Rozhovor: Denis Klero - ruský sportovní fotograf

02.03.2016

Rozhovor s Denisem Klerem, předním ruským sportovním fotografem. Denis Klero je v Rusku znám jako sportovní fotograf, který dostává od klientů prestižní fotografické zakázky. Patří mezi klíčové fotografy Red Bull Russia a je součástí mezinárodní rodiny fotografů Red Bull Photography. Začal spolupracovat se značkou Fomei a stal se jejím ambasadorem, delší čas spolupracuje také se značkou The North Face."Učit se, učit se, učit se!"

Image 1

Denisi, jak se ti daří? Na čem momentálně pracuješ?

Právě jsem dokončil dvě velká focení a teď mám kratší dovolenou. První zakázka byl firemní kalendář pro jednu z největších svatebních společností v Rusku, další je focení akčních záběrů reklamní kampaně pro začku Reebok. Teď se připravuji na fotky, které pošlu do soutěže Red Bull Illume.

Tento rok jsi měl možnost vytvořit projekt Perfect World pro Red Bull Photography. Mohl bys ho popsat a prozradit, jak bylo složité své vize zrealizovat?

Byl to opravdu můj největší projekt v životě, byl jsem hlavním mozkem a vizionářem. Příprava a realizace nám zabrali asi šest měsíců. Projektu se zůčastnilo 35 lidí. Během prvních dvou měsíců bylo nakresleno 60 stránek návrhů - bylo důležité vyobrazit a jasně vysvětlit ostatním ten nesmysl, který jsem měl zrovna v hlavě. (Denis se začal smát - pozn. autora) Vytvořili jsme vlastní svět úplně od nuly, nepoužili žádné místo s pozadím, ale vytvořili jsme si vlastní scénu: vlastně to byl fotografický pavilon.

Náš projekt byl jednou z těch záležitostní, kdy se perfektní obrázek, který se ti zrodí v hlavě, podaří zrealizovat. Rozdělili jsme ho na dvě části: reálnou a imaginární. Snažili jsme se co nejvěrněji přenést na fotografii to, co jsme si právě představovali. Výsledné fotky, detailní video a backstage najdete na: www.redbullphotography.com/projects/perfect-world

Pro hlavní záběry jsem použil: Hasselblad 4, objektiv 85 mm a blesky Fomei Digitalis Pro - S600 DC HSS.

Image 2

Pocházíš z Krasnojarsku, města s dlouhou historií, které se nachází na jihu Sibiře. Jak se ti podařilo pracovně přesunout do Moskvy a prosadit se?

V roce 2007 jsem začal spolupracovat s pobočkou Red Bullu v Krasnojarsku. O rok později jsem byl pozván hlavní ruskou pobočkou, abych fotil na jedné události FMX, což jsem zvládl úspěšně. Od té doby jsem byl pravidelně zván na nejrůznější akce a za dva roky jsem se přestěhoval do Moskvy. Hlavním důvodem byla moje kreativita. Jednoduše jsem byl pro klienty, se kterými jsem spolupracoval v Krasnojarsku, na nejvyšší úrovni a chtěl jsem se pořád zlepšovat, být lepší a zajímavější. Moji klienti to ale nepotřebovali.
Když mluvíme o extrémních sportech, úroveň sportovců na Sibiři je mnohem nižší než v Moskvě. Určitě se mnou souhlasíš - abys pořídil dobrý snímek, nepotřebuješ jen dobrého fotografa, ale i velmi dobrého sportovce. A jen z této kombinace může něco vzejít, něco pozoruhodného a nezapomenutelného.

Nechci mluvit o úspěchu. Ať ostatní posoudí, kdo je úspěšný a kdo ne. Můžu říct jen jednu věc: pracuji tvrdě a miluju to, co dělám. Je to můj život.


Fotografuješ hlavně v Rusku, nebo máš zakázky i v jiných zemích? 

Samozřejmě nejčasteji v Rusku. V zahraničí pak s Red Bullem, nebo ruskými mezinárodními společnostmi. Někdy se ale stane, že fotím nějaké reklamní kampaně pro stejnou značku v Rusku a zároveň i v jiných zemích.
Jasně, fotit doma je mnohem pohodlnější, odpadají problémy s přepravou a omezeními, co se vybavení týče.


