Jak vybrat LED světlo na focení

07.10.2019

LED světla jsou v poslední době velký fenomén, který hýbe světem fotografie a internet je jimi doslova zaplaven. Na čem však záleží při výběru správného LED světla pro vaše fotografování? Kromě vlastností světla samotného jde i o firmu, která vám takové světlo nabízí. Nákupem přeci spolupráce nekončí. 

Zákaznický support

Prodejce by vám měl nabídnout pomocnou ruku před prodejem takového světla, ale i v případě, že už máte světlo doma a nevíte si rady s jeho uvedením do provozu nebo používáním. Vždy je dobré, když máte komu zavolat a nechat si poradit.

Image 18

Záruka

Jak je to vlastně se zárukou a pozáručním servisem? Jelikož si světla objednávají hlavně fotografové, kteří je využívají k vykonávání živnosti, uvedená záruka by měla platit i pro ně. Bývá však zvykem, že firmy takovým zákazníkům zkracují záruku na jeden rok, toto je tedy zapotřebí si ohlídat.

Záruční a pozáruční servis

Pokud neberete světla na focení jen jako spotřební zboží, které je zapotřebí jednou za dva roky vyhodit a koupit nové, dobrý prodejce by měl zajistit také pozáruční servis. U FOMEI je zvykem, že zajišťuje opravitelnost 10 let.


 


Technické parametry

Nyní víte, že o Vás bude dobře postaráno a můžeme se zabývat technickými parametry. Co musí splňovat takové ideální LED světlo pro fotografii? To je dobrá otázka, protože pro každého to bude trochu jiné. Je tu však několik důležitých parametrů, které jsou důležité pro všechny.

Image 19

CRI (Ra)

V překladu Color Rendering Index. Tato hodnota se měří v jednotkách “Ra”. Ukazuje kvalitu barevného spektra. Kvalitu a podání barvy neurčuje jen materiál samotný, ale hlavně světlo, které na něj dopadá. Se špatným světelným zdrojem získáme na fotografii vyšisované barvy, které nemusí odpovídat realitě. Ideální LED světelný zdroj by měl obsahovat informaci CRI 95+, kde už lidské oko nepozná rozdíl kvality oproti dennímu světlu. Pokud bude CRI například <80, bude rozdíl velmi znatelný, a to přeci na fotkách nikdo nechce. Abychom se nebavili jen o svícení fotky jako takové, je dobré si tuto hodnotu kontrolovat i na světlech, které nám svítí na pracovní plochu, kde fotografie upravujeme, nebo tiskneme.


 

Tvar, síla, variabilita

Každý fotograf má svůj styl. Můžete používat softbox a svítit přímo na objekt nebo používat silný, úzký proud světla a odrážet od bílé či stříbrné plochy, nebo používat malá LED světla na baterii a dosvěcovat detaily v již nasvícené scéně. Kombinací je nespočet. Také je rozdíl, jestli máte studio, nebo chcete se světly cestovat, protože tam hraje roli i přepravní balení, výdrž baterie a tvar světla, který v kombinaci s jeho velikostí velmi ovlivní váš výběr.

Blikání

Blikání se nemusí projevovat jen při natáčení videa, ale i při práci s vysokou rychlostí závěrky, kde může takové špatně načasované bliknutí LEDky pokazit celý look. Je tedy důležité vědět, že světlo je tzv.: Flicker Free, kdy by levnější modely světel měly být testovány alespoň na 120FPS (zpomalený záběr mobilního telefonu, nebo GoPro kamery). Studiové modely světel by měly projít testem s vysokorychlostní kamerou.

Image 20


 

Chlazení

Proslýchá se, že LEDky nehřejí, ale opak je pravdou a každé světlo je třeba chladit ať už pasivně, nebo aktivním ventilátorem. Profesionální světla FOMEI obsahují indikátor teploty a pojistku, která světlo v případě nouze vypne a světlo ochladí.

LEDky na cesty

Samozřejmostí je baterie, přepravní balení a kompaktní velikost. U těchto LED světel musíme počítat s charakteristickým tvarem a využitím převážně na přímé svíceni. Odrážet světlo například od stěny můžeme spíš se studiovými světly, u kterých hraje velikou roli výkon.

