Tvorba 3D skenu Modrého kostela v Bratislavě

09.03.2021

FOMEI Photographer Richard Dömös je součástí party slovenských profesionálů ve firmě Artzenal. Věnují se 3D skenu od malých po velké objekty. Když nám minulý rok napsal, že by potřeboval půjčit naše nejsilnější blesky na jeden zajímavý fotoprojekt, tak jsme se do toho rádi zapojili. Artzental pro vytvoření ⛪ 3D modelu Modrého kostela v Bratislavě vyfotil 40 569 fotek a použil 118 laserových skenů.

Richarde, co jste vše schopni v Artzenalu digitalizovat?

Všetci v ARTZENALE milujeme výzvy. V zásade sme schopní zdigitalizovať všetko, to znamená od najmenších predmetov či hmyzu, interiérov a exteriérov budov, až po celé mestské štvrte. Alebo ak súhlasíte, tak kľudne aj Vás :-)

Popsal bys nám team Artzenalu? Jaké má kdo úlohy?

Náš tím sa skladá z dvoch hlavných častí. Fotogrametrickej a Grafickej. Tú prvú vediem ja ako hlavný fotograf. Obvykle dodávame predmety spracovania podľa zadania klienta.

Digitalizujeme metódou fotogrametrie (t. z. vytváranie 3D modelu za pomoci nami získaných fotografií). Dáta zo získaných fotografií sa ďalej spracujú v špeciálnom programe Capturing Reality, pomocou ktorého je možné získať už skoro hotový model spracovaného predmetu.

Ďalšia úloha je už na našich chlapcoch z grafického tímu, ktorí ako sa zvykne hovoriť, vedia robiť na počkanie zázraky. Dovolím si tvrdiť, že sú určite jednými z najlepších v tomto odbore. V rámci grafického oddelenia vieme  dodať okrem 3D formátu (a to v najvyššej možnej kvalite detailu) aj 2D concept art svetovej úrovne. Z našej dielne vyšiel návrh na nejednu skvelú počítačovú hru. Našou konkurenčnou výhodou je práve to, že sme schopní túto hru pre klienta zastrešiť od jej návrhu (2D concept art) až po jej realizáciu v AAA+ kvalite (3D grafika).

Jaká příprava byla potřeba před 3D skenem Modrého kostela v Bratislavě?

Príprava je vždy veľmi dôležitá. Pri takom veľkom projekte, akou bola digitalizácia Modrého kostolíka v Bratislave, bolo potrebné poriadne naplánovať celý postup realizácie projektu. Presne vedieť, ktoré časti  objektu sa kedy a ako budú fotiť.

V tomto prípade bol projekt rozdelený do troch častí:
Prvou časťou bolo fotenie pomocou fotoaparátov s vysokých rozlíšením a použitím Vašich bleskov na dosiahnutie vysokého detailu. V druhej časti bolo potrebné použiť drony, ktoré  mi pomohli dostať sa aj do bežne nedostupných častí, ako napríklad vysoké body v exteriéri  (veža, strecha, a pod.), ale aj do vyšších častí interiéru kostola. V tretej časti sme využili na skenovanie objektu laserový skener Faro, s ktorým vieme dosiahnuť presnosť celého 3D modelu na 0,02 milimetra.

Co máte před sebou v blízké budoucnosti?

Pripravujeme tvorbu digitálnych zážitkov zo sféry kultúry založených na vysokokvalitných skenoch.

Pôjde o 3D zážitky na rôznych platformách (Virtuálna realita, Projekcie, Veľkoplošné obrazovky a mobilné zariadenia), ktoré umožnia exportovať kultúrne zážitky ako sú pamiatky, múzeá, výstavy v digitálnej forme a tak umožnia ich sprístupnenie širokej skupine užívateľov  a prinesú tejto  skupine zážitky doslova až do obývačky.

Jedným z hlavných zámerov našej spoločnosti do budúceho obdobia je vytvoriť základné technické predpoklady na kvalitný  e-turizmus a tento základ následne naďalej rozvíjať a budovať. Na rok 2021 máme už pripravených zopár veľmi atraktívnych kontraktov, pri ktorých  budeme digitalizovať a prenášať do virtuálneho zážitku technické a historické objekty. V súčasnosti  doťahujeme všetky potrebné zmluvné podklady tak, aby sme tieto projekty boli schopní oficiálne predstaviť už koncom druhého štvrťroku 2021.

Více o Richardu Dömösovi se dozvíte zde.