Zvolte jazyk
Volejte +420 495 056 500
03.09.2015

Výběr vhodného dalekohledu

Chtěli byste mít intenzivnější zážitky z vašich výletů, při kterých nic nepřehlédnete? Užijte si výhledy do krajiny či toulky lesem s vhodným dalekohledem!

Není tajemstvím, že výběr vhodného dalekohledu není to samé jako výběr pečiva k snídani a je potřeba se nad ním pečlivě zamyslet. Zejména je důležité si říct, k jakým účelům chci daný dalekohled používat, v jakém prostředí a důležitým kritériem je i denní resp. noční doba.

Myslivecký nebo turistický ?

Základním parametrem, který může rozhodovat o nákupu dalekohledu, bývá účel použití. Velmi často je to volba, jestli myslivecký nebo turistický. A potom už následuje další drobné dělení, např. pro ornitology, příznivce letecké techniky, vyznavače terčové střelby či členy mysliveckého řemesla.

Mohlo by se zdát, že je dalekohled jako dalekohled a od ostatních se liší maximálně přiblížením nebo svou hmotností. Opak je pravdou. Mezi dalekohledy jsou velké rozdíly a my si ty základní trochu přiblížíme.

Když je důležité přiblížení

Jak už jsme si řekli, můžeme vybírat např. podle přiblížení - zvětšení. Takový turista, který se vysápe na Kokořín nebo na Sněžku, se jistě rád podívá po krajině a ocení větší přiblížení. Řekněme 10x, 12x nebo klidně i 20násobné. Jen pozor na fakt, že čím větší je přiblížení, tím více se sledovaný objekt chvěje. 

Zároveň právě i zmiňovaná hmotnost může hrát svou roli. Takže na výlety doporučuji dalekohledy s parametry např. 10x26, 10x42 a pro silnější jedince 10x52 nebo 16x50. Čísla 26, 42, 50 a 52 označují průměr objektivu v mm.

Velmi populární jsou i monokulární dalekohledy, např. 10x25 vynikající malou velikostí i hmotností. Speciální a úzkou skupinou jsou zajímavé modely vybavené variabilním zvětšením - tzv. zoom. Jejich velmi praktické využití je zřejmé a nabízejí se v rozsazích např. 7-21x40 nebo 8-20x50.

Image 2

Potřebujeme hlavně světelnost!

Opačný náhled na věc bude mít myslivec či ochránce přírody, pohybující se v lese a často i za šera nebo za tmy. Pro tyto profesionály je důležitá zejména světelnost dalekohledu a tím i jeden ze základních parametrů - průměr objektivu. "Čím více tím lépe". Větší čočka nám propustí více světla a za myslivecké dalekohledy tedy můžeme považovat modely s průměrem objektivu např. 50 nebo 56 mm.  

Zatímco turista se kochá výhledy i kilometry vzdálenými, pak myslivec pozoruje své okolí do vzdálenosti několika set metrů. Zde je na místě zvolit přiblížení 7x, 8x nebo max. 10násobné.

Menší přiblížení nabízí pozorování bez většího chvění a zejména větší světelnost dalekohledu. Z těchto základních parametrů se nám už objevují modely s parametry 7x50, 8x56 nebo i moderní konstrukce 8x52 či 10x52.

Image 1

Tolik k základnímu výběru vhodného dalekohledu a v následujících článcích si přiblížíme i další důležité parametry, které "dělají" dalekohled dalekohledem.

Radek HamouzProduktový manažer - foto optika