Dlouhodobý test: 10x52 Foreman

04.01.2018

V časopisu Myslivost, vycházejí pravidelně články, které představují nové výrobky určené k provozování myslivosti. Ale je málo příspěvků, jak daný produkt funguje po určité době používání za ztížených podmínek, kterým lov bezpochyby je. V Myslivosti č.10/2013 vyšel článek Miloše Fischera o pozorovacím dalekohledu FOMEI Foreman 10x52. Velmi mě zaujalo hodnocení zmíněného dalekohledu. Dovolím si několika větami přispět svými zkušenostmi s tímto výrobkem.

Image 1 

Autor se zmiňuje o výborných optických vlastnostech, jak ve dne, tak i za ztížených světelných podmínek a v noci. Může jen po 24 měsíčním pozorování s dalekohledem Foreman, 100% souhlasit s Milošem Fischerem. Proto, aby to dokonale fungovalo, je zapotřebí, aby výrobek využíval nejnovější trendy, které se v současné době používají při výrobě dalekohledů. Firma Fomei všechny skleněné elementy optické soustavy dalekohledů opatřuje speciálním mnohovrstvým povlakem, který zabezpečuje dokonalou světelnou propustnost dalekohledu. Jedná se úpravu čoček metodou HTC (High Trasmission Coating a úpravu hranolů DEC Dielectric Coating, které zabezpečují až o 10% menší odraz světla na povrchu skleněných elementů. Tím umožní více než 90% propustnost světla optikou dalekohledu. Dalekohledy s těmito úpravami jsou vhodné pro pozorování za zhoršených světelných podmínek. To umožňuje používat dalekohledy i pro tzv. noční vidění dalekohledu. Tělo dalekohledu Fomei Foreman je plněno suchým dusíkem, který zabraňuje jeho orosení při náhlé změně teploty.

Firmě Fomei se podařilo sáhnout do správného šuplíku a to co vybrala, se jí zúročilo a vznik jedinečný výrobek, který svými optickými vlastnostmi nezaostává za konkurencí a v mnohém ji předstihuje.

Moje zážitky s dalekohledem FOMEI Foreman

Lokality použité pro testování

Dalekohled Foreman používám ve smíšené honitbě. Protože máme velkou část polí, luk a členitý terén, tak zde jsem ocenil zmíněné vlastnosti dalekohledu. Praktikuji převážně ranní šoulání, kde mám možnost z několika vyvýšených míst prohlédnout si velkou část honitby. Dokážu rozeznat na několik kilometrů druh zvěře, který se v daném úseku vyskytuje. Dalekohled má v 1000 m zorné pole 93 m. Samozřejmě je potřeba, aby byly dobré světelné podmínky a upravená krajina, např. sněhová pokrývka, osečené louky, pole atd. Pak se doslova kochám v pozorování naší honitby.

Obeznávání a lov lišek

Jelikož se zaměřuji na lov lišek, tak se mi je daří najít pomocí Foremana i ve velkých vzdálenostech. Rekord v počtu obeznaných lišek byl 1. únor 2015. Nejvzdálenější byla 3600 m! Měřeno pomocí: www.mapy.cz. To ráno jsem jich našel v honitbě pět. Protože dodržují určité teritorium, kde loví a čas kdy vychází, tak stačí si pro ně doslova jen dojít. Našoulat a na loveckou vzdálenost se dostat k dobré ráně. Problém je, že se loví v otevřeném prostoru a lovecká vzdálenost se značně prodlužuje. Snažím se dostat co nejblíže ke zvěři, ale často to není možné. Výjimkou není střelba do 300 metrů. Možná mě někdo bude za tuto vzdálenost pranýřovat, ale po zkušenostech, které jsem získal na kulových závodech a v Jižní Africe si s jistotou dovolím na tuto vzdálenost vystřelit.

V listopadu 2012 jsem obeznal jednu lišku, která pravidelně vycházela myškovat na louku. Dostat se k ní, to byl velký oříšek. Kazil to špatný vítr a nemožnost využít nějaké krytiny. Lovecké štěstí se na mne usmálo až 7.12. Pomocí Foremanu jsem ji ještě za šera našel a podařilo se mi našoulat na vzdálenost, kde se dalo přesně lišku zasáhnout. Změřil jsem dálkoměrem, jak je daleko. Hodnota na displeji byla 184 m. Dostat se blíž nepřicházelo v úvahu. Výborná balistika 223 Rem udělala to ostatní. Hlavní dík patří, ale Foremanu, který dokázal doslova ještě za tmy lišku najít. Často se mi stává, že pozorovacím dalekohledem vidím, ale jak vezmu do ruky zbraň, tak se zaměřovacím dalekohledem mám velký problém najít cíl. A to používám dost kvalitní puškohledy. Pozorovací mají hold lepší optické vlastnosti oproti zaměřovacím dalekohledům.

