Tisk fotografií v pohodlí domova - záznam z vysílání

Společně s F22 jsme pro vás připravili naše první živé vysílání. Jako první jsme zvolili téma tisku 🖨️ fotografií. Na slovo vzatý odborník Honza Kaiser vám společně s Michalem Houdkem vyloží základy tisku fotografie.

Záznam z online vysílání, kde Honza Kaiser odpovídal na vaše dotazy ohledně tisku fotografií


Obsah videa

Jak nastavit tiskárnu a Photoshop na tisk fotografií?

3:15 - Jak nastavit tiskárnu/Photoshop, aby to, co vidím na (zkalibrovaném) monitoru vyšlo stejně na fotografii (barvy, jas, kontrast...)?

Jak tisknout fotografie z operačního systému

22:30 - Jak tisknout fotografie z Windows a Mac (iOS). Nastavení správy barev ve Windows.

Cena výtisku jedné fotografie & rozdíl mezi dye-based a pigmentovým inkoustem

26:45 - Ekonomika tisku: existuje nějaká metodika, která by byla schopna porovnat tisková náklady jednotlivých tiskáren? Asi by se musely brát v potaz amortizace pořizovacích nákladů tiskárny (někdo kupuje tiskárnu z 2 a další ruky), počet výtisků do servisu, cena papíru, cena inkoustu...asi by se musel definovat etalon ve smyslu papír/vzorový snímek k tisku (asi i černobílý, barevný) ...vím, že je to otázka ožehavá, žádný snímek není stejný e.t.c...ale není to již někde vymyšleno? Nemůžu nic takového dohledat, kde bych si mohl porovnat třeba mé tiskárny Canon Pixma Pro 9500 MII a Epson L1800. Honza se v odpovědi také dotkl rozdílu pigmentového a dye-based tisku.

Alternativy inkoustového tisku

35:10 - Je na obzoru nějaká nová technologie tisku, která nahradí inkoustový tisk? V odpovědi se také dozvíte, zdali je možné tisknout fotografie na laserové tiskárně.

Jak tisknout fotografie černobíle

40:10 - Podání černobílého tisku u Epson L1800. Problémy mám na jakémkoli papíře, nejlépe dokumentovaný i na FOMEI Collection 290 Baryta mono: mám stažený ICC profil, postupuji podle návodu přiloženého k profilu a škála šedé jde od červených tónů ve stínech přes zelené ve středních tónech až po pocitově neutrální šedou ve světlech. Všechny standardní chyby (jako dvojitý color management v Photoshopu a v ovladači tiskárny e.t.c.) jsem snad eliminoval, černobílý tisk na Canon Pixma Pro 9500 MII zvládám v pohodě. nenarazil jsem u Epsonu L1800 na technologické limity?

50:55 - Jak nejlépe dosáhnout černobílého tisku pomocí tiskárny Epson řady L (800)? Případně jaký vhodný papír FOMEI vybrat a jestli se musí fotografie před tiskem speciálně připravit? Jak tisknout černobílou fotografii?

Tisk na desky

44:00 - Kde se dají sehnat potisknutelné desky (kartony) 1-1,3mm?

Originální a neoriginální inkoust

46:15 - Někteří říkají, že do tiskárny patří pouze "originální" inkoust. Je to pravda, polopravda, nebo lež? Je potřeba kupovat originální inkousty do tiskárny?

Nastavení sRGB a Adobe RGB

58:00 - Jak si nastavit monitor sRGB nebo Adobe RGB? Rozdíl mezi sRGB vs Adobe RGB. Nastavení sRGB a Adobe RGB v Photoshopu.

Jak tisknout fotografie z Photoshop a Lightroom

1:03:00 - Tisknout fotografie z Photoshop nebo Lightroom?

Správa barev v Lightroom

1:05:00 - Nastavení správy barev v Lightroom

Hlavní je začít

1:07:00 - Jak (na co) začít tisknout fotografie?