LED MINI

Naprosto perfektní světlo pro každého, kdo se světly cestuje třeba i na nedostupná místa. Malé, lehké, kompaktní a výkonné světlo s širokou škálou příslušenství a velmi snadnou manipulací. Cestujete do náročného terénu? Světlo je celokovové a má velmi robustní konstrukci. Barevná teplota 5600 K se dá korigovat pomocí barevných filtrů.

Image 1

Image 2
LED MINI 15 

“Mini” opravdu přesně vystihuje vlastnosti tohoto světla. Mini rozměr, mini váha, mini balení. Ke světlu se dodává kloub, který umožňuje světlo naklápět na fotoaparátu, nebo na stativu. Napájení je řešeno síťovým adaptérem, nebo baterií NP-F. Svítit na jednu baterii může v závislosti na typu baterie 40 minut až několik hodin. Balení obsahuje klapy, na které lze velmi jednoduchým způsobem nasadit barevné filtry za pomoci speciálních připravených sponek.

detail produktu


Image 3
LED MINI 30

Stále malý, stále skladný, avšak s oddělenou řídící jednotkou, kterou můžete zavěsit na stativ v dostupné výšce, zatímco je světlo vysoko nad hlavou. Aby ovládací jednotka nepřekážela a nevisela na světle za kabel, lze jí upevnit na bok světla a mít tak větší pohodlí při přesunu z místa na místo. Fresnelova čočka umožňuje měnit úhel svícení od 20 do 60 stupňů. LED MINI 30 W obsahuje odnímatelnou rukojeť. Napájení lze řešit jednou baterií s bajonetem V-Mount, nebo připojením redukce na dvě baterie NP-F (součást balení).

detail produktu

Image 4 

FOMEI LED BAR 17 W

Image 5

Velmi univerzální řešení s baterií a nabíječkou v ceně je dodáváno s polstrovanou přepravní taškou. Proč univerzální? Pro začátek můžete se světlem vyrazit kamkoli na cesty, a kromě míst s přímým slunečním svitem nalezne využití na téměř jakékoli lokaci. Na světle můžete měnit barevnou teplotu od teplé do studené. Lze ho držet v ruce díky rukojeti (součást balení), připevnit na téměř všechny druhy stojanů, kloubů a stativů, protože na rukojeti je silný závit a na světle samotném klasický stativový. Chcete více světel? Doporučujeme je propojit. Zvolte si kanál A/B/C a všechny světla na stejném kanálu můžete ovládat pomocí libovolného z nich. Nabízí se tu široká škála příslušenství: klapky, křížový nebo horizontální držák na 4 světla, barevné filtry, klouby apod.

detail produktu

Image 6 

FOMEI LED RING 23 W a 32 W

Velmi oblíbená záležitost u portrétních fotografů. Měnit barevnou teplotu můžete od 3200 do 5600 K. Prodává se v polstrovaném balení stejně jako LED BAR. Použít ho můžete na baterii i na síťové napájení (baterie není součástí balení). Své největší slávě čelí tato světla u vizážistek, a to díky rovnoměrnému a téměř bezstínovému nasvícení. Fotografování portrétů dostává s tímto charakteristickým druhem světla nový rozměr, ale využít ho lze i na focení celých postav. Uchytit LED ring lze na malý i velký stativový závit a doprostřed kruhu můžete uchytit fotoaparát. Představivosti se meze nekladou, a tak je využití pouze na vás. Nejednou se s tímto světlem fotily kupříkladu produktové fotky.

