FOMEI partnerem projektu PANHORAMA

Poslední červnový den jsem se sešel s fotografem Miroslavem Hozou za účelem zvážení podpory CZ sekce mezinárodního projektu PANHORAMA. Bylo to natolik vlídné setkání, že Vás s panem Hozou a projektem PANHORAMA rád seznámím.

Dobrý den pane Hozo, můžete nám představit projekt PANHORAMA? Jaká byla Vaše cesta k postu vedoucího CZ sekce?

Dobrý den. Rád uvedu historický kontext, který by mohl nést nadpis „První kamenná prodejna fotografií v Praze“. Psal se rok osmdesát pět, tedy minulého století. V té době, v rámci uvolnění poptávek po službách, se vydávala povolení pro tuto činnost. Vzhledem k tomu, že jsem byl fotograf „na volné noze“, rozhodl jsem se, že budu prodávat svoje fotografie Prahy. Příležitost to byla veliká a poptávka také. Na trhu byly pouze pohlednice několika větších vydavatelství a volná tvorba žádná. V této době jsem bydlel v Praze v Karlově ulici a prostor v domě po bývalé mlékárně se přímo nabízel pro tuto činnost. Tak jsem začal obíhat nekonečné kolečko a leštil kliky různých kanceláří a dával dohromady všelijaká povolení. To trvalo téměř rok. A nakonec se to podařilo. Tímto si troufám tvrdit, že jsem byl první soukromý obchod v době přímo předrevoluční.

Image 1
První soukromý obchod s fotografiemi, Karlova ulice v Praze


To je krásný motivační příběh! A PANHORAMA?

Prodejna byla, fotografie také, ještě pár dřevěných rámečků a mohlo se prodávat. V této prodejničce mě také objevil finský fotograf Rainer K. Lampinen, který startoval zajímavý program fotografických výstav pod názvem PANHORAMA. V té době to bylo bienále, otevřené pro autory z celého světa, kteří fotografovali na panoramatický formát. V letních měsících pronajal Rainer v Tampere, kde bydlí, několik dřevěných domků u jezera. A tam každé dva roky uspořádal mezinárodní výstavu, kterou realizoval sám, pouze za vydatné pomoci své ženy.

Já v té době propadl kouzlu „jitrnic“, jak praví klasik Sudek a poslal jsem několik snímků do soutěže, která se v rámci PANHORAMY konala. Vyhrál jsem druhou cenu. Odměna byla zajímavá: volná letenka z Prahy do Tampere a zpět.

Image 0
Karlův most (1987), autor: Miroslav Hoza

Abych to shrnul: PANHORAMA je volné sdružení fotografů, které pořádá výstavy panoramatických fotografií na různých místech republiky.


Zpětně gratuluji! A kdy jste se projektu ujal u nás, tedy kdy vznikla CZ sekce mezinárodního projektu PANHORAMA?

První společná výstava českých autorů PANHORAMY se konala v roce 2002 v Nerudově ulici v Praze.


Jaké jsou zdroje panoramatických fotografií?

I když současná digitální technologie nabízí zajímavá řešení při tvorbě snímků, používá mnoho autorů přístroje na film, např. Horizont a Nöblex. Dokonce se našli i nadšenci, kteří oživují stoleté Kodaky a pracují s tímto přístrojem.


Bude se výstava PANHORAMA konat i letos?

Ano, i letos proběhne výstava a budeme také vydávat ALMANACH jako reprezentativní soubor autorských fotografií jednotlivých autorů, který připravujeme ve spolupráci s vaší firmou.

Rád bych tímto pozval všechny zájemce o fotografii na naši společnou výstavu v listopadu v Praze v galerii Lapidárium. Budou vystavovány práce, které jsou v současném světě, zaplněném enormním množstvím obrazů, úplně jiným pohledem na svět.

Image 3
Miroslav Hoza, autoportrét

Projektu PANHORAMA se budeme věnovat nadále, můžete se těšit na další článek.