Rok s velkoformátovými tiskárnami EPSON SureColor

V těchto dnech uplyne rok od uvedení nové modelové řady velkoformátových fototiskáren EPSON - SureColor. Můžeme "nové" fototiskárny doporučit? Jak jim chutná inkoust UltraChrome HD?

Psal se podzim roku 2002 a EPSON uvedl (jako první, samo ;)) dva modely (61 a 111,8 cm) vekoformátových fototiskáren s archivačními pigmentovými inkousty. A začala se psát historie dostupné komerční výroby velkoformátových fotografií a uměleckých grafik. Do té doby se také datuje ustálení pojmu FineArt vyjadřující výrobu uměleckých děl pomocí archivačního inkjet tisku. Za čtrnáct let spatřily světlo světa další čtyři modelové řady (fototiskáren i inkoustů) a co se pracovních šíří tisku týče, nabídka se rozrostla od modelů 43,2 do 162,5 cm.


Kdo je nejprodávanější?

Jestliže před tuctem let let byl nejprodávanější LF (large format = velkoformátovou) tiskárnou model o pracovní šíři 61 cm, dnes je to 111,8 cm. Nemalou měrou k tomu pomohl vývoj cen, chcete-li "demokratizace" na poli LF tiskáren. Co dnes stojí model šíře 111,8 cm (44 palců), to před dvanácti lety stál model 61 cm (24 palců). Stále jsou však tyto dva rozměry nejprodávanější, důstojně doplněné modely 43,2 a 162,5 cm. 

Image 0
Nejprodávanější velkoformátová fototiskárna EPSON roku 2016 - SureColor P8000

EPSON SureColor P6000 a P8000 (61 a 111,8 cm) jsou současné velkoformátové fototiskárny s archivačními pigmentovými inkousty UtraChrome HD a navazují na své předchůdkyně Stylus PRO 7890 a 9890 s inkousty UltraChrome K3 Vivid Magenta.

Image 1
EPSON UltraChrome HD - nejlepší fotochemie dneška


Rychlost? Více než dostatečná.

Současné modely jsou oproti svým předchůdcům o 10 % rychlejší. Vzhledem k pionýrským modelům roku 2002 jsou rychlejší o 400 až 600 %, podle zvoleného tiskového módu. K pohodlí a rychlosti přispívá snadný způsob zakládání rolí a výkonný kotoučový řezák pro horizontální řez. Naprosto zásadní zlom v jednoduchosti a účinnosti ovládání LF tiskáren nastal na konci roku 2010, kdy svět tiskových softwarů začala dobývat mirage. Po pěti letech byl úkol splněn: mirage je dnes s přehledem nejžádanější tiskovou aplikací ve světě profesionální výroby fotografií, grafik a pláten.

Image 2
Pohodlí při zakládání rolí, výměně inkoustů a ovládání z aplikace - to jsou faktory, které dnes výkonnost celku ovlivňují zásadně


Archivační potenciál? Muzeální!

Málokdo vč. nás věřil, že z hlediska archivačního potenciálu bude možné inkousty UltraChrome K3 výrazněji překonat. Ale stalo se a nové UltraChrome HD vykazují o více než 25 % vyšší archivační potenciál. Známý server Wilhelm Imaging Research dokonce reportuje zdokonalení o 40 %. Tím se dále rozevírají nůžky mezi barevnou fotografií vyvolanou mokrou cestou (RA-4 i CibaChromeTM) a barevnou fotografií tištěnou (inkjet pigmentový tisk). Samozřejmě ve prospěch té tištěné.


Tisková hlava

U předchozí modelové řady byla bohužel pozorována vysoká závislost životnosti tiskové hlavy na frekvenci a množství tisku. Tedy nejméně vydržela tisková hlava, která byla používána zřídka. Samozřejmě obecné pravidlo "nejdražší je tiskárna, která netiskne" zůstává v platnosti, ale po ročních praktických zkušenostech s modely EPSON SureColor P800, P6000 a P8000 můžeme zodpovědně prohlásit, že nové PrecisionCore® TFP® hlavy patří k těm nejlepším, jaké se kdy ve fototiskárnách nalézaly.

Image 3
Tisková hlava EPSON PrecisionCore® TFP®


Spotřeba inkoustu - náklady na tisk

Zde panují rozporuplné informace. A proto díky za to, že jste se do četby tohoto příspěvku pustili. Budeme struční a pravdiví. Spotřeba inkoustu je přirozeně závislá na pokrytí, tedy na tom, zda je fotografie tmavá nebo světlá. V druhé řadě ovlivňuje spotřebu inkoustu typ použitého fotopapíru a dále tiskové rozlišení. Těmito závislostmi vůbec netrpí termosublimační fototiskárny, kde je náklad na každou fotografii určitého formátu vždy shodný bez ohledu na to, zda vyrábíme zvětšeninu nočního snímku z lesa či zasněžené sjezdovky za jasného dne. S nejednoznačností v případě inkjet tisku se lze vypořádat pouze statistikou, která se opírá o robustní data z tisku fotografií ve vysoké a nejvyšší tiskové kvalitě. Asi tušíte, že právě vyřčená věta je neostrými (opak výrazu tupými) marketingovými odděleními vykládána všelijak.

