Sprache
Volejte +420 495 056 500
20.04.2018

Co je to termosublimační tisk?

V článku najdete odpovědi na to, co je to termosublimační tisk, jaké jsou termosublimační tiskárny a jak to všechno probíhá. Také se dočtete o barvové věrnosti a dlouhodobé obrazové stálosti "termosublimačních" fotografií. A hlavně se dozvíte, kdy a proč si termosublimační tiskárnu koupit.

Co je to termosublimační tisk

Na obrázku je schematicky znázorněn proces výroby fotografie termosublimační tiskárnou. Jde tedy o tepelnou difuzi barviva z nosiče (fólie - ribbonu) do substrátu (papíru) vč. aplikace ochranné vrstvy. Protože se denzita difundujícího barviva mění spojitě s teplotou, hovoříme o tiskárnách se spojitým barvovým tónem. 

Image 1

Z barvové fólie, na které je naneseno barvivo v pevném skupenství, se po ohřevu nepohyblivou tepelnou hlavou uvolní barvivo a v plynném skupenství přechází do povrchové vrstvy papíru, kde opět změní skupenství na pevné. Teplotní profil tiskové hlavy se tak dynamicky mění, zhruba každou setinu vteřiny.

Struktura papíru

Image 2

Papír pro termosublimační tiskárny představuje speciální sendvič, který je schopen se teplem na lícní stravě otevřít barvivu a po ochladnutí své póry opět zavřít a chránit tak barvivo před okolním prostředím. Papír je pevný a odolný, proto jsou termosublimační fototiskárny vhodné pro tzv. event tisk.  

Struktura ribbonu

Image 3

Ribbon je tenká polyesterová fólie, nosič barviva připraveného difundovat do papíru v množství, které odpovídá teplotě tiskové hlavy (větší teplota = více barviva difunduje z ribbonu do papíru). Kromě barevných polí disponuje i čirým oddílem, který je zdrojem ochranné vrstvy. Aplikaci tohoto pole si můžeme představit jako použití ultra-tenké laminační fólie. Je tu ještě jedna funkce ochranné vrstvy: podle algoritmu její aplikace získáme fotografii lesklou, polomatnou nebo matnou. Bez výměny spotřebního materiálu tak můžeme měnit povrch fotografie. To je další benefit termosublimační technologie podtrhující její komfortnost.

Image 5

Nákup spotřebního materiálu do termosublimačních tiskáren je velmi jednoduchý: vždy se jedná o nákup papíru i ribbonu dohromady, v jednom boxu najdete roli papíru i robbonu pro výrobu fotografií dané velikosti.

Stabilita a barvový gamut

Srovnejme barvové gamuty (objemy realizovatelných barev) současných fotografických reprodukčních technik. Znázorněna jsou reálná měření (výsledky kalibrací), nejedná se tedy jen o ilustrační grafy.

Zástupce:

  • inkjet technologie je barvový gamut realizovaný pigmentovou fototiskárnou a RC papírem typu pearl (červená)
  • gamut termosublimační technologie náleží fototiskárně DNP (bílá)
  • pro srovnání je také znázorněn gamut digitálního "mokrého" fotolabu (oranžová)

Image 4

Průměty gamutů studovaných technik ve stínech, středních tónech a jasech, zobrazení jsou promítnutím gamutů do roviny ab kolorimetrického prostoru CIE-Lab

Pro laiky

Termosublimace a inkjet gamut je větší než gamut "mokrého" RA-4 fotolabu. Větší gamut znamená zobrazení více barev. Vždy záleží nejen na tiskárně, ale také na použitém papíru a odborném nastavení tiskárny (labu).