Image 3

Co chystáš do budoucna?

Učit se fotografovat a pronikat do toho ještě hlouběji a hlouběji, jak z filozofického hlediska, tak i technického. Vždycky bys měl pochopit, co a proč děláš a když to děláš, musíš to dělat co nejlépe! Proto by proces učení nikdy neměl přestat.
A když se bavíme o práce, v roce 2016 mám naplánované focení závodu na kole skoro přes celé Rusko z Moskvy do Vladivostoku, jedná se o Red Bull Transsiberian Extreme. Je to ten nejdelší závod na světě (9 500 km neboli 23 dnů cesty). Dále také projekt BASE jumpingu na Kavkazu. Toto budou dvě nejdešlí focení v roce 2016, o kterých zatím vím.

Také se v dubnu zúčastním soutěže Red Bull Illume. Mám již několik předpřipravených fotek a nápadů, které zkusím použít.


Jakým způsobem odpočíváš?

Můj život je plný různorodých aktivit... Díkybohu! Během svých dovolených však nejradši nedělám nic. Prostě jsem někde sám v malé chatce v divokém lese, nebo vyrazím lézt do hor. Tam můžu přemýšlet, zůstat jen sám se sebou bez okolního ruchu velkoměsta a koukat na hvězdy na obloze.

Image 4

Jakou fotografickou techniku používáš a proč?

Už od dob v Krasnojarsku používám vybavení Canon, někdy také Hasselblad, studiové blesky Fomei Digitalis Pro - S600 DC a spoustu dalšího příslušenství. Nyní mám dva foťáky - Canon 5D Mark III, Canon 5D Mark II (infrared) - a Canon 5DS právě dorazil a dále spoustu objektivů. Pro reportážní fotografii používám Canon 5D Mark III a pro reklamní focení Canon 5DS, někdy Hasselblad (vypůjčený).
Výkonný bateriový HSS blesk má mnoho výhod oproti klasickým studiovým bleskům a umožňuje ti provádět věci, které by bez něj nebyly možné. Jednoduché použití - žádný zmatek a žádné překážející kabely v záběru. 
Dále pak možnost fotit tam, kde není elektřina, a během slunečného dne (díky velkému výkonu). Pomocí režimu Strobe pak můžu kompletně zmrazit pohyb, nebo na silném slunci úplně otevřít clonu a čas závěrky snížit na 18000 s - toto vše rozšiřuje možnosti a kreativitu. 
  

Image 5

Co jsi fotil na neobvyklých místech?

Některé projekty s ruským BASE jumperem Valerym Rozovem, ty byly pro mě opravdu nevšední. Některé z nich se odehrávaly ve velmi těžkých podmínkách, jako třeba focení na Mount Everestu. Valery skočil z výšky 7 200 metrů a já na něj čekal při přistání ve výšce 6 000 metrů  - zde nebylo obtížné jen správně zacházet s těžkým vybavením, ale vůbec se v takové výšce pohybovat. Jen tak pro zajímavost: Valery pro výšlap nahoru se svým týmem použili kyslíkové bomby

S Valerym jsem byl dvakrát v Himalájích a na Kilimandžáru. letěl jsem armádní helikoptérou vystrčený ven ze dvěří ve výšce 4500 metrů. To by jen tak někdo nedal. Aspoň budeme mít co vyprávět vnoučatům.

Image 6

Co bys poradil začínajícím fotografům?

Hlavně musí pochopit, proč fotí, proč to dělají, jestli fotí jen krátce, nebo se tomu budou věnovat celý život. Naprosto se oddat tomu, co děláš, je k nezaplacení. Dát ze sebe maximum, žít tím, nikdy o tom nepřestávat přemýšlet. Dokonce i na dovolené vymýšlet nové věci a pak je realizovat. Nikdy nebýt namyšlený, zároveň být ambiciozní.
Učit se, učit se a učit se! 
Učit se z děl známých mistrů, pozorovat, jak to bylo tvořeno. Jakékoli prostředky použité při focení se vám mohou hodit. A zeptejte se vždy sami sebe: "Proč se mi to líbí?" Hlavně nikdy nefoťte selfie! Jen autoportréty.


Díky moc za rozhovor.

Sledujte Denise Klera na webu a sociálních sítích

klero.ru, facebook.com/denis.klero, instagram.com/denisklero