Tenkrát na Spartě - Zdeněk Lhoták

5. 12. 2019
10:00
21. 12. 2019
18:00

Člen Asociace profesionálníc fotografů Zdeněk Lhoták zachytil události ze sparťanského hřiště a tribun, ale také v zázemi a soukromí fotbalových idolů 80. let.

Zdeněk Lhoták se do Sparty jako fotograf dostal na sklonku sedmdesátých let a po celou následující dekádu fotil všechno dění na trávníku, přístup měl ale i do kabiny, do prostoru určeného pro regeneraci a třeba Jan Berger ho dokonce pozval fotit k sobě do bytu. Všechny tyto unikátní fotografie budou nyní k vidění na výstavě a následně i v knize, která také ponese jméno Tenkrát na Spartě.

Image 1

"Pro fotografa, kterého skutečně zajímá člověk, a tím Zdeněk Lhoták zcela určitě je, se tady naskýtá nevyčerpatelný zdroj projevů, kterých není člověk ve svazujícím krunýři každodenního života schopen. Na lhotákových fotografiích se tu odkrývají i oni “hrdinové” fotbalových klání, kteří mají kupodivu i svůj soukromý život a především tvrdé povinnosti, zatěžující nejen tělo ale i psychiku.

Image 3

Lhoták zbavuje fotbalové hvězdy svatozáře, nechává jim jejich lidskost, ale i fanfarónství a překvapení z toho, jak náhle se dostali do pozice zbožňovaných gladiátorů a někdy i strach z toho, jak brzo tato vyjímečnost pomine. Lhotákova fotografie přináší svědectví o sportu jako společenském fenoménu, který, ať se nám to líbí nebo ne, vypovídá o nás samých. " Martin Hruška 1989

Image 4Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.