Zvoľte jazyk
Volajte: +421 244 450 339
06.09.2015

Ako legenda prežila – príbeh krásneho fotopapiera

Písal sa rok 2007, zástupca firmy ILFORD Imaging Switzerland nám oznámil úspešné ukončenie vývoja nového papiera, a nechal nám pár vzoriek. No vážne, bolo to dovtedy niečo nevídané – pravý barytový papier vo svete fotografickej atramentovej tlače!

Jemné žilkování, přirozeně bílý odstín, úžasná hustota zčernání a kresba ve světlech tak poctivá, až to vyráželo dech. První papír, na který mělo význam nasadit tiskové rozlišení 2880 x 1440 dpi.

„Skrytý“ test se dvěma sadami barytových papírů ukázal, že ani lid odborný nedokáže v drtivé většině určit, jaké čb reprodukce byly vyvolány v temné komoře na klasiku ILFORD Baryta MultiGrade a jaké tištěny na novém barytovém inkjetu (tenkrát na tiskárně EPSON Stylus PRO 7800).

Sběratel ocenění

Ostrý start inkjet barytu nastal v roce 2008, dostal jméno ILFORD Galerie Gold Fibre SILK 310 a postupně se stal miláčkem fajnšmekrů a náruživých hobby fotografů. Testy prokázaly výjimečný archivační potenciál a nejeden fotograf díky tomuto impulsu definitivně odsunul temnou komoru na druhou kolej.

To samozřejmě není jásavý důsledek, řemeslo „temnokomorníka“ je poezie, no ale: vidět tiskovou hlavu, jak přejíždí nad barytovým papírem a svými „šumovými“ pásky vykresluje špičkovou čb reprodukci, to je také radost a kumšt.

Image 1
Obálka papíru ILFORD Galerie Gold Fibre SILK 310 a ocenění asociace TIPA

Po právu se tento materiál stal, podle mezinárodní asociace TIPA, nejlepším uměleckým papírem roku 2008. V roce 2010 firma ILFORD upustila od exkluzivity a tentýž papír se objevil v nabídce firmy Canson. A získal ocenění TIPA za nejlepší umělecký papír pro rok 2010! Do třetice, když shodný materiál uvedla na trh firma Hahnemühle, získal tento materiál hattrick.

Jedno mi od počátku vrtalo hlavou. Na boxech papíru ILFORD Galerie Gold Fibre SILK 310 stálo nikoli tradiční Made in Switzerland, ale Made in Germany. Uspokojil jsem se odpovědí od kolegy z ILFORDu, že v Německu mají silného partnera.

Dál jsem po tom nepátral, ten papír byl skvělý, bez ohledu na to, kdo byl skutečným výrobcem. Tato lhostejnost k původu ovšem nutně skončila, když v roce 2013 výrobní závod ILFORD Imaging Switzerland definitivně zanikl, bohužel. Po dvanácti letech sytého partnerství přišla FOMEI o klíčového dodavatele „inkjet krásna“.

Tíseň? Uf, NE!

Z šoku jsme se naštěstí zmátořili včas, a to díky hbitě nastartovanému partnerství s firmou SIHL (výrobní závody v Německu, Švýcarsku, Itálii, Francii, USA). Naše nabídka fotografických inkjet médií je dnes historicky nejširší a co je také důležité, srdeční záležitost z dob ILFORDu pokračuje dál jako FOMEI Collection Baryta SILK 310 :-).

Image 2
Dříve ILFORD Galerie Gold Fibre SILK 310, dnes FOMEI Collection Baryta SILK 310 (obálka a vzorníkový list)

Dnes je FOMEI Collection Baryta SILK 310 jedním z šesti(!) barytových papírů v naší nabídce a je dostupný v listech 10x15, 13x18, A4, A3, A3+ a rolích šíří 43,2, 61,0, 111,8 a 127,0 cm. Udělejte si radost!

Image 0