V případě tisku fotografií v nejvyšším tiskovém rozlišení 2880 x 1440 dpi na archivační RC papír FOMEI Collection Velvet 265 je tiskárnou SureColor P6000 / P8000 průměrně spotřebováno úhrnem ze všech inkoustových kazet 20 ml na 1 m2. Při středním tiskovém módu - 1440 x 720 dpi - klesne spotřeba o 8 %, tedy na 18,4 ml / m2. Vezmeme-li v úvahu standardní nákupní ceny spotřebního materiálu, tedy média FOMEI Collection Velvet 265 a inkoustů UltraChrome HD, výrobní cena fotografie formátu 60 x 90 cm při tisku v nejvyšším rozlišení 2880 x 1440 dpi činí 175 Kč bez DPH (papír + inkoust). Shodná fotografie vytištěná ve střední kvalitě 1440 x 720 dpi přijde na 166 Kč bez DPH. Prodejní cena fotografie 60 x 90 cm na archivačním RC fotopapíru činí 600 až 700 Kč vč. DPH. Z toho plyne, že úspora zapínáním střední kvality tisku není významná a fotografie si zaslouží péči nejvyšší.

Výše uvedená klíčová hodnota - spotřeba 20 ml / m2 při tisku fotografií v nejvyšším tiskovém módu, je velmi dobře platná pro inkjet fototiskárny s pigmentovými inkousty obecně, ne jen pro zde diskutované modely (týká se tedy modelových řad EPSON SureColor, Canon iPF, HP DesignJet Z).


Proč fototiskárnu od FOMEI?

EPSON není na trhu velkoformátových fototiskáren osamocen. A to je dobře. Všichni tři hráči - EPSON, Canon a HP - umí vyrábět výborné stroje. Je nutné si uvědomit, že tiskárna je jen jedna ze čtyř částí fototiskařského řetězce a tudíž rozhodnutí "budu vyrábět fotografie" se nesmí zdrcnout na "koupím si tiskárnu X či Y". Tiskařský článek fotografova workflow se skládá z

 • tiskárny
 • řídícího sw
 • médií pro tisk fotografií, posterů a uměleckých děl
 • ICC kalibrací vybraných médií pro zvolenou tiskárnu a sw

Životnost odladěného tiskového systému činí pět až sedm let. Z této perspektivy je investice do tiskárny nedominantní. Výrobce fotografií chce mít hlavně klid na tvůrčí práci a v případě potíží mít v zádech vlídnou technickou podporu a odborný záruční i pozáruční servis. Připomeňme definici reprodukce: barevnost předlohy (snímek na kalibrovaném monitoru) se shoduje s barevností reprodukce (vyrobená fotografie). Co naplat, mám-li "nejlepší" hw i sw, ale poslední z výše jmenovaných bodů chybí. Pak se trápím.

Image 4
Image 5
Image 6
Srovnání první (žlutě) a současné (bíle) generace inkoustů UltraChrome z hlediska objemu realizovatelných barev (srovnání tzv. gamutů).
Srovnání je realizováno na polomatném RC papíru.
V případě hluboce matných (uměleckých) médií by byl rozdíl ve prospěch současné generace znatelnější.

Závěr 1: Již první generace inkoustů 
vykazovala z hlediska barvového gamutu skvělé výsledky.
Závěr 2: Srovnávání gamutů je přeceňované hledisko výběru "té správné" fototiskárny. Subjektivním srovnáním fotografií vyhrává současná generace inkoustů (tiskáren) jednoznačně, a to díky odstranění tzv. bronzingu a minimalizace závislosti barevnosti fotografie na typu osvětlení.

Tým FOTO TISKu FOMEI má za sebou tři stovky instalací fototiskových systémů v devíti zemích Evropy. Budeme rádi, budeme-li umět pomoci i Vám. Věříme, že máme co nabídnout:

 • Nejširší nabídka fotomédií ve Střední Evropě.
 • Profesionální kalibrace a ICC profilace fotografických řetězců. A s osobní odpovědností.
 • Kvalifikovaná technická podpora.
 • Záruční a pozáruční servis.
 • SW, HW a služby: vše z jednoho místa, s patřičnou odborností a přitom lidskostí.
 • DIGIgraphie a Hahnemuehle certifikace.


Komu nový tiskový systém doporučíme?

 • majitelům modelových řad SP4000/7600/9600, SP4800/7800/9800, SP4880/7880/9880
 • provozovatelům starších inkjet tiskáren s workflow na bázi tiskového ovladače nebo RIPu Onyx
 • všem, kteří se nově rozhodli velkoformátové fotografie a obrazy vyrábět (a příp. i prodávat ;))

Konzultace: fototisk@fomei.com, +420 495 056 315.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.