PRO Gloss 205
- high glossy photo paper 205 g/m2 for Canon, EPSON, HP inkjet photo printers
- 50 sheets 9x13
"Cookies" settings
We use "cookies" to make the most of your visit to our website. They can be used to personalize content and ads, to analyze traffic, and to display various third-party plugins (e.g. social sites, online chat). At the same time, we share information about your use of the site in an anonymized form with our partners in the field of social networks, advertising and web analytics. More information can be found here.
Marketing
Marketing "Cookies" are used to monitor customer behavior on the site. Their goal is to provide relevant and useful advertising for each individual user, making them beneficial to all. (more)
Statistics
Statistical "Cookies" help website owners to understand how users behave on their sites by collecting and reporting anonymous data. (more)
Technical
These "Cookies" are indispensable for the functionality of the website and ensure its functioning, for example, when navigating and making user sections available. This site cannot function properly if cookies are not enabled. (more)
Personalization
These "cookies" primarily help to personalize the content, for example, by offering specific products according to the history of your web browsing or according to orders. (more)
User preferences
It monitors the user's consent to provide user data to Google services for advertising purposes(more)
Personalization data
Monitors user consent to target personalized ads by Google services (products). (more)
Cookies are used to save your settings and preferences, to analyse our traffic, to provide social media features, and to personalise content and ads.
Read more in our Cookie Policy.
Professional quality photo paper, RC gloss, high Dmax, water resistant. Compatible printers: Canon, EPSON, HP.
PRO Gloss 205 is high gloss injekt photo paper of lighter weight 205 g/m2. It is a photo paper of professional image quality, but due to the lighter weight it offers a reasonable price.
It is open for majority of photographic genres and is most frequently used for family and holiday photos and landscape photography. This paper is highly suitable into photo albums and it really works with Fastbind system.
Together with its semi-glossy "brother", PRO Pearl 205 paper, they are available in a wide variety of formats: sheets 9 x 13 cm to A3+, rolls of width 30.5 to 152.4 cm.
| Ref. No. | Sheets |
|---|---|
| EY4047 | A4 | 5 sheets (trial pack) |
| EY5854 | A4 | 25 sheets |
| EY5881 | A4 | 20 + 5 sheets |
| EY5872 | A4 | 50 sheets |
| EY5866 | A4 | 500 sheets |
| EY5850 | 9x13 | 50 sheets |
| EY5851 | 10x15 | 20 sheets |
| EY5852 | 10x15 | 50 sheets |
| EY5853 | 10x15 | 250 sheets |
| EY5880 | 13x18 | 20 + 5 sheets |
| EY5871 | 13x18 | 50 sheets |
| EY5888 | 13x18 | 250 sheets |
| EY5855 | A3 | 50 sheets |
| EY5856 | A3+ | 50 sheets |
| Rolls | |
| EY5857 | 30.5 | 30.5 meters |
| EY5859 | 43.2 | 30.5 meters |
| EY5860 | 61.0 | 30.5 meters |
| EY5861 | 91.4 | 30.5 meters |
| EY5875 | 106.7 | 30.5 meters |
| EY5862 | 111.8 | 30.5 meters |
| EY5884 | 152.4 | 30.5 meters |
FOMEI PHOTO is a line of photo papers for home and professional Canon, EPSON, HP printers. They are very high quality and affordable. In the assortment of the FOMEI PHOTO line you will find popular glossy, semi-matte and deep matte photo papers of various weights.
| Name | Value |
|---|---|
| Print technology | inkjet printing |
| Compatibility | inkjet photoprin |
| Media type | RC paper |
| Format | 9x13 (89x127 mm) |
| Number of sheets | 50 |
| Media surface | glossy |
| Media texture | smooth |
| Media grammage | 205 g/m² |
| Grammage (sensational) | low |
| Media thickness | 205 µm |
| Tint (sensational) | cold |
| Whiteness | 135 % |
| Opacity | 94 % |
| Manufacturer | FOMEI |
| Intended for | hobby & profi |
The media you purchase is stored in a climate-controlled environment, i.e., at the prescribed temperature and relative humidity. This prevents degradation. Therefore, even in the case of extended storage from production to dispatch, you always receive fresh media. Thanks to this, we guarantee flawless media quality with consistent print colors for a full 6 months.
| Handling of Media for Inkjet and Dye-Sub Printers | |
|---|---|
| Storage conditions (original packaging) | 10-20°C, 40-60% RH without condensation |
| Working environment | 15-25°C, 30-70% RH without condensation |
| Optimal printing conditions | 19-23°C, 40-60% RH without condensation |
| Use clean gloves when handling unprinted media. | |



