Zvolte jazyk
Volejte +420 495 056 500

Jiří Nováček - ALBA LUX, NOSTRUM VIA

2. 3. 2019
16:00
25. 4. 2019
16:00

Fotograf Jiří Nováček vytvořil sérii fotografií z běžného života bratrů v Klášteře Želiv. To vše u příležitosti 870 let od příchodu premonstrátů do kláštera.

O Jiřím Nováčkovi

Fotografii se věnoval již od dětství, ale nejvíce se jí začal věnovat asi před více jak 20. lety, poté i studiem fotografie na VŠ. Zabývá se dlouhodobými projekty, dokumenty i inscenovanou tvorbou. Témata, často subjektivní jsou tvořena ve více vrstvách, často na základě osobních vjemů a nálad. Týkají se často běžného prostředí kolem nás, někdy mají sociální i jiný podtext často se snahou o zachycení lidského charakteru v jeho prostředí.

Co říká sám autor o výstavě a volbě papíru ALBA LUX, NOSTRUM VIA

"Výstava by měla uzavřít můj triptych duchovních témat, který navazuje na dva předchozí soubory ze života benediktinských mnichů.

Řádem premonstrátů v Želivě jsem byl požádán o vytvoření obdobného dokumentu a zaznamenat jejich život v želivském klášteře. Prostory a okolí se k tomu opět nabízely.

 Nicméně, ač se mi nejdříve zdálo, že místo jejich duchovního života je naplněno jen kontemplativním souzněním a tichým rozjímáním, při některých mých návštěvách bylo náhle a často narušováno rozvernými poznámkami a osobitým humorem.  I takto premonstráti vstupovali do mého obrazu.

Pro realizaci své výstavy alba nostrum via lux jsem si vybral fotopapír FOMEI Collection Velvet 265, který mě zaujal svou přirozenou bělostí, hedvábně jemnou texturou a dosažitelným kontrastem při archivačním pigmentovém tisku. Detailová rozlišovací schopnost a schopnost reprodukce jemných rozdílů sytostí a tónů mě při výběru papíru utvrdila – volba padla na FOMEI Collection Velvet 265. A navíc, archivační potenciál tohoto papíru je dalším vítaným bonusem pro každého zodpovědného fotografa. "

Stránky kláštera

Image 1

Nechci, aby mi cokoliv uteklo
Zde se můžete přihlásit k odběru akcí a novinek v našem sortimentu
- odhlásit se můžete jednoduše.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.