6-24x50 Foreman v praktické střelbě na 100 až 600m

27.07.2017

Recenze puškohledu od nového ambasadora. Jan Buksa si vybral pro test puškohled 6-24x50 Foreman. Rozhodl se otestovat puškohled v praktické střelbě do 600 metrů.

Seznámení s puškohledy Fomei

Firma Fomei vstoupila do povědomí střelců, ale zejména mladých střelců tím, že se rozhodla sponzorovat mládež na čtyřech soutěžích dosti nezvyklou částkou 100.000 Kč. Součástí každého kola byla i přehlídka výrobků, které do doby ještě nedávno minulé, nikdo pořádně neznal a když, tak jenom z doslechu a většinou jen povrchní a spíše hanlivé než dobré. Když bylo jedno kolo v Kroměříži, měl jsem možnost se s výrobky důkladně seznámit a hned na první pohled mne zaujalo zpracování puškohledů, jejich štíhlý tvar a tak jsem hned začal s prohlídkou.

Krásný výhled z kroměřížské střelnice je k tomu ideální. Musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. To je ten prvotní dojem, vizuální, ale neméně důležitý, spíše ten hlavní, je praktické využití. Pro tento účel jsem se dohodl na zkoušce puškohledu 6-24x50 FOREMAN FOMEI s nitkovou osnovou. V testu šlo o to, zjistit jak funguje klikání na balistické věžičce a hlavně návrat na původní nastřelení.

Image 1

Test puškohledu

Žádné odborné popisování optickou terminologií, které rozumí jenom vyškolení odborníci. Pouze praktické využití, popsané normální srozumitelnou mluvou.

Montáž a nastřelení

Osadil jsem puškohled s novou montáží na kulovnici Blaser R 93 v ráži 6,5-284 Norma, nastřelil na 100 metrů a vynuloval věžičku. Totéž jsem měl na původním puškohledu Vortex 4–24x50. Oba puškohledy měly svou montáž. Kontrolní rány na 100 metrů potvrdily správnost nastřelení a montáž Blaser po sundání a opětném nasazení zaručovala neměnnost zásahu.

Střelba na 100 až 600 m

Střelbu na 100 metrů jsem měl za sebou a následovala střelba na 200 metrů. Pro některé střelce vzdálenost značná, ale jemnost osnovy a ostrost obrazu tuto vzdálenost eliminovala. Následovala střelba na 500 metrů, což už je tedy pořádná dálka. Výškovou korekci byla potřeba otočit jedenkrát dokola, tedy o 360 stupňů. Záměrný bod o průměru 10 centimetrů nebyl problém zasáhnout 4x z pěti výstřelů. Další střelba byla 600 metrů, zde bylo potřeba natočit korekci na hodnotu 4 na rektifikačním kolečku. Tedy jedenkrát dokola a pak na čtverku. Opět tentýž záměrný bod. Všech pět výstřelů bylo uvnitř záměrného bodu, ovšem na tuto vzdálenost jsem střílel již z nastřelovací stolice.

Nyní následovalo to nejdůležitější a sice vrátit se na hodnotu nula a zasáhnout přesně na 100 metrů, což se podařilo. Puškohled obstál na výbornou. Provedl jsem ještě jedno srovnání, na 100 metrů ze stolice, kdy jsem nejprve vystřelil na velký papír a na malou tečku s původním puškohledem Vortex, pak nastavil hodnotu na výškové korekci, která odpovídá střelbě na 500 metrů a vystřelil a pak ještě na 600 metrů. Dírky po výstřelech jsem zalepil, vyměnil optiky a totéž udělal s Fomeiem. Zásahy byly téměř totožné, rozdíl pouhé 4 centimetry, což zapříčinilo to, že střelba na skutečnou vzdálenost, tedy 600 metrů byla na bod o průměru 10 centimetrů, kdežto porovnávací střelba na 100 metrů byla na bod o průměru 1 centimetr. Toto by nebyl problém doladit, neboť puškohled Fomei má velmi jemné klikání a sice 3,6 mm ve sto metrech. Závěrem lze konstatovat, že tato optika je, vzhledem k ceně a užitné vlastnosti, velmi, ale opravdu velmi kvalitní, jak na sportovní střelbu, tak i pro lovecké využití.

 Jan Buksa

Technické inforamce o puškohledu 

Image 2

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.