Weny Bittner - Příběh pěti fotografií

30.01.2020

Ráda bych se s vámi podělila o vznik mých 5 oblíbených fotografií za loňský rok. Fotím převážně ženské portréty v nichž ženy lehce přetvářím v múzy, víly, divoženky a většinou s nádechem třpytek! Mám ráda prosvětlené oči a vnímám to jako jednu z nejdůležitějších věcí na portrétu. Proto se neobejdu minimálně bez odrazných desek, které mi se světlem do očí pomáhají. V podmínkách, kde pak není přirozené světlo se spoléhám na LED světla - nejčastěji FOMEI LED RING SMD 23W a FOMEI LED LIGHT SLIM 15W.

Anet 

Image 1  První je jarní portrét v záplavě růžových tónů. Chtěla jsem, aby působil jemně, až magicky. Je fajn, když k tomu najdete tvář, která vám přesně zapadá do konceptu, a ještě si nechá obarvit vlasy přesně tak, jak potřebujete. V prvních myšlenkách jsem chtěla fotit v magnóliích, ale jak to tak bývá, než se dají věci do pohybu, tak ty vzaly za své a opadaly. Přemýšlela jsem, zda si rok počkám na tu správnou lokaci, až jsem náhodou objevila velkou rozkvetlou třešeň. Vzala jsem to jako znamení a šlo se na věc. Počasí bylo zrovna v tu dobu celkem aprílové, tak jsme se rozhodli fotit v dopoledních hodinách, aby bylo co nejvíce přirozeného světla. To jsem ještě podpořila odraznou deskou. Modelka tak více vyniká z prostoru a má krásně prosvětlené oči, které jsou dominantou portrétu. Před objektiv jsem si ještě dala větvičku s květy, aby se okraje fotky “zamlžily” a modelka více lezla z prostoru. Hodně nám foukalo, takže modelčiny vlasy si dělaly, co chtěly a větve stromu nám to určitě také neulehčovaly. Je to tedy taková momentka ve větru, aneb nastavit něco, aby drželo na svém místě alespoň vteřinu bylo nemožné!


Ulka 

Image 2 Tato fotografie je má představa lehce se schovávající divoženky v křoví. Oči plné zvědavosti, které převládají nad strachem z neznáma. Líbí se mi, jak málo stačí k fotografii, za níž si divák představí úplně jiný svět anebo minimálně nějakou úžasnou scenérii či divočinu. No tak tenhle portrét vznikl na chodníku, vedle hodně frekventované silnice na Praze 8, u malého živého plotu. Na jeho vyfocení nám stačilo pouhých pár minut. Zlatá hodinka nám sice kvůli přípravě korunky na hlavu a aplikaci třpytek o fous utekla, ale zbytky světla jsme pochytali s odraznou deskou, která dodala očím a třpytkám ten správný odlesk a vytáhla tak modelku ze tmy. Při editaci jsem pak ještě okolí modelky malinko ztmavila, abych podpořila její výraznost.


Carolajn

Image 3 Lázeň vlažného mléka se smyslnými a nevinnými pohledy, jenž mají svést a přivábit pozorovatele. Základ pro tohle focení byla světla - LED ring, kterým jsem si nasvítila přímo modelku + panel který směřoval na odrazku, jelikož v koupelně nebyl žádný zdroj přirozeného světla. S ostřením i světlem jsem se soustředila hlavně na oči. Odrazka pak eliminovala všechny tvrdé stíny a podpořila jemnost a nevinnost portrétu. Pak už jen stačilo vyrobit korunku do vlasů ze šípku a břečťanu, které pak posloužily i jako rekvizity do lázně okolo modelky v dalších snímcích této série.


Yohanka

Image 4 Neony a třpytky! Barevná světýlka! Možná trošku futuristický nádech. Právě tohle focení tak nějak odstartovalo moje nadšení pro třpytky. Avšak neznalost o tom, jak je správně přilepit, a hlavně udržet na místě, nám trošku focení komplikovala. Když už se nám je povedlo přichytit na modelčiny ruce tak, aby alespoň trošku držely, mohlo se začít s focením. Scénu jsem si nasvítila ringovým světlem, přes které jsem dala modrou fólii. A přimotala modrý LED pásek. Z druhé strany jsem použila LED panel s červenou fólií. Pod obě světla jsem ještě přidala odrazné desky, aby podpořily odraz světla na modelku. Hlavní pro mě byly opět oči a světla v nich. Chtěla jsem docílit efektu světelných galaxií v modelčiných očích.


Allys 

Image 5 Ke konci roku čekalo jedno z nejnáročnějších focení. Ledová zimní víla. Nejlépe před vodopádem. Lokalitu jsme zvolili na Islandu a jelikož se k těmto vodopádům nedá přímo dojet autem a musí se cca hodinku dojít pěšky, doufala jsem, že tu nebude přeturistováno. Sbalili jsme do batůžku namísto svačiny tyhle krásné šaty a vyrazilo se. Na místo jsme dorazili lehce promočení a zmrzlí, ale nikdo nikde nebyl, a tak jsme měli lokaci sami pro sebe. Nevím kolik bylo přesně stupňů, ale modelka byla zmrzlá jen co vyklouzla z bundy. Časově nám to vycházelo na východ slunce, což nám bohužel zatažená obloha nedopřála a ani odrazka neměla co odrážet. Tak se muselo pracovat s tím co je. Původně jsem měla představu zapasovat modelku více k vodě, ideálně až do vody, ale na místě jsme zjistili, že by to nebylo úplně bezpečné. A tak zůstala voda jen v pozadí jako doplněk k modrým šatům. Šaty byly téměř hned zmrzlé a nepohyblivé, ale i přes nepřízeň se nám povedlo zachytit modelku tak, jako kdyby ji to tam patřilo!


GALERIE