Miloš Fic: Důležité je dát o sobě vědět

Jak obstát v mezinárodní fotografické soutěži WPC? Rozhovor s fotografem Milošem Ficem, QEP.

Dobrý den pane Fici a předem díky za rozhovor. Rád prozrazuji, že se známe od roku 2004, kdy Vás do FOMEI zaválo předvedení fototiskárny EPSON Stylus PRO 4000, kterou jste následně v uceleném řešení s RIPem a inkjet médii pořídil. Co vše jste v té době již měl, z pohledu fotografa vyrábějícího zvětšeniny, za sebou?

Měl jsem za sebou dlouhé období, kdy jsem fotografoval na film a zvětšeniny si dělal sám. Po přechodu na digitální techniku jsem opět chtěl mít proces pod kontrolou a tisknout si obrazy sám. Experimentoval jsem s různými stolními tiskárnami, nejprve Hewlett-Packard, potom EPSON. Zkoušel jsem různé inkousty, pokoušel se o kalibraci.

Výsledkem bylo zjištění, že většinu času trávím experimenty a na vlastní tvorbu tolik času nezbývá. A tak jsem z dnešního pohledu udělal to nejlepší, co jsem mohl a rozhodl se pro nákup profesionální tiskárny s RIPem a nastartoval spolupráci s FOMEI.


Chovám v úctě všechny, co ovládají současné i historické reprodukční fototechniky. Mám za to, že současný inkjet tisk má nejblíže k výtvarnému směru pointilismu, ale i přesto: vidíte paralelu fotografického inkjet tisku s některou historickou technikou?

Tady bych snad paralelu ani nehledal. Inkjet profi tisk je pro mě cesta, jak zhotovit z digitálu opravdu kvalitní zvětšeninu. Vlastně ale pro historické techniky zde využití existuje. Již několik let se zabývám technikou Paladioprint a Van Dyke. Zde jde o zhotovení kopie z negativu 1:1 na papír s ručně nanesenou světlocitlivou vrstvou. A právě ke zhotovení negativu lze s výhodou využít digitální tisk. Pro tisk negativů používám velice kvalitní transparentní film PICTORICO, který se donedávna dal koupit pouze v USA. Na historických technikách mě láká podíl ruční práce a výsledný efekt, který ve spojení se speciálním papírem dává velice zajímavé výsledky.

Image 1
Miloš Fic - PALADIOPRINT


Kdy začalo Vaše sbližování s Asociací profesionálních fotografů ČR? Kdy jste získal za Vaše fotografie první ocenění?

Jako člen sdružení české sekce mezinárodního projektu PANHORAMA (od roku 2002) jsem se seznámil s množstvím kvalitních fotografů. Řada z nich byla členy Asociace profesionálních fotografů (APF) a tak jsem postupně začal uvažovat o možnosti stát se členem. Takže jsem podal přihlášku, předložil přijímací komisi požadovaný soubor obrazů a v roce 2005 jsem byl přijat za řádného člena.

Image 5
Panoramatický snímek Miloše Fice; film ILFORD HP5 PLUS, kamera Kodak Panoram z roku 1905

Asociace profesionálních fotografů ČR (dále APF) je sdružení profesionálních a tvůrčích fotografů se zájmem o nezávislou uměleckou tvorbu. Na webu APF nechybí informace o podmínkách členství, případně každý může využít tento kontakt. Stát se členem APF je prestižní záležitost. Zvládnutí fotografické techniky na profesionální úrovni je pouze základní podmínka, důležitá je vlastní umělecká tvorba.

Co se týká ocenění: nejsem typ, který pravidelně obesílá nejrůznější soutěže a počítá ocenění. Zaměřil jsem se na to, abych vytvářel pokud možno ucelené soubory fotografií, které jsem prezentoval na výstavách PANHORAMY, APF a autorských výstavách.


Skromnost stranou: máte za sebou úspěch v podobě stříbrné medaile z historicky prvního ročníku celosvětové fotografické soutěže World Photographic Cup 2014 v kategorii reportáž. Asi nelze jednoduše vyjmenovat „body“, které Vás dovedly k takovému úspěchu. Ale přeci jen: co lze mladým fotografům doporučit, aby v takové soutěži obstáli?

Důležité je dát o sobě vědět. World Photographic Cup (WPC) je soutěž otevřená všem profesionálním fotografům. Za ČR sestavuje soutěžní tým Asociace profesionálních fotografů ČR. Zúčastnit se může každý profesionální fotograf, nemusí být členem národní asociace. Stačí zaslat fotografie splňující podmínky soutěže na adresu kapitána národního týmu Mariana Beneše.


Lze stručně popsat, jaká byla a co Vám dala cesta k zisku titulu QEP – Qualified European Photographer?

Certifikát EP, QEP a MQEP může získat pouze profesionální fotograf - člen národní asociace, která je členem FEP (Evropská asociace profesionálních fotografů). Vysvětleme zkratky: EP = The European Photographer, QEP = The Qualified European Photographer, MQEP = The Master Qualified European Photographer.

Vážně jsem se začal zajímat o tento certifikát v době, kdy jsem se stal členem správní rady APF a byl jsem pověřen zastupováním naší asociace na evropské úrovni, ve FEP. Na valné hromadě FEP jsem byl následně zvolen členem správní rady FEP.

Image 3
Miloš Fic - DOSTIHY

Evropská asociace profesionálních fotografů (FEP), založená v roce 1999, sdružuje národní asociace profesionálních fotografů z 29 zemí Evropy a reprezentuje více než 50 000 profesionálních fotografů.

Certifikáty QEP, MQEP jsou v Evropě ceněny jako známka vysoké kvality. O certifikát QEP jsem zažádal v roce 2015 a u certifikační komise jsem uspěl. Více než v ČR mě tento certifikát, který je známkou vysoké kvality, pomáhá při jednání v zahraničí.

Přeju úspěch všem fotgrafům, kteří se zůčastní aktuálního ročníku soutěže World Photographic Cup!