Noční lov černé zvěře

Zmíním se o zkušenostech s Foremanem při lovu černé zvěře v noci. Hlídali jsme kukuřičné pole, na které navazoval kopec s osečenou loukou. Sedali jsme v kraji kukuřičného pole a před sebou jsme měli louku jako na dlani. A právě po ní přicházely tlupy divočáků. Lov zvěře jsme si vyzkoušeli, jak za úplňků, tak i bez měsíční noci. Zde se ukázalo, co propaguje firma Fomei a zkušenosti Miloše Fischera. Doslova ideální dalekohled na noční lov v otevřené krajině. Krom černé zvěře jsem si x nocí užíval pozorování myškujících lišek. Když jsem se zeptal kolegů, jestli je viděli, tak jen pokrčili rameny. Na těchto loveckých akcích jediným problémem byla mlha, při níž nefunguje žádná optika.

Hodnocení dalekohledu

Dalekohled jsem porovnával s několika podobnými typy, ale od jiných výrobců. Opět jsem použil osvědčenou oční tabulku při zhoršujících se světelných podmínkách. Foreman bez problémů dosáhl nejlepšího výsledku, kdy s ním byly nejdéle vidět znaky na tabulce. Vyrovnat se mu dokázal ještě jeden dalekohled, ale jeho cena je oproti Foremanu nesrovnatelná.

Je to jedinečný dalekohled, který ocení velká skupina uživatelů. Našlo se i několik malých nedostatků. Jak uvedl kolega, na prvním místě to byly krytky očnic. Používám je, ale mám jinou představu krytu. Je to důležitá součást, protože dochází k častému znečistění skel okulárů. Ideální a vyzkoušený je kryt, který se při pozorování sám vlastní váhou sklopí a po zavěšení na krk se opět vrátí na své místo. Dalším nedostatkem byl vypadávající plastový šroub, který zakrývá závit pro stativ. Podle informací zástupců Fomei je u současného modelu dalekohledu Foreman již šroub s delším závitem, který zabraňuje jeho ztrátě. Také kryty by měly být pro rok 2016 již v novém designu.

Servis dalekohledu

Určitě se ptáte, jak je to se záručním a pozáručním servisem? I to jsem si vyzkoušel. Na letní čekané mně spadl dalekohled v kazatelně na podlahu. Bylo to zrovna v době, kdy jsem po obeznání zaměřoval lišku. Rána jak z děla. Liška zrazená. A při dalším pozorování mně nešel dalekohled zaostřit. Něco se s ním stalo. Poslal jsem ho na servis. Asi po týdnu byl opět funkční pozorovací dalekohled doma.

Volitelné příslušenství

Firma Fomei nabízí ke svým optikám také doplňky. Vyzkoušel jsem si jiný typ závěsného řemene. Jednalo se o Profi Strap 1. Popruh je minimálně hlučný a díky vzduchovým polštářům zaručuje pohodlné nošení 910 g dalekohledu. Současně zamezuje přenosu otřesům na krk, nebo rameno uživatele. Je vyrobený  z materiálu neopren a je omyvatelný.

Zmíním se ještě o čištění optiky. Používám čistící sadu firmy Fomei na všechny optiky co mám doma. Hrubé nečistoty odstraňuji o fukem a štětečkem. Pak používám vatu s čistící kapalinou a nakonec znovu přeleštím čistou vatou. Kapalina dokáže odstranit a odmastit nečistoty, které se nám občas na čočky dostanou. Po očištění je kvalita dalekohledu jako, když ho poprvé nový vybalíte z krabice.

Pár slov závěrem

Zrak se u každého člověka během života mění. Mám už nějakou dioptrii a používám brýle. S Foremanem jsme si padli, jak se říká do oka a dokonale mi nahrazuje moje zrakové omezení. Dioptrická korekce je u tohoto dalekohledu +/- 4 dioptrie.

Co povědět na závěr? Vyzkoušejte, nebudete litovat.

Lovu a krásnému pozorování ZDAR!

Petr Valchář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.