Milan Kabelka - Příběh pěti fotografií

04.02.2020

Velmi úspěšný fotograf, grafik a zakladatel "Milan Kabelka creative studio" se s vámi podělí o několik fotografií a jejich příběhů. Nahlédněte pod pokličku kreativity, perfekcionismu a silných příběhů.  

Legionáři „Za republiku“  

Image 1 Jednoho dne jsem se dozvěděl, že do našeho města dorazí Legiovlak se svou výstavou. Vzhledem k tomu, že se o historii zajímám, neváhal jsem, vzal foťák a vyrazil se na výstavu podívat. Při průchodu vlakem mi v hlavě začal pomalu vznikat nápad na fotografii, která by ve vlaku mohla vzniknout. Na místě jsem požádal „legionáře“ a pár minut jejich času na vyfocení dvou snímků. Souhlasili a rychle jsme se pustili do práce. Jednalo se o velice rychlou akci, protože prohlídky Legiovlaku probíhaly každou půl hodinku. Fotil jsem pouze s jedním zábleskem, který nosím vždy s sebou ve fotobatohu. Při focení jsem vzhledem k velikosti prostor stál jednou nohou ze dveří vlaku a za mnou se tlačila již další prohlídka. Následně jsem fotografiím věnoval mnoho hodin ve Photoshopu při náročné postprodukci, abych kompletně změnil atmosféru z pravého poledne na noc. Podařilo se a vznikly snímky, které mají atmosféru a legionáře oslovily. Následně jsme společně s Československou obcí legionářskou vytvořili dalších 10 fotografií a vytvořili kalendář „Za republiku“ mapující život a boje československých legionářů v letech 1914-1920.


Otakar Brousek ml. & Ichtyóza

Image 2 Se Spolkem Ichtyóza spolupracujeme již od jeho počátku, protože jeho zakladatelé jsou naši blízcí přátelé, kteří si adoptovali chlapce s touto vzácnou nemocí kůže. Zakladatelé spolku Hanka s Mariánem mají náš obrovský obdiv a podporu, protože muselo být velice těžké pečovat o syna s takto vážným onemocněním. Díky jejich síle a odhodlání vznikl spolek, který pomáhá řadě dalších dětí po celé České i Slovenské republice. Aby se informace o nemoci dostaly více na veřejnost, uskutečnili jsme společně portrétní focení s herci z Divadla na Vinohradech za podpory patronky spolku Zuzany Vejvodové. Spolupráce s herci i s dětmi byla výborná a všichni si focení moc užili. Při focení bylo velkou výhodou, že máme na place herce, kteří jsou profesionálové. Herce s dětmi jsme nechali improvizovat, aby vznikly přirozené a veselé snímky, které si na nic nehrají. Celá scéna se svítila čtyřmi světly. Jednalo se o jeden velký deepbox, dva stripboxy jako protisvětlo a jedním světlem jsme nasvítili pozadí. Cílem fotografií bylo ukázat nemocnou vs. zdravou kůži a emoce, což si myslím, že se povedlo.


Fitness model

Image 3 Na portrétní focení s mistryní Evropy v bikiny fitness Veronikou Šloufovou jsme se opravdu těšili. Veronika je nejen profi fitness instruktorka, ale i modelka, proto spolupráce s ní byla velmi příjemná. Rozhodli jsme se vytvořit precizní portrét, který připomíná malbu. Scénu jsme pečlivě nasvítili tvrdými světly, abychom zdůraznili svaly a lesky na těle. Svítilo se pouze třemi světly a výsledného plastického efektu jsme dosáhli ve Photoshopu pomocí techniky airbrush. Nejtěžší na postprodukci bylo kompletně vytvořit vlasy, které byly, na jedné straně od protisvětla, prakticky zničené. Dotvoření struktury vlasů pomocí techniky airbrush a klonovacího razítka bylo tedy nezbytné a fotografii to jedině prospělo.


Letec & Apple

Image 4 Na této fotografii jsme spojili naši vášeň pro postprodukci s vášní pro Apple produkty. Přípravám a zpracováním fotografie jsme se věnovali téměř rok. Vizuál je složen z desítek fotografií, které vznikaly po celém světě. Monumentální hory jsou z Kanady, letadlo jsme nafotili v Národním muzeu letectví 2. světové války v Coloradu, rekvizity jsou vypůjčeny od členů Aeroklubu České republiky a v neposlední řadě letec, kamarád Jirka, kterého jsme nafotili v jedné malé vesnici uprostřed "divoké" Vysočiny. Při návštěvě coloradského muzea nás uchvátila expozice vystavených letadel z druhé světové války a dílna, kde se řada dobrovolníků podílí na restaurování trosek letadel. Letadlo na vizuálu bylo v top stavu a nám se po desítkách hodin strávených ve Photoshopu podařilo z kompletně zrenovovaného letounu vytvořili opět vrak! Letce jsme po namaskování a nastylování nefotografovali ve studiu, ale kvůli zachování atmosféry jsme si vybrali prostředí, které reálně zapadá do výsledné fotomontáže. Štěstím bylo, že rekvizitu sudu jsme po dlouhém pátrání shodou okolností našli přímo na lokaci :). K pořízení fotografie jsme použili fotoaparát Nikon D800 s objektivem Nikon 24-70 mm. Scénu jsme svítili spolehlivými bateriovými záblesky FOMEI, které vydržely i náročné focení v mrazivých podmínkách.


Jaguar XK 120  

Image 5 Tento luxusní sportovní vůz jsme fotili v Centru Lihovar ve Třebíči, kde je umístěna celá výstava vozů Jaguar. Fotografování bylo poměrně náročné z toho důvodu, že nebylo možné s vozem hýbat a museli jsme se s veškerou technikou prostorově přizpůsobit. Postavili jsme tedy jakési provizorní fotostudio v blízkosti vozu. Nejdříve bylo nutné vytvořit černé vykrytí za vozem, na což jsme použili cca 15ti metrovou textilii. Na svícení jsme použili několik bateriových záblesků FOMEI. Fotografii jsme následně svítili kontra tak, aby vynikly linie. Pro eliminaci hotspotů jsme světelný zdroj odráželi od velkých bílých ploch a polyboardů. Po výběru výsledného snímku následovala postprodukce, při které jsme odstranili nežádoucí odlesky a nedokonalosti. 


GALERIE