Vladimír Ondrejička – ofoto.sk | Rozhovor

Rozhovor s fotografem-tiskařem ze západního Slovenska, který vyfotografuje vaši rodinu či událost a vyrobí vám krásné fotoobrazy. Věřím, že se návštěva jeho ateliéru stane krásným zážitkem, stejně jako v mém případě. A z jeho online sběrny se můžete těšit i na dálku.

Když se cit snoubí s pílí

Image 1

Ahoj Vladimíre, co tě přimělo ve 40+ vejít do foto-byznysu?

Objavovanie krásy a neopakovateľnosti. Dokázať vidieť krásu nielen v známych krivkách či emotívnych očiach, ale trebárs aj v kuse hrdzavého železa, stožiari, v ženúcom sa rýchliku, zaprášenom kombajne či obyčajnej poľnej rastline. A uchovanie týchto objavov budúcim generáciám.

Svůj ateliér a tiskové studio jsi začal do puntíku ladit už před několika lety. Když se ohlédneš zpět – jak se tvé prvotní úvahy realizovaly, jak se liší tvůj prvotní záměr od současného stavu?

Prvotným zámerom malo byť fotografovanie ľudí, výstupom - ako inak - fotografie v digitálnej forme. Cítil som však , že je to málo. Už v tom čase som mal niektoré z mojich fotografií adjustované do rôznych foriem veľkoformátových fotoobrazov. Bola to iná úroveň, než len pohľad na monitor. A navyše: ako si ten monitor zavesím? Podľahol som pokušeniu navštíviť špecialistov na tlač a adjustáciu fotografií priamo vo FOMEI v Hradci Králové a po skvelom rozhovore s tebou bolo rozhodnuté: ideme do toho!

Image 0

Červenám se – děkuji! Obraťme list: Na svém webu máš prvotřídní „konfigurátor fotoobrazov“, vlastně sběrnu fotografií. Můžeš nám ho přiblížit?

Po rozhodnutí o tlači veľkoformátových fotografií prišlo ešte jedno: ponúknuť pod jednou strechou širšie možnosti ich adjustácie – rámovanie papierových fotografií a výroba fotoobrazov na plátne. A to všetko on-line spôsobom. Za týmto účelom bol vyvinutý „konfigurátor fotoobrazov“. Je to aplikácia dostupná v rámci stránky https://www.ofoto.sk/. V konfigurátore je možné zvoliť druh fotoobrazu, jeho veľkosť, typ papiera, plátna, rámu, či pasparty. Samozrejmosťou je vizualizácia, v rámci ktorej je možné vidieť dielo v reálnej veľkosti na stenách rôznych farieb. V blízkej budúcnosti chceme ponúknuť i lamináciu fotografií, ich kašírovanie na dosku, či pod akrylátové sklo.

Image 2

Je pravdepodobné, že ide o ojedinelú ponuku v rámci Slovenska. Tu by som chcel poďakovať ostrieľanému programátorovi Petrovi Malčovskému za jeho nemalý vklad do konfigurátora.

Součástí konfigurátoru je též úctyhodný soubor povrchů médií, paspart a rámů, díky nimž má zájemce o zhotovení fotoobrazu detailní informaci o vizualizaci budoucího díla. To musela být doslova nekonečná a trpělivá práce, dát vzniknout tak ojedinělé databázi, že? Co vše tě na cestě překvapilo?

Keďže našim cieľom je poskytnúť zákazníkovi pomoc pri koncipovaní konečnej podoby diela, ktoré má visieť na jednej zo stien jeho bytu, firmy či galérie, tak na stránke ako aj v konfigurátore je v každom kroku možné detailne vidieť charakter povrchu zvoleného fotografického papiera a plátna ako i popis jeho vlastností. Ak ide o rámované dielo, tak i farbu, tvar a rozmery rámového profilu. Vlastnosti materiálov netajíme - práve naopak. V každom prípade je k dispozícii aj cena každého komponentu budúceho diela.

Image 3
Příklad hliníkového rámu a detail jeho profilu

Image 8
Pasparty

Image 4
Příklad dřevěného rámu a detail jeho profilu

Na ceste ma najviac prekvapil boj s časom - vojna trvala viac než 2 roky. Ďakujem mojej manželke Katke a deťom za podporu „z tyla“…

Kdo je tvým zákazníkem? Koho svou prací a svým pečlivým přístupem oslovuješ nejvýrazněji?

Konfigurátor ponúka v úvode dve základné voľby: buď si zákazník načíta fotografiu ním vytvorenú a ďalej pracuje s ňou, alebo využije niektorý z motívov našich limitovaných edícií a fotoobraz si vytvorí z neho. Teda zákazníkom môže byť tak „bežný občan“ ako i fotograf, galerista či interiérový dizajnér.

Zmínil si se o nabídce fotografií v limitovaných edicích - je taky poněkud originální. Prozradíš víc?

Naše fotografie ponúkame na stenu v troch limitovaných edíciách s počtom buď 111, 11 alebo len 1 exemplár. Na rozdiel od podobných ponúk, kde je konečné prevedenie diela len v jednej forme príp. rozmere má zákazník pomocou konfigurátora možnosť adjustácie motívu podľa jeho vlastnej voľby. K cene diela sa ešte priráta licenčný poplatok podľa edície a to buď 11, 111 alebo 1111 €. Edíciu 111 teda považujeme za cenovo dostupnú aj pre „bežného občana“.

Image 5

Baví tě více vlastní fotografování nebo výroba reprodukcí, fotoobrazů? Musí být náročné obsáhnout celý řetězec.

Neviem presne odhadnúť, ako sa naša ponuka vrátane konfigurátora udomácni na trhu. Ak však budem mať pri výrobu fotoobrazov „absťák“, tak určite užijem medicínu značky  „fotografovanie“.

Oblíbil sis nějaké fotopapíry? Nebo se zeptám jinak: jak moc stojí tvoji klienti o tvé osobní doporučení? Nechají si s výběrem vhodného fotopapíru / pasparty / rámu rádi poradit?

Mňa osobne to najviac ťahá k matným štruktúrovaným FineArt papierom cez motívy, ktoré na nich vyniknú. V tesnom závese sú baryty. Noblesa motívov na lesklých papieroch je však nepopierateľná. Neexistuje preto médium, ktoré by som zatracoval.

Image 6
Detail médií FomeiJet Canvas Matt 340 II & FomeiJet PRO Gloss 300

Image 7
Detail médií Hahnemühle Bamboo 290 & Hahnemühle German Etching 310

Čo sa týka poradenstva, tak prvým „poradným orgánom“ sú už spomenuté vzorky papierov, plátien, rámov a paspárt, ktoré sú dostupné tak na stránke ako i v konfigurátore. Sú vytvorené tak, aby mali pre zákazníka čo najreálnejšiu výpovednú hodnotu. K nim sa v konfigurátore pridáva vizualizácia interiérov. Ak však napriek tomu niekto tápe, snažíme sa mu poradiť. Máme skúsenosť, že hotové veľkoformátové dielo vyzerá lepšie, než samotný motív, resp. jeho vizualizácia.

Vladimíre, moc ti děkuji za rozhovor a ať se ti daří, ať tě práce baví, ať se ti skupina věrných zákazníků rozrůstá.