PRO Gloss 265
- glossy inkjet photo paper 265 g/m2 for Canon, EPSON, HP inkjet photo printers
- trial pack - 5 sheets A4
"Cookies" settings
We use "cookies" to make the most of your visit to our website. They can be used to personalize content and ads, to analyze traffic, and to display various third-party plugins (e.g. social sites, online chat). At the same time, we share information about your use of the site in an anonymized form with our partners in the field of social networks, advertising and web analytics. More information can be found here.
Marketing
Marketing "Cookies" are used to monitor customer behavior on the site. Their goal is to provide relevant and useful advertising for each individual user, making them beneficial to all. (more)
Statistics
Statistical "Cookies" help website owners to understand how users behave on their sites by collecting and reporting anonymous data. (more)
Technical
These "Cookies" are indispensable for the functionality of the website and ensure its functioning, for example, when navigating and making user sections available. This site cannot function properly if cookies are not enabled. (more)
Personalization
These "cookies" primarily help to personalize the content, for example, by offering specific products according to the history of your web browsing or according to orders. (more)
User preferences
It monitors the user's consent to provide user data to Google services for advertising purposes(more)
Personalization data
Monitors user consent to target personalized ads by Google services (products). (more)
Cookies are used to save your settings and preferences, to analyse our traffic, to provide social media features, and to personalise content and ads.
Read more in our Cookie Policy.
Best-selling glossy inkjet paper from our offer, made in Japan. Compatible printers: Canon, EPSON, HP.
PRO Gloss 265 is our best-selling glossy inkjet photo paper. It is high glossy inkjet photo paper of professional quality, medium weight 265 g/m2, and wide printer compatibility. PRO Gloss 265 is open for majority of photographic genres and most frequently is used for family and holiday photos, portraits and landscape photography. This paper is highly suitable into photo albums and frames.
Together with semi glossy paper PRO Pearl 265, it is available in really wide range of formats: sheets from 10x15 cm to A3+, rolls of width 12.7 till 152.4 cm.
PRO Gloss 265 is our best-selling glossy paper, when hobby photographers and owners of dry-labs brought it to the first place in popularity. Hobby photographers appreciate that it is available also in 9 x 13, 10 x 15 and 13 x 18 cm sizes. Its availability in rolls for minilabs (as FOMEILAB Gloss 265) and large format printers is appreciated by photo labs and studios which produce small and large format photographs, respectively.
PRO Gloss 265 is suitable for next laminating and mounting.
| Ref. No. | Sheets |
|---|---|
| EY4045 | A4 | 5 sheets (trial pack) |
| EY5150 | A4 | 25 sheets |
| EY5206 | A4 | 20 + 5 sheets |
| EY5154 | A4 | 50 sheets |
| EY5152 | A4 | 500 sheets |
| EY5107 | 9x13 | 50 sheets |
| EY5200 | 10x15 | 20 sheets |
| EY5201 | 10x15 | 50 sheets |
| EY5124 | 10x15 | 250 sheets |
| EY5202 | 13x18 | 25 sheets |
| EY5204 | 13x18 | 20 + 5 sheets |
| EY5155 | 13x18 | 50 sheets |
| EY4204 | 13x18 | 250 sheets |
| EY4207 | A5 | 250 sheets |
| EY5221 | 15x23 | 250 sheets |
| EY5151 | A3 | 50 sheets |
| EY5156 | A3+ | 50 sheets |
| Rolls | |
| EY5406 | 30.5 | 30.5 meters |
| EY5402 | 43.2 | 30.5 meters |
| EY5403 | 61.0 | 30.5 meters |
| EY5408 | 91.4 | 30.5 meters |
| EY5404 | 111.8 | 30.5 meters |
| EY5438 | 127.0 | 30.5 meters |
| EY5409 | 152.4 | 30.5 meters |
FOMEI PHOTO is a line of photo papers for home and professional Canon, EPSON, HP printers. They are very high quality and affordable. In the assortment of the FOMEI PHOTO line you will find popular glossy, semi-matte and deep matte photo papers of various weights.
| Name | Value |
|---|---|
| Print technology | inkjet printing |
| Compatibility | inkjet photoprinters Canon, EPSON, HP |
| Media type | RC paper |
| Format | A4 (210x297 mm) |
| Number of sheets | 5 |
| Media surface | glossy |
| Media texture | smooth |
| Media grammage | 265 g/m² |
| Grammage (sensational) | medium |
| Media thickness | 265 µm |
| Tint (sensational) | cold |
| Whiteness | 145 % |
| Opacity | > 96 % |
| Manufacturer | FOMEI |
| Intended for | hobby & profi |
The media you purchase is stored in a climate-controlled environment, i.e., at the prescribed temperature and relative humidity. This prevents degradation. Therefore, even in the case of extended storage from production to dispatch, you always receive fresh media. Thanks to this, we guarantee flawless media quality with consistent print colors for a full 6 months.
| Handling of Media for Inkjet and Dye-Sub Printers | |
|---|---|
| Storage conditions (original packaging) | 10-20°C, 40-60% RH without condensation |
| Working environment | 15-25°C, 30-70% RH without condensation |
| Optimal printing conditions | 19-23°C, 40-60% RH without condensation |
| Use clean gloves when handling unprinted media. | |



