Sprache
Volejte +420 495 056 500
21.06.2017

ILFORD černobíle 2. část - Jak si postavit fotokomoru

Pro získání správného výsledku při práci s černobílými materiály potřebujeme také správné pracoviště. Ukážeme vám, jak si vybavit fotokomoru. Nezapomeňte přihlásit svou tvorbu do soutěže Fotograf Roku 2017.

Image 1

Fotokomora

Ti šťastnější, kteří si mohou dovolit vyčlenit pro svého koníčka jednu místnost, to mají jednoduší. Ideální je místnost s přívodem vody a odpadem. Dále je potřeba dostatek zásuvek s 220 V (pozor na bezpečnost). Ale ani v paneláku nemusíte smutnit. Bytová koupelna je ideální, jenom musíte přesvědčit rodinu, že zhotovení vašich fotografií je důležitější než jejich osobní hygiena.

Ve vámi vybrané místnosti nejdříve zkontrolujte zatemnění. Zhasněte a počkejte několik minut. Nepodceňujte žádný zdroj denního světla. Při komorovém osvětlení není toto světlo vidět, ale na vašich fotografiích způsobí nekonečné škody. Jako bezpečné světlo používejte doporučená světla od výrobců, např. ILFORD SL-1, nebo světlo s filtrem ILFORD 902. Vzdálenost světla od fotopapíru by měla být 1–1,5 m.

Ideální rozmístění pracoviště je do tvaru „L“ tak, jak je vidíte na obrázku. Celá fotokomora se dá rozdělit na dva oddělené části. 

SUCHÁ

Zde umístíme zvětšovací přistroj, světlotěsnou krabici s používaným fotopapírem, nůžky na výrobu masek, vyvolané negativy. Do této části neumísťujeme komorové světlo!!! To patří právě na opačnou stranu fotokomory. Na tomto místě je zpravidla fotopapír nejdéle vystaven komorovému světlu, a tak jeho vzdálenost by měla být co největší. Zároveň v tmavém místě nejlépe vyhodnocujete svůj negativ.

MOKRÁ

Sem patři vyvolávací lázně a praní. Fotolázně nenechávejte v miskách v době, kdy v komoře nepracujete. Znehodnocujete je vzdušnou oxidací. Tím trpí jejich životnost. Tyto lázně patři do zásobních lahví. Pracovní teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 200 C.

S Fomei černobíle

Je důležité vám připomenout, že máte možnost účasti ve fotografické soutěži Fotograf roku, kde byste určitě měli přihlásit také svou černobílou tvorbu do kategorie S Fomei černobíle. Vyhlášení a předání cen proběhne na FomeiTopu v září 21. a 22. ZDE

Předchozí díl

PS: Pokud nechcete přijít o další díl ILFORD černobíle, odebírejte náš newsletter pod fotografii.

Image 2
Šárka Nováková: Na vršku
Soutěž: Fotograf roku 2017

Sie wollen keine weitere Artikel und Tipps zu verlieren?
Füllen Sie eine E-Mail und wir werden sie Ihnen in regelmäßigen Abständen senden.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Folgen Sie uns auch auf Facebook
Ich will nicht zu meiner verpasst nichts bekommen
Hier können Sie zu Veranstaltungen und Neuigkeiten in unserem Sortiment
abonnieren - können Sie einfach abbestellen.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.