Miloš Nejezchleb - Příběh pěti fotografií

13.04.2020

Pět fotografií s komentářem od opravdového mistra. Miloš Nejezchleb je několikanásobně oceněný fotograf který vystavoval například i v Paříži a Benátkách. Vyhrál dvakrát po sobě soutěž Nikon kalendář a také Czech Press Photo 2018 v kategorii Lifestyle.

Alopecia 

Image 1 Fotografie ze série Alopecia, kterou jsem fotil s lidmi, kteří trpí stejnojmennou nemocí. Nemoc se projevuje tak, že postiženým vypadají všechny vlasy a chlupy na těle. Děje se tak z neznámých příčin a někdy se růst vlasů vrátí, někdy částečně, ale většinou se jedná o dlouhodobý nebo trvalý stav. S komunitou lidí trpícími Alopecií jsem se potkal díky inzerátu, na který se mi ozvala Tereza, která Alopecii měla dva roky a projevila zájem se mnou fotit. Po perfektní spolupráci jsme se dohodli na dalším projektu, ze kterého je tato fotografie. Jedna z fotografií z této série se stala také vítězem Czech Press Photo 2018 v kategorii Lifestyle.


Consumer Society  

Image 2 Fotografie ze série Consumer Society. Celá série se v pozadí zabývá otázkou společenského statusu. Na asi 10 snímcích vystupují dvě dívky, oblečené do značkových oblečků, sladěné kabelkami (ne na této fotce) a pohybující se v území nikoho. Snažil jsem se poukázat na fakt, že si kupujeme značkové oblečení, často na něm ulpíváme, ale nikoho to v našem okolí tak nezajímá, jako nás samotné. Toto je úvodní fotografie z celé série, čekali jsme několik týdnů na den, kdy bude čerstvý sníh a slunečno. Rekvizity jsem měl nakoupené s půlročním předstihem. Focení probíhalo v -15 a bylo velmi náročné, protože jsme fotili na 3 lokací a téměř 3 hodiny. Fotografie se stala absolutním vítězem soutěže Nikon Kalendář 2018.


Stronger 

Image 3 "Za žádnou cenu jsem nechtěla zavřít oči, byla jsem přesvědčená, že jakmile to udělám, umřu. Najednou byla kolem spousta lidí, policie, sanitka, uzavřeli celou ulici. Snažila jsem se mluvit a říct jim, kdo to je a co se stalo, ale nemohla jsem se nadechnout." Tato fotografie je z mého dlouhodobého fotocyklu nazvaného Stronger, ve kterém přináším příběhy lidí, které na jejich životní cestě potkalo něco velmi těžkého, co je v konečném důsledku posílilo. Na fotografii můžete vidět Katku, která bez nadsázky přežila vlastní smrt, a několikrát v životě byla postavena před situaci, kdy nevěděla, jestli pokračovat. Po tragické smrti matky v jejich 18 letech se upnula na svého přítele, později manžela, ze kterého se vyklubal násilník. Po útěku do jiné země s jejím malým synem ji manžel našel a jednoho odpoledne si na ni počkal, vypálil dva náboje a třetím se zastřelil. Katka po několika komplikovaných operacích přežila a po letech se rozhodla zveřejnit svůj příběh a stala se součástí fotocyklu Stronger. Fotografie získala za poslední dva roky několik mezinárodních ocenění a byla součástí výstav např. v Torontu, Linzi nebo Barceloně.


Warm Up

Image 4Úvodní foto ze série Warm Up. Na sérii je 5 násobná mistryně CZ v gymnastice - Monika Vlčková. Sérii jsme fotili ve vypuštěném bazénu, kolem něhož jsem rok jezdil autem a žlutý žebřík mě zlákal svojí fotogeničností. Fotografie se stala absolutním vítězem soutěže Nikon kalendář 2019 a absolutním vítězem mezinárodní soutěže It's Liquid.


Milkiller 

Image 5Fotografie z mé úplně první konceptuální série z roku 2016. Celá série se věnovala tématu intolerance na laktózu. Výrazně ovlivnila moji fotografickou karieru, protože po jejím zveřejněním se stala okamžitě velmi sledovanou a populární, což jsem vůbec nepředpokládal. Série se dostala do The Best of Vogue, stala se finalistou Arte Laguna Prize festivalu v Benátkách, několikrát se dostala do Editor choice v řadě prestižních fotoportálech jako například 1x nebo 500px a dodnes s ní slavím úspěchy v soutěžích. 3 fotografie z této série si také vybral mezinárodní řetězec Yellow Korner a jsou tak k prodeji ve více než 90 městech po celém světě.


GALERIE