Zvolte jazyk
Volejte +420 495 056 500
02.09.2015

Výběr prvního fotopapíru

Chtěli byste si sami tisknout fotografie? Přemýšlíte, jaký inkjet papír je pro vás do začátku nejvhodnější? Vyzkoušejte RC papíry stejně jako řada hobby i profesionálních fotografů před vámi, kteří je důvěrně znají z minilabů i temné komory. Velkou předností je jejich přijatelná cena.  


Vyberte si povrchovou úpravu

Nejčastější jsou dvě varianty: hladký lesk a jemně strukturovaný polomat označovaný jako lustre, pearl či velvet. Éra minilabů názvosloví pokřivila, když polomat označila za mat. Pokud bychom měli být přesní, prohlásíme, že se jedná o strukturovaný lesk. Zůstaňme však u kompromisního názvosloví RC lesk (gloss) a RC polomat (lustre, pearl, velvet).

Zkratka RC znamená Resin Coated. Jde o papír oboustranně laminovaný tenkou vrstvou polyetylénu. Na lícní (tiskovou) stranu je navíc aplikována emulze, která má za úkol přijmout a fixovat inkoust.

Image 1
Zástupcem RC papírů z řady SIHL MASTERCLASS je dvojice (lesk a polomat) High Gloss Photo Paper 330
a Lustre Photo Paper 300. Čísla na konci názvů označují gramáž v jednotkách g/m2.

Pro vaši představu: 1 m2 (list 1 x 1 m) papíru SIHL MASTERCLASS Lustre Photo Paper váží 0,3 kg a list A4 pak 1/16, tedy necelých 19 gramů (jeden m2 je tvořen šestnácti listy formátu A4).

RC papíry jsou oblíbené pro výrobu zvětšenin všech žánrů. A i poté, co fotograf-tiskař přijme ušlechtilejší média do svého portfolia, RC papíry nadále používá, především pro módní a krajinářskou fotografii. Určitě i vy oceníte jejich multifunkční využití.

S ICC profilem to jde ještě lépe

K bezvadnému tisku je potřeba zodpovědně nastavit tiskový ovladač a nejlépe i nasadit tzv. tiskový ICC profil, který „barvocit“ dané kombinace papíru a tiskárny popisuje a nastavuje tak reprodukci na „normální“, tedy co nejpřesnější, bez barvového zkreslení. Heslo zní: co vidím na kalibrovaném monitoru, chci mít i na papíru.

Pro média řady SIHL MASTERCLASS najdete tyto návody a ICC profily na stránkách http://www.sihl-masterclass.de/. Dáváte-li přednost česky psanému textu, obraťte se na nás e-mailem: fototisk@fomei.com. Také nás můžete kontaktovat telefonicky: +420 603 587 898, rádi vám poradíme.

Pokud Vám přijde gramáž 300 už příliš, můžete sáhnout po dvojici archivačních RC papírů FOMEI Collection Gloss 265 a FOMEI Collection Velvet 265.

Tyto papíry se pyšní certifikátem o digitálním nátisku podle mezinárodního standardu ISO12647-2:2013. Jsou dostupné v arších 10x15 až A3+ a rolích šíře 30,5 až 111,8 cm.

Image 2

Objevte techniku inkjet fototisku prostřednictvím RC papírů. Sami se přesvědčíte o jejich výhodách.