Zvolte jazyk
Volejte +420 495 056 500

Jiří Nováček - ALBA LUX, NOSTRUM VIA

2. 3. 2019
16:00
25. 4. 2019
16:00

Fotograf Jiří Nováček vytvořil u příležitosti 870 let od příchodu premonstrátů do Kláštera Želiv sérii fotografií ze života mnichů.

O Jiřím Nováčkovi

Jiří Nováček se více než 20 let věnuje dokumentární i umělecké fotografii.  Je absolventem katedry fotografie Slezské univerzity v Opavě, studoval a pracoval také v Londýně. Zvolená témata zpracovává dlouhodobě, ve svých projektech zachycuje krajinu, architekturu i lidské charaktery v jejich běžném prostředí včetně subjektivních vjemů a nálad.

Co říká sám autor o výstavě a volbě papíru ALBA LUX, NOSTRUM VIA

„Výstava Alba lux, nostrum via by měla uzavřít můj triptych duchovních témat, volně navazuje na dva předchozí soubory ze života benediktinských mnichů. Řádem premonstrátů Želiv jsem byl požádán o vytvoření obdobného dokumentu a zaznamenání jejich života. Prostory i okolí želivského kláštera k fotografování přímo vybízejí.

Ač by se mohlo zdát, že místo duchovního života mnichů je naplněno jen tichým rozjímáním a souzněním, při mých návštěvách bylo ticho často narušováno rozvernými poznámkami a osobitým humorem. I takto premonstráti nečekaně vstupovali do mé práce.“

Volba fotopapíru pro tisk fotografií

Pro realizaci své výstavy alba nostrum via lux jsem si vybral fotopapír FOMEI Collection Velvet 265, který mě zaujal svou přirozenou bělostí, hedvábně jemnou texturou a dosažitelným kontrastem při archivačním pigmentovém tisku. Při výběru byla důležitá také detailová rozlišovací schopnost fotopapíru, schopnost reprodukce jemných rozdílů sytostí a tónů a samozřejmě i archivační potenciál materiálu.“

více informací - stránky Kláštera Želiv

Image 1