Jak začít fotit doma II.

04.01.2019

II. díl - LED světla

Jak fotit nádherné fotky bez potřeby drahého ateliéru i pro nás pouhé smrtelníky. Budeme se tedy držet maximální hranice 12 000 Kč. Výbava se nám tedy oproti předešlému článku trochu prodraží. Za tyto peníze nás ale čeká hodně muziky.

V minulém díle s podtitulkem "Levný ateliér" (odkaz na článek) jsme si ukázali focení se záblesky. To je silný zdroj světla, který nám umožní fotit na vysoké clonové číslo, nízké ISO a vytáhnout z fotoaparátu tu nejlepší možnou kvalitu snímku.

Proč tedy fotit s LEDkama? Jedná se o trvalé světlo, takže jako první důvod mohu uvést, že na fotografii budeme mít přesně to, co vidíme před sebou. Také se nám nabízí možnost kombinovat umělé světlo s původním, nebo okolním osvětlením, takže nemusíme vytvářet kompletní světelnou scénu, ale pouze doplnit dosavadní scénu o hlavní, či vedlejší světlo. 

Image 2
FOMEI LED BAR 17 W

Sám o sobě vyzývá k téměř nekonečným možnostem svícení a kreativity.

Balení obsahuje skvělou přepravní tašku s polstrováním, baterii, nabíječku, síťový zdroj, rukojeť a spojky pro tvorbu světelného panelu z více tyčí.

Další výhoda je možnost propojení světel přes radiové kanály A, B, nebo C. Pokud mám více světel na jednom kanálu, mohu všechny ovládat pomocí libovolného z nich. Ovlivnit tak můžeme barevnou teplotu i výkon světla. Další veliká výhoda je použití rukojeti a svícení z ruky, nebo upevnění na stojan jako klasické studiové světlo.

Více info o LED baruV praxi

S Katkou Duchoslavovou (její Instagram) jsme pro Vás připravili pár fotografií a praktických využití.

Na fotoaparátu se nám nabízí více režimů než jen manuální, a to právě například priorita clony, nebo závěrky. Doporučuji vyzkoušet, protože velmi usnadňují práci s fotografií. Důležité je si ale pohlídat nastavení měření expozice. Já na focení použil bodové se zdůrazněným středem. Pokud zaostřím na oko, fotoaparát nastaví expoziční hodnoty podle oka a jeho okolí, tedy tváře, která bude na fotografii správně naexponovaná.

Zapneme světlo a nastavíme pomocí tlačítka barevnou teplotu, která nám vyhovuje. Nejčastěji používám 5 600 K, ale musím také na stejnou hodnotu nastavit vyvážení bílé ve fotoaparátu. Pokud chci mít fotografii jinak tónovanou, mohu buď posunout nastavení vyvážení bílé ve fotoaparátu, nebo přepnout barevnou teplotu na LED tyči. Nyní můžeme našroubovat rukojeť, nebo postavit světlo na stojan a fotit.

Pokud chceme používat nízké ISO, například 100, je zapotřebí volit clony 1,8 - 3,5. Rychlost závěrky se pak pohybuje od 1/80 do 1/160, pokud svítíme přímo.Svícení z ruky

Jeden LED BAR držím v ruce, druhý je za modelkou na stojanu a nasvěcuje pozadí. Takto se dá svítit téměř všude a stačí Vám k tomu i malý byt, nebo i předsíň.

Image 3

Výsledek

Na focení celé postavy jsem musel odstoupit o pár kroků dál, proto se ISO vyšplhalo na 220, clona nastavena na f/2,8 a rychlost závěrky 1/200.

Image 1Použití stojanů

Zde se nám nabízí opravdová variabilita. Upevnit LED BAR na stojan můžeme rovnou několika způsoby. Jeden z nich je UH-500, kloubová hlava, Terronic, která se připevní na stojan a dovolí nám naklápět světlo do různých úhlů.

Image 4

Hned jako druhou variantu lze použít UNI-CLAMP-MINI, FOMEI, díky kterému je možné uchytit světlo na stojan do vodorovné polohy.

Image 5

V případě tohoto focení jsem kombinoval obě možnosti na jednom stojanu. Kloubovou hlavu na vrcholu stojanu a UNI-CLAMP na středu. Díky tomu lze vytvořit hlavní světlo ze shora a zároveň vyplnit slabším výkonem stíny spodním svícením.

Image 6

Image 8  


Pokud jste si podle minulého článku zkoušeli svícení z různých úhlů a stran, abyste zjistili, jaké světlo se Vám vlastně nejvíce líbí, mnohé určitě zaujala tvorba kontur. Ty můžeme vytvořit pomocí protisvětla namířeného na modelku. Čím více je zdroj světla umístěn v protisměru, bílé linky budou výraznější a tenčí. Pokud ho ale posuneme více do strany, linky se rozšíří a nebudou tak ostré.

Image 14  


FOMEI LED RING SMD 32 W

Kruhové LED světlo je velmi oblíbené hlavně pro své vlastnosti rovnoměrného nasvětlení obličeje a téměř bezstínové fotografie. Dají se s ním vytvářet kreativní efekty v očích a můžete ho použít na síťové napájení i baterii. Přesněji řečeno dvě baterie. Uchycení na stojan je stejné jako u LED tyče, k dispozici máme otvor na velký i malý stativový závit. V praxi si s tímto světlem užijete spoustu legrace a bez problému se hodí pro osvit celé postavy, nebo jako vedlejší světlo.

Příklad svícení portrétu skrze kruhové světlo na ISO 160, clonu f/2,8 a rychlost závěrky 1/200 s.

Image 10

Image 11

Není ale problém nasvítit například i celou postavu, glamour, nebo i například akt. Kruhová LEDka disponuje velkou plochou a můžete stejně jako u LED baru měnit barevnou teplotu od 3200 K do 8000 K, a tudíž přizpůsobit jiným světlům, které používáte.

Celá postava skrze kruhové světlo na ISO 800, clonu f/2,8 a rychlost závěrky 1/200 s.

Image 12

Tentokrát jsme dali světlo stranou a použili ho jako klasické studiové světlo.

Image 13

Jestli jste se dostali až sem, dělá mi to opravdu radost, protože Vás článek zaujal. Doufám také, že jste se dozvěděli něco zajímavého a zase posunete svou fotografii o kus dál. Většina z Vás má určitě tolik nápadů a využití, které by mě ani nenapadly. Jen do toho! Nechtěl jsem se tu chlubit fotografiemi, ale dodat inspiraci a ukázat možnosti. Pokud budete mít dotazy, či připomínky, rád je vyslechnu a také se zlepším.

Případně pište na novak@fomei.com