografií - krátký rozhovor

O Martinovi víme, že své snímky zhmotňuje a prodává, což nás velmi těší. A věříme, že se mu líbily reprodukce, které jsme mu vyrobili v rámci předávání výhry na FomeiTop 2017 na ušlechtilý papír FOMEI Collection Baryta MONO 290.

Jak se ti líbily fotografie od nás?

Fotografie v rámci ocenění se mi moc líbily, technická úroveň a kvalita tisku předčila má očekávání! Výsledek tisku ještě podtrhl sílu fotografií.

Kde ty si necháváš snímky tisknout?

Tisknu v Praze, kus od I. P. Pavlova, v Lipové 6 ve firmě Fotonova. Jejich individuální přístup a technické provedení za velmi dobrou cenu, s tím, že jsou schopni tisku i v šílených termínech, je pro mě už teď srdeční záležitostí.

Prý své fotografie také prodáváš, kde si je můžeme koupit?

„Mé fotografie prodávají v galerii Artinbox, konkrétně Nadia Rovderova."


Prezentace Martina z FomeiTopu 2017