Image 7

Image 8 

LED RING SMD 23 W

Nejlevnější verze o průměru 38 cm je napájena jednou baterií NP‑F (volitelné příslušenství), nebo ze síťového adaptéru. Lehká a levná varianta tohoto světla s výkonem 23W je vhodná právě na portrétní fotky, fotografie do půl těla, pokud jde o celou postavu, je třeba zvýšit ISO, nebo sáhnout po výkonnějším modelu.

detail produktu


Image 9


 

LED RING SMD 32 W

Tentokrát se dostáváme na výkon dostatečný na svícení z větších vzdáleností, na úkor toho je kruhové světlo napájeno dvěma bateriemi (volitelné příslušenství), nebo na síťové napájení. Světlo je v polstrované tašce s úchytem na přenášení. Fyzickou velikost ještě neumíme komprimovat, a tak je taška úměrně veliká rozměrům světla.

detail produktu

Image 10


 

LED RING SMD 32 W WIFI

Na první pohled stejné kruhové světlo, jako výše zmíněné, avšak obohacené o funkci wifi. Co to znamená? Stáhněte si aplikaci L‑Control a vyzkoušejte ovládání celého wifi světelného parku z telefonu nebo tabletu. Tyto funkce tedy ocení hlavně náročnější zákazníci s obsáhlejším světelným parkem, nebo svícením z nedostupných míst.

detail produktu
 

LED ROLOVACÍ SVĚTLA

Když byla řeč o fyzické komprimaci světla, pracujeme na tom a LED ROLL je toho důkazem. LEDky jsou všité do látky. Výkonné led světlo můžete ohýbat a například srolovat do tašky. Další výhoda? Napojit více rolovacích světel na sebe pomocí suchého zipu je jednoduché a efektivní. Cestovat můžete s baterií, nebo na síťovém napájení pracovat v pohodlí svého studia či jakéhokoli interiéru. Díky větší ploše světlo působí měkkým dojmem a doplněné o barevné filtry umí vykouzlit krásné efekty. Největší výhodu skrývají světla pro cestovatele, kteří ho srolují do svého batohu a mohou vyrazit.

Image 11

Image 12 

LED ROLL 18 W

Toto malé LED světlo lze upevnit do sáněk fotoaparátu a při jeho rozměrech 20x20cm váží pouhých 400 g. Barevná teplota světla je 5600K. Zcela lehce ho při focení udržíte v ruce a stejně tak upevníte na klasický stativový závit. Může být napájen baterií NP‑F. Jedná se o skvělou alternativu deskového světla, kterou můžete mít vždy po ruce.

detail produktu


Image 13


 

LED ROLL 62W  DMX

Světelná plocha dosahuje 61x46cm a tu můžete tvarovat dle potřeby. Pro lepší flexibilitu samotného světla je jeho ovládací jednotka oddělena a propojena kabelem. Pokud bude světlo v nedostupné výšce, ovládací jednotku můžete mít zavěšenou na stativu v dostupné výšce. Rozšíření světelné plochy je snadné díky suchým zipům po celém obvodu světla.

detail produktu
 


LEDky do studia

Tím nechci tvrdit, že následující světla nelze použít venku, ale přeci jen je manipulace s nimi trochu složitější a jsou převážně na síťové napájení. Tohle vše nám ale vynahradí jejich výkon, který umožňuje daleko více se světlem pracovat. Můžeme svítit z větší vzdálenosti, odrážet světlo, svítit skrze difuzní látku a mnoho dalšího.

FOMEI LED světla s bajonetem

Naprosto dokonalá záležitost do studia pro trvalé svícení. Vysoký výkon v kombinaci s bajonetem pro příslušenství FOMEI/Bowens umožňuje využívat velmi pestré spektrum příslušenství včetně reflektorů, komínků a softboxů. Opravdu užitečné je toto světlo hlavně pro ty, kteří chtějí vidět, co bude na fotografii, ještě, než jí vyfotí a vymodelovat si přímo před očima obraz, který poté zachytí. Barevná teplota s rozsahem 3000 - 8000K, dotykový displej s možností ovládat barevnou teplotu a výkon i pomocí mechanických knoflíků velmi usnadní život fotografa. Celokovová konstrukce s WiFi přijímačem umožňuje ovládat světelný park z pohodlí telefonu nebo tabletu. Se speciálním Fresnelovým nástavcem můžete vytvořit směrovaný proud světla a upravovat jeho úhel.

