Stanislav Petera - Příběh pěti fotografíí

27.04.2020

Mistr fantastických scén, příběhu a světla ve fotografii. Také ho můžete znát jako lektora z Light Garden Academy. Stanislav Petra pro vás napsal krátký příběh ke svým pěti fotografiím, které vypráví příběh už samy za sebe.

Zakázané království Lo

Image 1 Vysoko v Himalájích, za mnoha horskými sedly, řekami i údolími existuje království. Zakázané království. Lidé tam dosud žijí jako ve středověku. Domy staví z bláta, slámy a kamene, vaří na ohni a obživu si obstarávají vlastníma rukama. V království Lo je klášter. Posvátné místo, kde mniši tráví život v rozjímání, meditacích a hledání boha. A přesně tam se odehrává náš příběh. Příběh o mladém mnichovi, který po dlouhých strastech a utrpení konečně dorazil do posvátného chrámu.

Focení probíhalo v Nepálu, ve skutečném zakázaném království Lo Manthang. Týden cesty džípem tam, týden cesty zpátky, dva dny focení. Výšková nemoc, spánková deprivace, nekončící stres. Ale taky zážitek na celý život.


Neporažený

Image 2 Bezejmenný bojovník. Dlouhé roky putuje Čínou a vyzývá na souboj vyhlášené mistry. Nikdo ho dosud neporazil. Nikdo se ho ani nedotkl. V jeho stopách zůstávají mrtví i zranění, ale klid duše, který tak zoufale hledá se nedostavuje.

Za těmito fotkami jsme se vydali do čínského historického města Fenghuang. Hned po příletu nás přivítaly davy lidí, vánoční výzdoba a nechutný puch místní ‘lahůdky’ - lisovaných říčních řas. Během dvou dní jsem musel najít přesné lokace na focení, zajistit modely a kostýmy a připravit storyboardy. Na toto focení jsme vstávali kolem druhé hodiny ráno. Ještě za tmy jsme připravili scénu, nasvítili jí a s rozbřeskem vyfotili. Doteď jde o jednu z mých nejoblíbenějších fotek.


Pustina  

Image 3Ocelové město, ukryté hluboko v Pustině. Město, které stráží andělé, radiace, ale hlavně všudypřítomná smrt. Smrt na všechny způsoby. Strašlivý mráz, otrávená voda a jedovatý vzduch. Poslední město na celém světě, kde ještě hoří ohně.

V této sérii jsem si poprvé zkusil opravdu velké focení. Přes třicet modelů, několik aut plných filmových světel, kostýmy, oheň, dým a post-apokalyptické vozy. To všechno bylo třeba poskládat tak, abychom mohli odvyprávět příběh o konci civilizace. Pro mě měsíc příprav, dva dny focení, měsíc retuší. A zkušenost k nezaplacení.


Lesní bůh

Image 4 Zdroje inspirace k focení jsou různé. Někdy mě inspiruje lokace, jindy film a někdy si prostě chci vyzkoušet něco nového. Jako tady. Chtěl jsem na focení zkusit postavit něco velkého. Objekt, kulisu nebo rekvizitu, na které bych se vymanil ze světa Photoshopu a přesunul se do reality. Vymýšlet, plánovat, stavět a fotit je totiž o tolik zábavnější než sedět…a montovat.

Příběh, který jsem tady chtěl ztvárnit je o dobrodruzích z počátku dvacátého století a jejich setkání s lesní bytostí. Lesním bohem. Odehrává se hluboko v šumavských hvozdech a základem je samozřejmě lesní bůh. Toho jsme během tří dlouhých dní postavili z drátěné konstrukce, obalené většími, a nakonec i malými větvemi. Pak už stačí přidat jen pár modelů v kostýmech, trochu mlhy a fotka je na světě.


Metro 

Image 5 Jsou místa, kam je velmi těžké se dostat. Ne jako občan, jako na focení. A jedno takové místo je pro mě metro. Dlouhé roky jsem si chtěl půjčit na focení metro. Pronájmy metra se ale pohybují v takových řádech, že jsem si musel nechat zajít chuť. Naštěstí jsem se v posledním roce dostal k focení pro Policii. A takoví policisté mohou dělat věci, o kterých se normálnímu fotografovi ani nesní. Takže jsme si půjčili nejen metro, ale i staré sovětské vagóny, pár modelek, celý taktický tým a hromadu komparzu. A já si splnil sen.


GALERIE