Zvolte jazyk
Volejte +420 495 056 500
09.10.2017

ILFORD photo 4. část - Filtry pro černobílou fotografii

V poslední době se barevné filtry tak trochu vytratily z brašen fotoamatérů. Je to však škoda. Ne všeho lze dosáhnout ve Vaší fotokomoře, byť s tím nejlepším vybavením a výbornými multigradačními papíry. Po barevných filtrech vždy nejčastěji sahali fotografové krajináři nebo fotografové architektury. Věděli proč. Nádherné kupovité mraky na modré obloze se na černobílém filmu jaksi ztratí. Pěkné zasněžené pláně jsou na Vašem negativu ploché desky, vrcholky hor jsou bez detailů. NEZOUFEJTE!!!

Pomůžou Vám filtry a v dnešní době i nové, moderní materiály

Nejdůležitější barevné filtry pro černobílou fotografii:

  • Žlutý – vhodný pro zimní snímky, letní krajinu
  •  Žlutozelený – zjasňuje podání zelených tónů v krajině, podobný žlutému
  • Oranžový – zvyšuje kontrast, zlepšuje snímky za oparu a lehké mlhy
  • Červený – pro krajinu, hory, oblohu, nejvhodnější pro „infra“ filmy SFX200

Nezapomeňte, že při použití filtrů musíte vždy počítat s korekcí (prodloužením) expozice podle koeficientu filtru. Tento koeficient najdete v přiloženém popisu filtru. Svoji práci můžete ještě vylepšit použitím speciálního filmu.

Image 1

ILFORD SFX 200

je výjimečný černobílý film s rozšířitelnou spektrální citlivostí v červené oblasti, a to až do 740 nm (běžný film cca 680 nm), která umožňuje dosahovat velmi kreativních až dramatických záběrů plných stínů a výrazných polotónů.

Tyto vlastnosti lze ještě prohloubit použitím barevných filtrů žlutých, oranžových a hlavně všech odstínů filtrů červených. Výsledek je pak přímo úměrný použitému filtru (viz ukázka).

Na rozdíl od jiných infračervených materiálů je možné SFX200 použít i za běžného denního světla. Sám o sobě pomáhá při snímcích za mlžného oparu, nebo žluté a červené paprsky lépe mlžným oparem pronikají.

SFX200 má jmenovitou citlivost ISO 200/24 s možností převyvolání až na ISO 800/30. Lze ho zpracovávat všemi běžnými způsoby a ve všech vyvolávacích lázních ILFORD. Pro malou zrnitost doporučuje výrobce ILFOTEC DD-X, pro maximální citlivost zase Microphen. Záleží na Vašich požadavcích a záměrech.


Image 2

Předchozí díl Další díl

Nechci, aby mi cokoliv uteklo
Zde se můžete přihlásit k odběru akcí a novinek v našem sortimentu
- odhlásit se můžete jednoduše.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.