Pro fajnšmekry:

Z obrázku plyne, že inkoustová i sublimační cesta překonávají fotolab jak co do objemu realizovatelných barev (obsahy znázorněných ploch), tak i linearity a tedy opakovatelnosti výsledků (hladkost hraničních křivek). Je nutné si také uvědomit, že barvový gamut nelze přisuzovat jen tiskárně, nýbrž celému systému, v kterém je dané reprodukční zařízení nasazeno. Záleží totiž na: barvivu, médiu, tiskovém módu vč. rozlišení. Dalším benefitem inkjet a termosublimační technologie je jejich bezzávojovost, tedy nezvyšování denzity papíru po výrobě fotografie. RA-4 technologie tímto jevem přirozeně "trpí".

Pro koho jsou termosublimační tiskárny?

Jsou skvělé pro někoho:

  • kdo chce rychlý, pohodlný a kvalitní tisk fotografii 9x13 až A4 + panoramata
  • kdo chce mít fotokoutek
  • kdo jezdí a fotí na akcích (svatby, večírky, plesy atd.)
  • kdo plánuje sestrojit fotobudku

Termosublimační tiskárny

Kód Tiskárna Rozměry fotografii
EX21105 DNP DS820 do 20x80 cm
EX21194 DNP DS620 do 15x50 cm
EX21199 DNP DS-RX1 HS do 15x20 cm
EX21189 DNP DS80DX oboustranná fototiskárna do 20x30 cm

Výhody

Cena

Cena fotografie vyrobené na tiskárně je nezávislá na množství fotografií zhotovených v dané sérii či za den. To je dáno zdokonaleným typem chemie (ribbonu) přítomného v těchto tiskárnách. Výroba je také velmi pružná. Z vypnutého stavu se DNP fototiskárny octnou ve stavu „připraven“ za několik vteřin.

Obsluha

Jednoduchost obsluhy a praktická bezúdržbovost termosublimačních fototiskáren DNP jsou rozhodujícími benefity, proč se profesionální termosublimační fototiskárny takřka výhradně používají pro tzv. eventový tisk. Z hlediska softwarové výbavy jsou dnes termosublimační fototiskárny DNP bohatě podporovány. Kromě standardního tiskového ovladače (pro Windows i MAC) je k zdarma dispozici také aplikace Hot Folder Print, která všem začínajícím fototiskařům-eventářům významně pomůže. Z placených profi aplikací jmenujme DiLand, skvělý nástroj pro fotokiosky, a DSLR Booth, hojně užívaný fotobudkaři. A konečně nemůžeme opomenout dalšího pomocníka event fototiskařů - jednotku WPS PRO EU pro bezdrátový přenos a tisk fotografií. 

Velice věrný výstup

Asi největší nezvyk pro nové majitele kalibrovaných „suchých labů“ a kalibrovaných monitorů k nim přidružených je fakt, že se mohou spolehnout na barevnou věrnost a že předloha na monitoru odpovídá tiskovému výstupu. Fototiskárny DNP jsou standardně "citlivé" k systému správy barev dle specifikace ICC, tedy tisk skrze generické či zákaznické ICC profily je samozřejmostí. 

Termosublimační hlava

Image 6

Ähnliche produkte
DNP DS620 | fototiskárna

Profesionální, produkční fototiskárna pro výrobu fotografií 9x13/13x18 nebo 10x15/15x20/15x23 cm.

Produkt-Code: EX21194
€ 1 130,60
€ 934,38 ohne MwSt
Lager
DNP DS-RX1 HS | Photoprinter

Profesionální, nízkonákladová fototiskárna pro výrobu fotografií 10x15/13x18/15x20 cm.

Produkt-Code: EX21199
€ 799,10
€ 660,41 ohne MwSt
Lager
DNP DS80DX | double side printer + sw DNP Photobook Plus

Produkt-Code: EX21189
€ 3 665,60
€ 3 029,42 ohne MwSt
Lager
DNP DS820 | fototiskárna

Produkt-Code: EX21105
€ 1 696,10
€ 1 401,74 ohne MwSt
Lager
Ich will nicht zu meiner verpasst nichts bekommen
Hier können Sie zu Veranstaltungen und Neuigkeiten in unserem Sortiment
abonnieren - können Sie einfach abbestellen.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.