ILFORD photo 6. část - Černobílá fotografie na inkjetovém papíru

31.01.2018

Ti, kdo nemají po ruce fotokomoru a ani nikdy nepracovali s černobílým materiálem, nemusí smutnit, že si nikdy v životě „nevyrobí“ černobílou fotografii. V dnešní době digitálních fotoaparátů, inkoustových tiskáren a kvalitních inkjetových papírů pro fotorealistický tisk je všechno možné. Jak jsme již několikrát uvedli, výraz černobílé fotografie je neopakovatelný, stojí proto za trochu námahy. Udělejte si doma radost a zhotovte si černobílou fotografii ve své digitální fotokomoře.

Digitální fotokomora – výbava

Pro zhotovení černobílé fotografie z barevné potřebujeme několik maličkostí.

Obrazový soubor pořízený digitálním fotoaparátem / fotomobilem

Pro Vaši informaci, kvalitní fotografii 13 x 18 cm pořídíte z digitálního fotoaparátu s čipem o počtu 2 mil. obrazových bodů. Není tedy nezbytně nutná honba za XX mil. čipem. Záleží samozřejmě také na Vašich možnostech.

Image 1

Skener

Můžete také použít naskenovaný negativ z filmového políčka na filmovém skeneru (např. EPSON Perfection V550 až V850), nebo naskenovat Vaši barevnou fotografii. Rozlišení si sami uvážíte podle toho, jak velkou výslednou fotografii požadujete. 35 mm negativy doporučujeme skenovat v rozlišení 2 400 dpi, pozitivní kopie (papírové fotografie) pak 600 dpi.

Inkjet tiskárnu

Inkjetovou tiskárnu, která se fotografické reprodukce nezalekne. Tabulka současných inkjet fototiskáren následuje. Pro ČB reprodukce je obecně vhodnější fototiskárna zaměstnávající pigmentové inkousty.

Fototiskárny A4 (typ inkoustů, počet inkoustů) Fototiskárny A3+ (typ inkoustů, počet inkoustů)
Canon Canon
Canon PIXMA iP7250 (D, 5) Canon PIXMA iX6850 (D, 5)
Canon PIXMA MG5750 (D, 5) Canon PIXMA iP8750 (D, 6)
Canon PIXMA MG6850 (D, 5) Canon PIXMA PRO-100S (D, 8)
Canon PIXMA MG7750 (D, 6) Canon PIXMA PRO-10S (P, 10)
Canon PIXMA TS5050 (D, 5) Canon PIXMA PRO-1 (P, 12)
Canon PIXMA TS6050 (D, 5)
Canon PIXMA TS8050 (D, 6)
Canon PIXMA TS9050 (D, 6)
EPSON EPSON
EPSON L805 (D, 6) EPSON L1800 (D, 6)
EPSON L810 (D, 6) EPSON Stylus Photo 1500W (D, 6)
EPSON L850 (D, 6) EPSON SureColor P400 (P, 8)
EPSON Expression Premium XP-530 (D, 5) EPSON SureColor P600 (P, 9)
EPSON Expression Premium XP-630 (D, 5)

Hobby (desktopové) fototiskárny na současném trhu (listopad 2017) D… dye-based fototiskárna, P… pigmentová fototiskárna,

Inkjetový papír

Kvalitní inkjetový papír pro fotorealistický tisk. Pro ČB reprodukce můžeme vřele doporučit barytový inkjet fotopapír FOMEI Collection Baryta MONO 290 nebo SIHL MASTERCLASS Satin Baryta Paper 290.

Image 2

Vzorníkové listy papírů vhodných pro ČB reprodukci na inkjet tiskárnách.

Při skenování upravte černý a bílý bod a strmost (kontrast). Případně tyto editace proveďte ve specializovaných sw typu Adobe Lightroom či Corel Photo Paint.

S ICC profilem ještě lépe

K bezvadnému tisku nestačí výborná tiskárna a výborný papír, dále je potřeba zodpovědně nastavit ovladač tiskárny (printer driver) a nejlépe i nasadit tzv. tiskový ICC profil, který „barvocit“ dané kombinace papíru a tiskárny popisuje. Aplikací ICC profilu jsou odstraněny parazitní nelinearity, jinými slovy, ICC profil nastaví reprodukci na „normální“, aby barevná fotografie byla co nejvěrnější a ČB fotografie prosta barevného nádechu. Obecně hovoříme o minimalizaci kolorimetrického zkreslení. Pro média řady SIHL MASTERCLASS a FOMEI Collection najdete tyto návody a ICC profily na www.fomei.com/profily.

Všem zájemcům o papíry a plátna z naší nabídky jsou dále zdarma poskytovány konzultace a tisková technická podpora na: