Zvolte jazyk
Volejte +420 495 056 500

Česko a Slovensko spolu i samostatne

1. 4. 2019
0:00
30. 4. 2019
0:00

Výstava semifinálových fotografií súťaže Česko a Slovensko spolu i samostatne, ktorú organizovala spoločnosť PRO.Laika a agentúra CzechTourism. Do súťaže bolo zaslaných viac ako 700 historických i súčasných fotografií a vďaka partnerom v nej boli rozdané ceny za viac ako 2500 €!

Chceme vám srdečne poďakovať za všetky fotografie, ktoré ste do súťaže poslali a bolo ich neúrekom. Od októbra 2018 do konca januára 2019 ste ich do súťaže nahrali takmer 700!

Všetky fotografie i podrobné pravidlá nájdete na stránke samotnej súťaže.

Téma pritom nebola jednoduchá, respektíve bola tak trochu priširoká. A tak ste do súťaže správne pridali fotografie historické i súčasné, ktoré nejaký spôsobom znázorňovali Česko či Slovensko a ich krásu, symboliku a samozrejme minulosť.

Niektoré fotografie, napriek tomu, že sú krásne, minuli tému, no pamätáme na vás a aj vy si prídete na svoje v ďalších súťažiach, ktoré pre vás chystáme.

Práve pre rôznorodosť a pestrosť fotografií to porota zložená zo zástupcov spoločnosti PRO.Laika, agentúry Czech Tourism a redakcie FOTOma nemala ľahké. Nakoniec sme sa rozhodli dať dôraz na históriu s tým, že už teraz sme v rokovaní s Czech Tourism o ďalšej súťaži, v ktorej si prídu na svoje fotografi súčasných krás a pamiatok.

Vystava bola vytlačená na FOMEI Collection Velvet 265

Ceny podľa poroty

Predstavujeme vám výber finalistov a víťazov súťaže Česko a Slovensko spolu i samostatne. Na konci článku nájdete všetky finálové fotografie, z ktorých sme vyberali víťazné fotografie.

Výsledky soutěže Česko a Slovensko spolu i samostatne ZDE

1. miesto: Ivan Kováč

Porotu od začiatku zaujali krásne street fotografie z rôznych miest Slovenska i Česka od autora Ivana Kováča (na FOTOma ako Ivan Coci). Jeho oko, cit pre kompozíciu a schopnosť dať rôzne prvky scény do súvisu pripomína slávnych street fotografov svojej doby, vďaka ktorým dnes vieme, ako to vyzeralo onehdy v New Yorku, Paríži či Londýne.

Image 0
LEVICE | Ivan Kováč
Image 1
LEVICE | Ivan Kováč

2. miesto: Jana Sedláková

Druhým oceneným autorom je autorka. A už sme ju v tejto súťaži videli. Je to Jana Sedláková, ktorú sme zhodou okolností aj vylosovali za účasť a zdieľanie súťaže na Facebooku. Porota ocenila jej zaujímavý pohľad. Jej jednoduché grafické kompozície vytvorili aj z obyčajných sôch zaujímavé relácie a symboliky.

Image 2
SPOLOČNÉ VÝHLIADKY | Jana Sedláková
Image 3
SPOLU... | Jana Sedláková

3. miesto: Koloman Zúrik

U tretieho oceneného je to významná udalosť, ktorú zachytil Koloman Zúrik (dnes už zosnulý). Alexander Dubček na kúpalisku Santovka dňa 16. júna 1968 skákal zo skokanského mostíka, stretával sa a komunikoval s ľuďmi. Obohatil tak obyčajnú nedeľu rekreujúcich sa ľudí o nevšedný zážitok. Najprv si odvážne zaskákal s mladými chlapcami a potom rozdával podpisy. Nadchol ľudí, ktorí mali byť čoskoro sklamaní zo zvratu jeho politickej kariéry a vpádu vojsk Varšavskej zmluvy.

Image 4
DUBČEK 3 | Koloman Zúrik
Image 5
DUBČEK 4 | Koloman Zúrik

Výsledky soutěže Česko a Slovensko spolu i samostatne ZDE