Zvoľte jazyk
Volajte: +421 244 450 339

David Šanda - Jak fotit na denním světle s odraznými deskami

18.11.2019

I při práci na denním světle se dá využít studiové vybavení a dodat fotografii ten spravný efekt. David Šanda se outdoorové fotografii věnuje asi nejvíce a napsal pro Vás článek o využití odrazných desek v přírodě.

Rád fotím v exteriérech

Lokace a přirozené světlo jsou mnohdy už samy o sobě schopny vytvořit příběh a atmosféru snímku. Protože fotím hlavně portréty, snažím se podpořit atmosféru výběrem vhodného oblečení, pózy a kompozice tak, aby všechny prvky fotky do sebe zapadaly a vytvořily malebný a oku lahodící celek.


Ne vždy jsou hvězdy a živly nakloněny vašemu konání

A tehdy přichází na řadu magické vybavení z dílny FOMEI. Mým cílem ale je, aby na první pohled nebylo vidět, že byly k focení použity jakékoliv pomůcky. Hledám tu správnou rovnováhu mezi přirozeným a umělým světlem (ať již ve formě odrazné desky, trvalého světla anebo blesku) tak, abych zajistil správné nasvícení modelky a nedošlo ke zničení přirozené světelné atmosféry a abych případně tuto světelnou atmosféru ještě více umocnil.

Image 1
Prostě popadnu modelku, panel a jde se fotit.

Dnes si řekneme o FOMEI Lite panel WB 100x220cm WHITE/BLACK. Soustředím se na využití tohoto panelu v exteriéru, ale tato odrazná deska na stojanu si najde své uplatnění při focení v interiéru i při klasickém studiovém focení.
Tento panel jsem si velice oblíbil pro jeho flexibilitu, protože mi umožňuje vytvořit stín na celou postavu modelky, nebo v případě využití bílé plochy velký měkký zdroj světla charakterem podobným světlu ze softboxu. Další vlastností tohoto panelu je kompaktní velikost a dobrá manipulace, která mi umožňuje fotit, aniž bych potřeboval asistenta.

Černou stranu panelu (natočeno směrem k modelce) můžete v menší míře využit i pro modulaci měkkého světla, kdy se stíněním omezuje směr, ze kterého se světlo šíří a černá barva Vám zajistí, že se žádné světlo nebude odrážet zpět. Využití tohoto efektu je především u obličeje, neboť panel musí být blízko u modelky, aby došlo k co největšímu odstínění světla.

Image 4


Teď trochu fyziky

Předem se omlouvám všem fyzikářům neb je vše dost zjednodušené.

Bílou stranu panelu lze využít k odrazu světla. Bíla barva je daleko výhodnější k odrážení přímého slunečního světla než třeba stříbrná plocha, protože světlo, které na ní dopadne, se po odrazu šíří všemi směry. V případě použití stříbrné desky se řídíte pravidlem zákona o odrazu světla, což někdy způsobuje problémy s odrazem světla tak, jak bychom potřebovali. Také intenzita odraženého světla od bílé plochy je nižší než v případě stříbrné desky, a tak je menší pravděpodobnost oslnění modelky.

Bílou odraznou plochu můžeme trochu přirovnat k fotografickým softboxům, ze kterého se světlo také šíří všemi směry a v závislosti na velikost softboxu a vzdálenosti od fotografovaného objektu (modelky), určujeme charakter světla. Větší plocha zdroje světla blíže k objektu vytváří měkčí, méně kontrastnější a méně plastičtější světlo. Pokud softbox vzdalujeme od modelu, dochází ke zmenšování plochy světla a vytrácí se tak jeho měkký charakter.

Image 11
Když na bílou plochu (panel) necháte svítit sluníčko, začne odrážet světlo a stane se zdrojem světla. Pak už je jen na Vaší kreativitě, jak tohoto světelného zdroje využijete k nasvícení modelky. Samozřejmě nasvícená bílá plocha musí nějakým způsobem směrovat k modelce, aby to mělo nějaký efekt. Bohužel ale tím, že se z bílého panelu stal zdroj světla, se projevuje další zákon - intenzita světla klesá se čtvercem vzdálenosti. To znamená, že se zvětšující se vzdáleností mezi zdrojem světla a fotografovaným objektem (modelkou) se snižuje intenzita světla a od určité vzdálenosti už nebude mít žádný efekt, neboť okolní přirozené světlo bude intenzivnější.

Bílá odrazná plocha má ještě tu vlastnost, že přebírá barevnou teplotu světla, které odráží. Tímto můžete docílit i lepší barevné vyváženosti celé fotografické scény, oproti využití odraženého světla od nebe, které má jinou barevnou teplotu než objekty nasvícení přímým sluncem.

Image 3


Nejen odrážet ale i stínit!

Image 2 Panel lze také využít i k vytvoření stínu, třeba i na přímém slunci. Častěji však využívám panel k zastínění nežádoucího přímého slunečního světla, které dopadá na modelku. Toho lze využít při focení ve stínu stromů, kdy sluneční paprsky prosvěcující skrz koruny stromů vytváří na modelce nehezké světelné „fleky“. V tomto případě pak není nic snazšího, než ve směru sluníčka použít tento panel a vytvořit tak na modelce kompaktní stín. Tento panel se tedy dá využít mnoha způsoby a je to velice užitečný pomocník při focení portrétních fotografií v exteriéru, neboť usnadňuje a rozšiřuje možnosti focení. Samozřejmě panel má své limity, které byly naznačeny výše a také Vás může občas potrápit jeden přírodní živel, kterým je samozřejmě vítr :)

Image 10

O autorovi

Image 9

Narozen 1978 ve Dvoře Králové nad Labem. V současnosti žije v Hradci Králové. První fotky pořídil už za dětských let fotoaparátem Flexaret, ale aktivně a naplno se začal fotografii věnovat od roku 2008, kdy si pořídil svou digitální zrcadlovku. První fotografické krůčky byly převážně v reportážní fotografii, při dokumentovaní historických slavností a orientálních tanečních show. Protože tato reportážní fotografie v sobě zahrnuje převážně focení lidí a má blízko k portrétní fotografii, začal tento žánr objevovat formou samostudia a vlastního focení. Portrétní fotografie je nejčastěji foceným žánrem a soustavně se v něm zdokonaluje, jak ve vlastním focení, tak i v následné postprodukci.


PROFIL AUTORA

GALERIE