Petr Kozlík - Příběh pěti fotografií

23.03.2020

I náš ambasador Petr Kozlík přispěl svým příběhem pěti fotografií. Jako uznávaný fotograf a autor mnoha zajímavých projektů nám řekne něco o jeho netradičním a kreativním pohledu na fotografii.

STORMTROOPERS

Image 1

Street fashion fotografie "STORMTROOPERS" s vítězkou soutěže Česká Miss 2011 Jitkou Nováčkovou, vznikla v rámci jednoho ze 7 speciálních projektů pro společnost FUJIFILM, jejichž fotoaparátu X-T2 jsem byl jedním ze světových ambasadorů. Tato fotografie je jednou z mých nejoblíbenějších vůbec. Jejímu vzniku totiž předcházelo obrovské štěstí a náhoda, protože během "street" focení nemám nikdy předem daný plán ani koncept a vše nechávám úplné náhodě a tomu, co "ulice" zrovna nabídne. A zde nám jednoho pátečního pozdního večera nabídla partu britských turistů oděných do kostýmu z Hvězdných válek, čehož nešlo nevyužít a tak jsme je s teamem oslovili, aby nám šli na chvíli pózovat. Nechali jsme jim zcela volný průběh a během krátkého focení, které netrvalo víc než 3 minuty vznikl tento snímek (ne snad, že bychom nechtěli fotit déle, ale přeci jen parta cizinců v centru Prahy v pátek večer okolo spoře oděné modelky nebyla úplně bezpeční sen a tak jsme po pár cvaknutích s díky běželi zase o dům dál) Pro zajímavost "svítící" kostým, který má Jitka na sobě, byl speciálně vytvořený pouze pro tento projekt talentovanou návrhářkou Nikol Pavlovou a ve finále skvěle doladil atmosféru nočního města. Fotografie byla lehce dosvícena zábleskem FOMEI digitalis PRO, tak abychom co nejvíce zachovali atmosféru na ulici v noci, ale zároveň zasvítili modelku a dění kolem ní. O makeup se postarala talentovaná makeup artistka Tereza Hrdličková, styling vytvořila návrhářka Nikol Pavlová a asistenta a produkci zajištoval Zdeněk Krejcar.

Celý soubor fotografii zde: http://petrkozlik.cz/portfolio/project-x-streetlight/


KVIFF EDITORIAL 

Image 2

Fotografie vznikla jako součást editorialu pro magazín Ona Dnes, při kterém jsme využili lokací a všech "kulis a atrakcí" Karlovarského filmového festivalu a v jeho průběhu jsme z modelky Anny stvořili filmovou hvězdu, která na festival přijela. Celé focení byla jedna velká zábava, protože jsme modelku připravili od makeupu a vlasů, které vytvořila makeup-artistka Tereza Hrdličková až po skvělý styling od Lenky Pavlů, tak věrohodně, že se během dne našlo velké množství návštěvníků a turistů, kteří se s modelkou chtěli fotit nebo jí žádali o podpis. 

Celý editorial byl focený na fotoaparát Panasonic LUMIX G9 a k zasvícení jsme kombinovali bateriový záblesk FOMEI DIGITALIS PRO a odraznou desku.

 Celý soubor fotografii zde: http://petrkozlik.cz/portfolio/anna-for-magazine-ona-dnes-22719-kviff-2019/


DÁNSKO S VERONIKOU CHMELIŘOVOU

Image 3 

Atmosféra severských kriminálek a fotografie s topmodelkou Veronikou Chmelířovou vznikla na pobřeží poblíž dánského hlavního města Kodaně. Kolekce byla vytvořena pro Hair Studio Honzy Kořínka a to ve skutečně drsném severském prostředí, kde se během pár hodin vystřídal ostrý vítr, slunce, ještě ostřejší vítr, déšť, slejvák i sněhová vánice.  Veronika, i celý team má můj velký obdiv, protože pracovat za takových podmínek je nesmírně obtížně. Pracovalo se v rukavicích, šálách a zimních bundách. Česalo se a líčilo v různých zákoutích, kde foukalo jen "mírně" a v jeden moment už byla Veronika tak promrzlá, že jsme outfit ladili do fialova, aby se co nejvíce podoval jejím rtům. Přirozenou barvu jsem pak vracel doma v teple při postprodukci. Pro dotvoření celé atmosféry jsme tuto fotografii vyfotili již na místě jako černobílou. Kolekce dostala název Forståelse, což v překladu znamená "porozumění" a to tedy celý team skutečně měl. Makeup vytvořila Klaudie Havlová, vlasový styling měl na starosti Honza Kořínek a celou náročnou produkci zajištoval Honza Čtvrtečka.