Image 14

Image 15
 

FOMEI LED WIFI 100B / 210B

Trvalá LEDka s držákem na stojan nebo stropní systém ve tvaru “U”, který zaručuje, že světlo nebude vzhůru nohama. Do klasického studia se skvěle hodí na focení jednotlivců i skupin. Portrétů, glamour, fashion i produktové fotografie a dalších témat, které jsou ideální pro využití těchto světel.

detail produktu


Image 16
 

FOMEI LED DMX 300B

Speciální výkonná verze LED světel s bajonetem pro příslušenství a podporou DMX protokolu. DMX protokol je spíše pro zákazníky, kteří plánují rozsáhlý světelný park s možností ovládat všechny světla z jednoho pultu nebo softwaru. Výkon 300W je velmi znatelný i ve světlejších prostorech a skvěle se zde pracuje například s odrážením světla a dalšími “ztrátovými technikami svícení“.

detail produktu 

FOMEI LED FRESNEL

Image 21

Na první pohled se toto světlo na fotografii až tak nehodí, své využití si ale určitě najde, a to hlavně při odrážení světla. V interiéru i exteriéru umí vykouzlit krásně měkké svícení odrazem o stěnu, nebo strop. Při přímém svícení na model vytvoří tvrdé stíny a odlesky, což nemusí být nutně nežádoucí, například při černobílé fotografii. Fresnelové světla jsou specifické tím, že můžete měnit úhel světelného kuželu pomocí oddalování nebo přibližování světelného zdroje k Fresnelově čočce. Krom rozsahu úhlu světelného kuželu od 20° do 60° můžete měnit barevnou teplotu světla od 3000K do 8000K. Dotykové ovládání doplňují i mechanické otočné knoflíky podle toho, ke které verzi ovládání se přikloníte více. Světla nemají vestavěný přijímač, ale lze ho samostatně dokoupit a ovládat světlo skrze telefon či tablet. Klapky jsou součástí balení a umožní vám omezit světelný tok tam, kde ho mít nechcete. Celokovová konstrukce světla může být upevněna na stojanu nebo i stropním systému.

Image 17

Světla nabízíme ve variantách WiFi a DMX.

Výkonnostní varianty jsou: 160W, 300W, 480W a 750W.

Existuje i bateriová verze Fomei Fresnel 160FB.

detail produktu

Doufám, že se vám článek líbil a pomohl při výběru LED světla pro vaši fotografii. V případě dotazů nebo připomínek budu rád, když mi napíšete na novak@fomei.com

Související produkty
Odrazná deska 5-in-1 / 120x180cm, Terronic

Odrazné desky 5-in-1 jsou univerzální odraznou sadou, která se skládá z vypínací – skládací pružiny s difuzní bílou látkou pro změkčení světla.

Kód: FY7811
1 550 Kč
1 281 Kč bez DPH
Skladem
Odrazná deska 5-in-1/100x150 cm, Terronic

Odrazová deska 5-in-1, barvy desky: zlatá, stříbrná, bílá, černá, translucentní.

Kód: FY7814
1 250 Kč
1 033 Kč bez DPH
Skladem
FOMEI LED MINI 30W

Univerzální cestovní LED světlo o výkonu 30W a barevné teplotě 5600K.

Akce
Záruka 3 roky
-34%
Ušetříte
2 229 Kč
Kód: FY3581
6 490 Kč 4 261 Kč
3 521 Kč bez DPH
Skladem
Sada příslušenství pro LED MINI, FOMEI

Set příslušenství pro LED MINI 15W a 30W.

Akce
-41%
Ušetříte
1 282 Kč
Kód: FY3582
3 090 Kč 1 808 Kč
1 494 Kč bez DPH
Skladem
Lite panel WB 100x220cm WHITE/BLACK, FOMEI

Odrazné panely 2-in-1 jsou dodávány v sadě, která obsahuje stojan, otočný kloub, vypínací pružiny a odraznou látku, která má vždy dva barevné odstíny pro odraz světla.

Kód: FY7615
5 510 Kč
4 554 Kč bez DPH
Není skladem
FOMEI LED MINI 15W

Univerzální malé LED světlo o výkonu 15W a barevné teplotě 5600K.

Záruka 3 roky
Kód: FY3580
3 990 Kč
3 298 Kč bez DPH
Není skladem