Radovan Bartek - Příběh pěti fotografií

09.03.2020

Radovan Bartek je profesionální fotograf a retušér na volné noze. Velice úzce spolupracuje se Stanislavem Peterou. Je lektorem retuší a montáží ve škole Light Garden Academy. Nejvíce ho baví kreativní tvorba ve s filmovým vzhledem a několik takových fotografií zde máte i s příběhem o jejich vzniku.

Harley Quinn 

Image 1 Mé první „doopravdové“ focení, kde jsme vše připravili od A do Z. Tehdy byl velkým hitem v kinech snímek Suicide Squad. Po shlédnutí filmu jsme s modelkou Katkou Jakubíčkovou domluvili cosplay focení postavy Harley Quinn. Chtěli jsme to opravdu co nejvíce reálné, takže jsme společnými silami začali shánět oblek Harley. Z jednoho obchodu se mi podařilo zapůjčit tričko, zbytek kostýmu se podařil sehnat Katce samotné. Jakmile jsme měli potřebné propriety, oslovili jsme make-up artistu Davida Kučeru, který odvedl skvělou práci. V den focení jsme připravovali vše téměř 3 hodiny – obzvláště příprava modelky byla dlouhá, ale stálo to za to. Scénu jsem nasvítil bateriovými záblesky FOMEI. Vzniklo několik hezkých ateliérových snímků, ale po shlédnutí fotek v počítači jsem si řekl, že by byla škoda, kdyby z toho byl výstup jen z ateliéru. Následovalo několikadenní montování finální fotografie, která se opravdu povedla. Děkuji celému týmu, za skvělou spolupráci, bez které by tato fotografie nevznikla.


MyDannie

Image 2 Daniela je mou kamarádkou, která mne oslovila, jestli bych jí nemohl vyfotit „po mém“. Běžných portrétů měla dostatek, ale chtěla jinou fotografii, která by byla nevšední. Sama Daniela je skvělá fotografka vystupující pod pseudonymem MyDannie. Mimo fotografování se věnuje malbě a v této disciplíně je také neobyčejně šikovná. (Všechny malby na fotce jsou díla Daniely). Zamyslel jsem se a došel jsem na nápad, že by bylo hezké, vyfotit Danielu v její přirozené podobě při něčem, co dělá ráda. Začal jsem tedy shánět vhodné prostory a v tomto mi velice pomohla lektorka fakulty výtvarného umění v Brně, kde se focení uskutečnilo. Celá fotografie je svícena fresnely FOMEI, které udělaly to „filmové“ světlo. Vyfotili jsme skvělý základ, který se v postprodukci vyšperkoval a Daniela má fotografii, která jí vystihuje přesně takovou, jakou je v běžném životě. Děkuji MyDannie, že ve mě vložila důvěru a nechala mě ji vyfotit.


Kong 

Image 3 Tato fotografie vznikla po delší řadě portrétů, které jsem tehdy fotil. Do kin se dostal snímek Kong: Skull Island, který měl neuvěřitelné CGI. Jeden záběr mi utkvěl v paměti a já jsem věděl, že něco takového chci vytvořit. Poradil jsem se tedy s mým kamarádem Lukášem Koutem, který má neskutečný sklil v postprodukci a pustil jsem se do toho. Připravil jsem si zdroje a vyjel za kamarádem, kterého jsem potřeboval vyfotit jakožto poslední zdroj. Vzal jsem dva bateriové záblesky FOMEI a kamaráda si vyfotil. Velká část proběhla v postprodukci, což je asi všem jasné – těžko bych hledal reálného Konga někde v Zoo.


Iveta 

Image 4 Tento portrét vznikl při poměrně hektické situaci. S Ivetou jsme fotili svatební editoriál, po kterém jsme měli v plánu vyfotit ještě moji fotku ve slunečnicovém poli. Editoriál se nám protáhnul a my měli cca půl hodiny, než byl západ slunce. Vyjeli jsme tedy na pole, kde byly slunečnice. Po chvatné jízdě jsem s hrůzou zjistil, že nám slunečnice sklidili a pole je prázdné. Nelenili jsme a jeli zpět o několik kilometrů, kde byla kukuřice – v tu chvíli mi to přišlo jako adekvátní alternativa ke slunečnicím. Iveta si oblékla svůj oblíbený outfit a my se pustili do práce, i když nám sluníčko zapadlo, stihli jsme vyfotit tento portrét. Měl jsem o to větší radost, že o dva týdny později byla Iveta vyhlášena Miss České republiky pro rok 2018. Nedávno jsem se pousmál, když byla vyhlášena Miss pro rok 2019 – Nikola Kokyová, kterou jsem fotil měsíc před vyhlášením. Takže to vypadá, že když budu fotit v tomto roce finalistku Miss, stane se vítězkyní.


Alisa a Sára  

Image 5 Série se skvělými modelkami z agentury Eskimo-Bohemia model management. Obě dvě slečny jsem poznal nedávno, kdy nám pózovali na semináři. Následně jsem je oslovil s mým vlastním projektem. Obdivuji Petera Lindbergha, již zesnulého fotografa, který fotil pro největší módní značky. Stal se legendou v portrétní fotografii a jeho práce se stala mou inspirací. Seznámil jsem tedy slečny s mým záměrem, a to vyfotit portréty ve stylu pana Lindbergha. Zakoupil jsem dámské obleky, nechal holky nalíčit skvělou vizážistkou Lindou Chudomelovou a začal fotit. Celou scénu jsem svítil pouze jedním fresnelem FOMEI. Vzniklo několik velice povedených snímků, které jsem následně vyretušoval a převedl do černobílé. Tato série mne neskutečně bavila a rozhodně chci do budoucna fotit vícero obdobných sérií.


GALERIE