Celý soubor fotografii zde: http://petrkozlik.cz/portfolio/forstaelse-collection-by-hair-studio-honza-korinek/


KALENDÁŘ KAMILA  

Image 4

Jednoznačně se jedná o fotografii, která mi z celého kalendáře pro zpěvačku Kamilu Nývltovou utkvěla nejvíce v paměti. Celé focení začalo, kvůli ostrému egyptskému slunci v poušti, již v časných ranních hodinách (vstávali jsme v půl páté ráno) abychom stihli Kamilu načesat (díky patří skvělému Danielu Bočkovi), nalíčit a nafitovat, za což díky Samu Dolcemu. Pak jsme se s vedením hotelu domluvili, aby nám přistavili vůz a "hon" na divokého velblouda kdesi v poušti mohl začít. Po asi hodině a půl cesty, nám místní průvodce, který mezitím  2x chytře využil situace s hotelovým vanem, navštívil své příbuzné v beduinských vesničkách, oznámil, že vidí velblouda a že nám přeje hodně štěstí s jeho spoluprácí při focení (myslel tím velblouda) a se slovy že se za hodinku vrátí - odjel. Pak začalo skutečné dobrodružství, jak sladit Kamilu a velblouda v nezapomenutelném okamžiku. Asi hodinu trvalo, než jsme se k němu vůbec přiblížili (což se nakonec ukázalo jako ta snazší část) a poté následoval nekončící opakující se výjev. Modelka v póze, šaty vlají, jak mají, velbloud na místě a v okamžiku zmáčknutí spouště velbloud z ničeho nic odchází o 5 kroků jinam. A to se opakovalo a opakovalo. Vznikla sice skvělá série fotografií "Kamila a různé části  těla velblouda" ale žádná, která by byla ta pravá bohužel ne. Až asi po hodině (možná dvou) a odhadem tak pěti kilometrů co jsme s tím zvířetem naběhali se najednou zastavil a dle jeho výrazu, zřejmě jen proto, aby nás seřval, ale v ten okamžik zavál vítr vhodným směrem, rozevlál šaty, Kamila s dokonale secvičenou pózou k němu doběhla a fotka byla na světě.  

Celý soubor fotografii zde: http://petrkozlik.cz/portfolio/kamila-nyvltova-calendar-2018/


DABÉŘI

Image 5

Na závěr bych rád představil jednu ze šesti fotografií, které byly asi největším překvapením mé kariéry. Ne, že bych v úspěch série nevěřil, nebo nedoufal, ale co se strhlo po jeho uveřejnění, vyrazilo dech mě i celému teamu, který na projektu vytvořeném pro čtvrteční magazín MF DNES, spolupracoval. Do dnešního dne má série na facebooku (bohužel jsem jí omylem nahrál na soukromý místo profesního profilu, protože jsem jí nahrával rozespalý ráno těsně předtím, než jdou lidé do práce, abych magazínu udělal reklamu a  případně atakoval prodejní rekord) více než 36 000 liků, přes 22 000 sdílení a více jak 700 komentářů (jen z jednoho profilu!). Dalo by se říct, že se ze mě na pár dní stal influencer:-)))

Projekt jsme vytvářeli několik týdnů za pomoci s produkční magazínu Bártou Komersovou, která při hledání vhodných fotografii hollywoodských hvězd prohledala odhadem více než 170 000 tisíc fotografií, abychom pak společně vybrali tu finální, kterou použijeme na přiložení k tváři české dabingové hvězdy. Focení probíhalo ve studiu a k nasvícení portrétů jsem použil zábleskovou lampu Fomei Digitalis Pro a nasazeným Fomei beautydishem. Celá série je sice focena na digitální fotoaparát, ale do výsledných fotografii jsem nijak postprodukčně nezasahoval, takže vše co divák vidí, bylo vytvořeno už na place. Během focení nastal dvakrát okamžik, kdy herec a na displeji fotoaparátu nebyl schopen poznat, která část obličeje je jeho a která herce, kterého typicky dabuje. To byla pro mě i produkční celý team (vizážisté Pavel Kortan a Linda Chudomelová i pro stylistku projektu Marčelu Křížovou), ten nejlepší moment, kdy jsme všichni věděli, že jsme odvedli dobrý kus práce. Pozn. na fotografii, kterou vidíte je český herec a dabingový herec Saša Rašilov se svým hollywoodským protějškem Johnny Deppem. Celá série byla nakonec odměněna cenou diváků v soutěži Czech Press Photo, což mi udělalo a nejen mě, obrovskou radost.  

Celý soubor fotografii zde: http://petrkozlik.cz/portfolio/photographic-project-czech-movie-stars-and-voice-actorsdubbers-stylized-next-to-their-hollywood-superstar/
O autorovi

Image 6Petr se k fotografii dostal během studia medicíny v Praze, zprvu koníček se po studuju stal hlavním předmětem zájmu a už více než 7 let se živí výhradně fotografováním. Jeho hlavní prací je portrétní a módní fotografie.

Pracuje pro vydavatelský dům MAFRA, kde má na starosti magazínové portrétní a módní fotografie a zároveň jako freelancer fotograf. Jeho fotografie je možné vidět v mnoha magazínech jako Marie Claire, Haarper´s Bazaar, GRIS, The Book magazine, AFI magazine UK, Ona Dnes, Magazín DNES, Pátek LN, Téma, Reportér a mnoho dalších. Tento rok se stal celosvětovým ambasadorem fotoaparátu FUJIFILM X-T2. Pracuje výhradně s osvětlovací technikou značky FOMEI. Konkrétně FOMEI Panther, FOMEI DIGITALIS Pro (především pro studiové fotografie) a FOMEI DIGITALIS PRO s600dc (pro terénní portrétní a módní fotografii).

PROFIL AUTORA
GALERIE